1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kamu davası aileyi böldü, hasta çocuğuyla hapse girdi
Kamu davası aileyi böldü, hasta çocuğuyla hapse girdi

Kamu davası aileyi böldü, hasta çocuğuyla hapse girdi

Özbey ailesi için tek umut Adalet Bakanlığı ya da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma talebi

A+A-

Siirt’te 2009 yılında tartıştığı eşini bıçaklayan Kadriye Özbey, 6 yıl sonra Yargıtay kararıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Kadriye Özbey, 1,5 yaşındaki bebeğiyle Siirt E tipi ceza evine gönderildi. Dava sürecinde eşi Cumali Özbey, davacı olmadığı halde kamu davasının sürmesi aileyi böldü. Kadriye’nin cezaevine götürdüğü 1,5 yaşındaki kızının ise endokrin hastası olduğu bildirildi. Cumali Özbey “Perişan olduk, ben davacı değilim, devlet niye davacı oldu” diyor.


Siirt’te bir aile, hukuk sistemindeki resen süren kamu davası nedeniyle bölündü. Bir anne, 1,5 yaşındaki bebeğiyle cezaevine girdi. Baba ise küçük çocuklarıyla dışarıda darmadağın oldu.


Olay 2009 yılında Siirt kent merkezinde yaşandı. Cumali Özbey, eşi Kadriye ile bir kıskançlık konusu yüzünden tartışmaya başladı. Bu tartışma bir süre sonra şiddetlendi ve bu kez kavgaya döndü. Kavga sırasında Kadriye, eşi Cumali’yi karnından yaraladı. Cumali hastaneye gidince, olaya ilişkin hukuki süreç de başladı. Polis zaptı tutuldu ve olayın adli vaka olduğu kayıtlara geçti.


Cumali Özbey, tedavi edilip eve döndüğünde, eşi Kadriye ile barıştı. Ancak Kadriye Özbey hakkında adam öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla dava açıldı. Dava Cumali Özbey şikayetçi olmaması nedeniyle kişisel yönden sürmese de, adam öldürmeye teşebbüs suçlaması nedeniyle, sistem gereği kamu hukuku yönünden resen devam etti.
6 yıl Siirt Adliyesi’nde süren dava, iki kez Yargıtay’a gidip geldi ve sonunda kesinleşti. Kadriye Özbey, Cumali şikayetçi olmadığından indirimden yararlandı ama yine de kendisine verilen ceza tam 10 yıl oldu.  


Üç gün önce eve gelen polisler, Kadriye Özbey’i alıp cezaevine götürdü. Kadriye, Özbey, cezaevine girerken, bakımının yapılamayacağı düşüncesiyle endokrin hastası olduğu belirtilen henüz 1,5 yaşında olan küçük kızı Elifeda’yı da yanına aldı. Anne ve kızı şimdi duvarların ardında karabasanlar içinde ne olduğunu, durumun ne kadar daha böyle süreceğini anlamaya çalışıyor. Dışarıda kalan Cumali Özbey ise 14 yaşındaki Esra, 12 yaşındaki Yunus ve 10 yaşındaki Uğur ile perişan olmuş durumda.

Baba da çocuklar da başlarına gelen felaket nedeniyle şaşkın. Cumali Özbey, o anda aralarında geçen bir tartışmanın küçük bir kavgaya dönüşmesi sonucu eşi Kadriye’nin elinde bulunan bıçağın karnını çizdiğini söylüyor. Ona göre yaralama ya da adam öldürmeye teşebbüs dedikleri sadece bu.

Cumali Özbey, eşi ile arasında geçen çok küçük bir problem yüzünden, kendisinin herhangi bir şikayeti olmamasına rağmen eşi Kadriye Özbey’e 10 yıl hapis cezasının verilmesinin, hiçbir adalete sığmadığını belirtiyor. Özbey şöyle diyor:


“2009 yılında evde küçük bir kıskançlık yüzünden eşimle tartıştım. O anda eşimin elindeki ekmek bıçağını alayım derken bıçak karnımda küçük bir çizik bıraktı. Eşimden hiçbir şekilde şikayetçi olmamama rağmen kamu davası açıldı. 6 yıl sonra kapıya dayanan sivil görevliler, getirdikleri celp kağıdıyla eşimin tutuklu olduğunu bildirdiler. Eşim ve hasta olan 1,5 aylık bebeğim Siirt E Tipi kapalı ceza evine gönderildi. Allah rızası için yetkililere sesleniyorum; ben eşimi seviyorum hiç bir şekilde şikayetçi değilim. 3 çocuğumla bir başımıza kaldım. Mağduruz mazlumuz, eşim ve 1,5 aylık hasta kızım Elifeda’nın biran önce serbest bırakılmasını istiyorum”


Özbey ailesinin küçük çocukları da annesiz yaşama dayanamadıklarını belirtiyor. Bir anda koca bir evin yükü omuzlarına binen henüz 14 yaşındaki Esra, çok yorgun. Evin annesi olmak istemiyor. O okuyup, üniversite bitirip iş sahibi olmak arzusunda. Annesinin evine dönmesini talep ediyor yetkililerden.


Siirt Barosu tarafından CMK ile atanan ailenin avukatı Muhammed Abdullah Özcan ise gelinen aşamada hukuken kendilerinin yapacağı bir şey kalmadığını bu aşamadan sonra yalnızca Adalet Bakanlığı ya da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dava hakkında “kanun yararına” bozma talep edebileceğini vurguladı. Özbey “Başsavcılık ya da bakanlığın bu konuda ailenin mağduriyetini ve küçük çocuğun hastalığını da dikkate alarak bozma talep edeceğini umut ediyoruz. Bunun için girişimde bulunacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler