1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kamu Hastaneleri Birliği onurlandırdı
Kamu Hastaneleri Birliği onurlandırdı

Kamu Hastaneleri Birliği onurlandırdı

Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, il merkezinde bulunan çeşitli hastanelerde görev yapmış bütün eski idarecileri plaketle onurlandırdı.

A+A-

KHB DİYARBAKIR GENEL SEKRETERİ KURTOĞLU'NDAN TEŞEKKÜR PLAKETİ

KHB Diyarbakır Genel Sekreteri Kurtoğlu, Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Ağız ve Diş Hastaneleri'nde geçmiş dönemlerde hizmet etmiş olan bütün eski idareci ve yöneticilere plaket vererek, bugüne kadar ki hizmetleri için teşekkür etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliği uygulaması kapsamında Diyarbakır'da da hayata geçirilen Kamu Hastaneler Birliği'nin yeni yapılandırmaya gitmesi nedeniyle görev alamayan eski başhekim, müdür, müdür yardımcıları başhekim yardımcıları, Baş hemşire başhemşire yardımcıları ve birim şeflerinden oluşan eski idarecilere, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen törenle KHB Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel KURTOĞLU tarafından verildi.

Plaket takdim töreni öncesi bir konuşma yapan Doç. Dr. Muhammed Güzel KURTOĞLU şunları söyledi:

YENİ BİR DÖNEME GİRMİŞ BULUNMAKTAYIZ

'Sağlık Bakanlığımızın talimatları çerçevesinde artık yeni bir dönem başlıyor. Kamu hastanelerinin tamamı, KHB çatısı altında hizmet sunacak.

Ülkemiz genelinde sağlık alanında hepimiz yeni bir döneme girmiş durumdayız.

Dolayısıyla bu süreçte kamu hastaneleri, 663 sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında yapılan değişikli ile, Türkiye'de idari kadrodaki sağlık çalışanlarının tümünün sözleşmeli statüye alınması ve performansa göre bir statüyle çalışması esası benimsendi.

Bu durum bütün sağlık çalışanları için bir milat teşkil etmektedir. Bu süreçte eski yönetici arkadaşlarımız daha önceki Bakanlık görevlerine ve çeşitli görevlendirmelerle çalışan ekip arkadaşlarımız görevlerinden ayrılmak zorunda kaldı bu kanun kapsamında. Böylece hem kadrolar, hem de sayı azaltılmış oldu. Yeni gelen ekip sözleşmeli statüsünde görev almaya başladı. Mağduriyetler yaşanmakla beraber süreç içerisinde el ele vererek, bütün vatandaşlarımız ve hemşerilerimiz için çok iyi bir sağlık hizmetinin sunulacağını temenni ediyoruz. Sağlık hizmetleri malumunuz süregelen bir hizmettir. Yani kesintiye uğratılacak veya ara verilecek bir hizmet değildir. Çünkü insanoğlunun hastalanması hiçbir şekilde arzu ettiği bir durum değildir. Her zaman insan kendi iradesi dışında hastalanmaktadır. Dolayısıyla iradesi dışında hastalığa maruz kalmış insanlar bizim materyalimizdir bizim ekibimiz bizim hizmet verdiğimiz bir gruptur. Daha doğrusu tabiri caizse bizim misafirlerimizdir. Hastanenin müşterisidir. Dolayısıyla bizde misafirlerimiz en iyi şekilde memnun etmek zorundayız. Bu hizmet devamlılığı esasında idari kadrolar, alt kadrolar değişebilir. Bir grup gelir, diğeri gider. Bir ekip gelir, bir diğeri gider. Geçmişte bizden önce de buralarda da farklı ekipler vardı, sağlık hizmetlerinde bulundular. Şu an biz varız, bir gün gelir biz de gideriz, yerimize başkaları gelir. Sonuçta amaç hizmette devamlılığı sağlamaktır.

Diyarbakır' a geldiğim zaman arkadaşlarla görüşmelerim sonucunda çeşitli hastanelerde yapılan hizmetleri izledim gördüm. Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne de geldim, Başhekim Prof. Dr. Yusuf Bey sağ olsunlar bize yaptığı hizmetleri dünüyle bugünüyle izah ettiler.

Ben şu kanata vardım ki buradaki arkadaşlar her biri kendi çapında hizmet vermişler. Herkes elini taşın altına koymuş, bir gayret içinde, bir çaba içinde olmuşlar. Dolayısıyla bu gayret ve çabanın sonucunda şu anda bu ürün ortaya çıkmıştır. Bu ürünün, bir gayret ve çaba olmaksızın oluşmayacağını biz gördük ve herkesin de görmesini istiyoruz. Önceki dönemlerde idari kadrolarda sayı çok fazlaydı. Fakat bu yasa kapsamında tüm hastanelerde idari kadroların sayıları son derece azaltıldı. Doğrusu bu azaltılmaya karşı olduğumu söyledim. Halen de etkili uğraşlarımız devam edecek. Hizmetlerin aynen üretilmesi için acaba bu kadro sayılarını arttırabilir miyiz diye bir çaba içinde olacağız.

Bu hastanede dört başhekim yardımcısıyla hizmetin üretilmesinin çok zor olacağını beş hastane müdür yardımcılığıyla hizmetin yönetilmesinin çok zor olacağını hepimiz biliyoruz. Geçmişte arkadaşlarımızın yapmış olduğu bu hizmetten dolayı kendilerine müteşekkirim, şükran borçluyum, sizlerde teşrif buyurdunuz geldiniz bizi kırmadınız. Ben her zaman arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum kesinlikle insanları üzmek için değil motive etmek için buradayız. Onların da hakkını, hukukunu gerektiği yerde savunacağız sahip çıkacağız. Tabi birçok arkadaşlarımızın idari görevlerden düşmesi kanun kapsamında iptal edilmesi sonucu belki alacakları döner sermaye de azalmalar söz konusu olacaktır. Ekonomik bir kayıp söz konusu olacak. Bakanlık düzeyinde görüşme ve girişimlerimiz devam ediyor. En azından mevcut arkadaşlarımızın özlük haklarının muhafaza edilmesi, yani idari görev olmasa bile özlük haklarının korunması ve muhafaza edilmesine yönelik gayretlerimiz devam ediyor. Umarım iyi bir sonuç elde ederiz. Bu süreçle beraber geçmişte bu arkadaşlarımızın yapmış olduğu emek karşılığında çam sakızı çoban armağanı misali bizim de onlara müteşekkir olduğumuzu, bugüne kadar bu işi omuzlayıp getirdiklerini ve bundan sonra farklı bir ekiple bu hizmeti bizlere teslim ettiklerini ifade etmek açısından bu ödül törenini düzenlemiş bulunuyoruz.

Bugün değerli arkadaşlarımıza burada küçük bir hatıra anlamında bir plaket takdim etmek istedik. Bu vesileyle kendilerini buraya çağırdık, onlar da teşrif edip gelerek, bizleri memnun ettiler. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum'.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur ise şunları söyledi:

'Sayın Genel Sekreterimize teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Bizler hastanemizde bir gemi yaptık. Şimdi bu geminin yüzmesi için hepimiz el ele vermek zorundayız. Hocamız genel sekreterimize üstün başarılar diliyorum. Hep beraber daha iyi hizmetler vermek üzere diyorum. Sizleri seviyorum güzel günlerimiz oldu, her zaman için elimden ne olanak varsa hazırım. Kapım hem hastalarımıza hem de emekçi personellerimize açıktır. Çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum'.

HABERE YORUM KAT