1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Kamuflajları onları koruyor
Kamuflajları onları koruyor

Kamuflajları onları koruyor

Diyarbakır’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Hevsel Bahçeleri’nde yaşayan kamuflaj ustalarından Çobanaldatan (Caprimulgus europaeus) ve benzeri bir kuş, kamuflajları sayesinde avcılardan çok rahat bir şekilde korunabiliyor.

A+A-

Exeter ve Cambridge üniversiteleri tarafından kamuflaj ustaları kuşlar üstünde yapılan bir araştırmada Zambia’ da yerde yuva yapan kuşlar dijital görüntüleme ile incelenmiş ve bir avcının gözünden nasıl göründükleri tespit edilmiş.
 
Kamuflaj ustalarını gözlemlediler


Çevresine doku ve kontrast açısından uyum sağlayan hayvanlar veya yumurtalar doğal avcılarından daha uzun süre korunabiliyor. Kamuflajın avantajı çok eskiden beri bilinmekle birlikte doğal ortamında test edilmesi şaşırtıcı derecede zor olmuş. Bu kısmen iyi kamufle olan hayvanların tespit edilmesinden ama ayrıca bu türlerin hareketli olmasından ötürü görünüş ve arka planlarının sürekli değişmesinden kaynaklanıyor. Bunların yanı sıra hangi avcıların yuvaya saldırdığını tespit ederek farklı görüş sistemlerinin değerlendirilmesi gerekmiş.
 
İlginç bir sonuç ortaya çıkmış


Bu tür araştırmaların uzun bir geçmişi olmasına rağmen bu çalışma avcının gözünden yapılan ilk araştırma. Araştırma ekibi yerde yuva yapan farklı türleri incelemiş. Bu türlerde yumurtalar kuluçka için gerekli 1 aylık süre boyunca sabit kalmaktadır.  Bu sayede araştırmacılar hem yetişkin hem de yumurtaları arka planları dikkate alınarak incelenmiş ve bu yuvaları bulabilen yırtıcılar tespit edilebilmiştir.

Çalışmada özel kalibre edilmiş dijital kameralar ve hayvan görüşü ile ilgili yazılım modelleri sayesinde avcıların yuvayı nasıl gördükleri araştırılmış. (Yırtıcı kuşların karmaşık renk görebilme yetenekleri ile sadece mavi ve sarı rengi gören firavun fareleri dikkate alınmış) Cılıbıtlar ve çölkoşarları gibi avcı yaklaştığında yuvadan kaçıp yumurtayı açığa çıkaran türlerde yumurtaların kurtulma şansı çok az iken çobanaldatanlar hareketsiz kalarak arka plan ile uyumu bozmadığı için yumurtaların kurtulma ihtimali yüksektir.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT