1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kamyon çetesi çökertildi
Kamyon çetesi çökertildi

Kamyon çetesi çökertildi

Diyarbakır başta olmak üzere farklı şehirlerde ev, işyeri ve araç hırsızlığı, resmi belgede sahtecilik yaptıkları öne sürülen 13 kişilik bir şebeke çökertildi.

A+A-

Diyarbakır başta olmak üzere farklı şehirlerde ev, işyeri ve araç hırsızlığı, resmi belgede sahtecilik yaptıkları öne sürülen 13 kişilik bir şebeke çökertildi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Diyarbakır, Van, İstanbul ve Burdar'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda yakalanan kişilerin 10 kamyon, 1 kilo 100 gram altın çaldıklarını söyledi.

Emniyet Müdürü Recep Güven, Asayiş Şube Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, 31 Ocak'ta Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık ve Oto Hırsızlığı Büro Amirliği görevlilerince, Diyarbakır, Van, İstanbul ve Burdur'da 16 ayrı adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildiğini söyledi.

HIRSIZLIK SUÇLERİ

Operasyonlarda, örgüt faaliyetleri çerçevesinde motorlu taşıt hırsızlığı yapmak, iş yerinden hırsızlık, resmi belgede sahtecilik, mühürde sahtecilik yapmak, hırsızlık malı satın almak, mala zarar vermek ve iş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek suçlarını işleyen 13 kişinin yakalandığını belirten Güven, ayrıca bu örgüte yönelik değişik tarihlerde yapılan ara yakalamalar sonucunda 8 kişinin tutuklandığını bildirdi.

KAMYON ŞEBEKESİ

Güven, şahısların Diyarbakır merkezinde 6, Batman'da 1, Bitlis'te 1, Mardin'den 1, Ergani, Silvan ve Bismil ilçelerinden birer olmak üzere toplam 12 motorlu taşıt hırsızlığı, Diyarbakır merkezinde 4, Ergani'de 3, ve Bitlis ilinden 1 olmak üzere toplam 8 motorlu taşıt hırsızlığına teşebbüs, Diyarbakır ve Silvan ilçesinden 1, Van'dan 1 olmak üzere 2 iş yerinden hırsızlık olmak üzere, toplam 22 ayrı olayı gerçekleştirdiklerinin tespit edildiğini kaydetti.

SİSTEMATİK ŞEKİLDE

Operasyon süresince şahıslardan 10 çalıntı kamyon, 1 kilo 100 gram altın, 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildiğini anlatan Güven, şöyle konuştu:

''Bu gün itibariyle yakalanan şahıslar adliyeye intikal ettirileceklerdir. Hırsızlık günümüzde sistematik ve örgütlü suç durumundadır. Biz de bundan hareketle projeli operasyonlarımıza aralıksız devam ediyoruz. 2012 yılında 24 projeli operasyon yaptık. Bunun 10'u hırsızlık operasyonudur. Günlük hayatın olağan akışı içinde vatandaşımızı en fazla tedirgin eden suç çeşidi hırsızlıktır. Tabii burada güvenliğin sağlanması için en önemli unsur, önleyici polislik... Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Olayların vukundan sonra da projeli çalışmalarımızla kapsamlı, detaylı, delilendirmeye çalışıyoruz. Bu da biraz zaman alıyor. Bu son operasyon 3-4 aylık bir çalışmanın ürünüdür.''

KAPKAÇTA AZALMA VAR

Güven, geçen yıl içinde 800 hırsızlık olayının aydınlatıldığını, bin 128 şüphelinin yakalandığını belirterek, şöyle devam etti:

''Yine 2012 yılında kapkaç ve yankesicilik olaylarında 385 olay aydınlatılmış, 552 şüpheli yakalanmıştır. Yaptığımız çalışmalar ve değerlendirmeler sonucunda 2012 yılında evden hırsızlık olaylarında yüzde 8, iş yerinden hırsızlık olaylarında yüzde 6, otodan hırsızlık olaylarında yüzde 16 olmak üzere, toplam hırsızlıklarda yüzde 10 düşüş meydana gelmiştir. Yankesicilik olaylarında yüzde 9, kapkaç olaylarında da 2012 yılında yüzde 31 azalma meydana gelmiştir.

Geçen yıl ilimizden çalınan 120 araç, diğer illerden çalışan 29 araç olmak üzere toplam 149 araç bulunmuştur. Hırsızlık ile mücadelede arkadaşlarımız ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Hırsızlık, sadece polisiye tedbirlerle engellenemeyecek kadar organize bir suç ve sosyal bir olgu. İş yerlerinde ve evlerde birtakım tedbirlerin alınması gerekiyor. vatandaşımızı zaman zaman bilgilendiriyoruz. Geçen yıl suça karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili 550'den fazla vatandaş bilgilendirildi. Toplum desteğiyle, vatandaşın ihbarlarıyla yakalamalarımız artıyor. Diyarbakırlı huzuruna sahip çıkıyor. 155'i aramalarda çok ciddi bir artış var. Ben Diyarbakır halkına şükranlarımı arz ediyorum. Emek veren arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.''

ARAÇLARI ÇALINANLAR

Asayiş Şube Müdürü Emin Tığlı ise araçların çalınma yöntemlerini gösteren fotoğrafları basın mensuplarıyla paylaştı. Tığlı, hırsızların kolayca aracın camını kırıp, basit bir tornavida ile kilit blokunu kopardıktan sonra çok rahat bir şekilde aracı çalıştırılabildiğini ifade etti.

Tığlı, söz konusu suç örgütünün içinde kuyumcu hırsızlığı yapan bir grubun da bulunduğunu belirterek, bu kişilerden alınan altınları gösterdi.

Daha sonra Asayiş Şube Müdürlüğü bahçesinde polis tarafından bulunan çalıntı 10 kamyon basın mensuplarına gösterildi.

Çalıntı mallarını teslim almaya gelen Silvan'da kuyumculuk yapan Ferit Altunterin de bir süre önce öğlen saatlerinde iş yerinin soyulduğunu, hemen 155'i aradıklarını, polisin yaptığı başarılı çalışmayla 1 kilo 100 gram altınının bulunduğunu belirterek, operasyonu yürüten ekibe teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT