1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kan bağışına yoğun ilgi
Kan bağışına yoğun ilgi

Kan bağışına yoğun ilgi

Kızılay Diyarbakır Bölge Müdürlüğü bünyesindeki kan bağışı mobil TIR aracı Nusaybin'de Kan bağışı topladı. Kan bağışına Nusaybinliler yoğun ilgi gösterdi.

A+A-

Türk Kızılayı Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne bağlı mobil ekipler, insan sağlığında hayati önem taşıyan kan ihtiyacının karşılanması amacıyla şehir şehir geziyor. Nusaybin Belediyesi önüne kurulan Diyarbakır Kan Merkezine ait mobil TIR'da yapılan kan bağışı işlemine ilçe halkından yoğun bir ilgi vardı. Kan bağışına gösterilen iştirakten dolayı oldukça memnun olduklarını belirten yetkililer, "İlçe halkının göstermiş olduğu duyarlılık bizleri memnun ederken, ihtiyaç sahiplerine de umut oluyor."dediler.

Öte yandan il ve ilçelerde kan bağışı TIR aracı ile bağışçılardan kan toplayan Kızılay, vatandaşlara verilen kanla birlikte vücutta hücrelerin yenilenmesi ile kazandığı dinamiği de kısa bilgilendirme eğitimleri ile vermeye devam ediyor. Her sağlıklı vatandaşın yılda en az bir, en çok 4 kez kan bağışında bulunabileceğini belirten Kızılay yetkilileri, vatandaşların bağış yönünden gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ancak, hala çok sayıda sağlıklı insanın bağışta çekingen davrandığını bu nedenle kan bağışının istenen düzeyde olmadığını ifade ettiler.

 

( Halil Akbalık - İLKHA)