1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kameraları bize verin iki saatte çözelim'
'Kameraları bize verin iki saatte çözelim'

'Kameraları bize verin iki saatte çözelim'

Diyarbakır Barosu, önceki gün gazetemizin manşetten verdiği Mardin Kebap Evi’nin kamera kayıtlarıyla ilgili olarak, “12 gündür Mardin Kebap Evi’nin kayıtlarıyla ilgili bir gelişme olmadı. Kamerayı bize versinler iki saatte çözelim” diyerek soruşturmanın ç

A+A-

Ellerinde savcılıktan çok bilgi bulunduğunu kaydeden Baro, Elçi’yi cepheden görebilecek yerde silahla ateş eden, 12 gün boyunca ifade vermeyen ve olay yeri tutanağına imza atmayan bir polis tespit ettiklerini belirterek, “Bizim tespitlerimiz sonrasında ortaya çıkan bu şahıs en büyük şüpheli durumundadır” dedi.


Diyarbakır Barosu, 28 Kasım’da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi soruşturmasına ilişkin gazetecilere bilgi verdi. Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen dosyayla ilgili kısa bilgi verdikten ve şimdiye kadar basın ile neden bu kadar detaylı bilgi vermedikleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Bizim elimizdeki bilgiler savcılık dosyasındakinden ileride


Ellerindeki bilgi ve belgelerin savcılık dosyasında bulunan bilgi ve belgelerden daha önde olduğunu anlatan Özmen, bu bilgilerin neden şimdiye kadar paylaşmadıklarını, gazetecilerin telefonlarına çıkmadıklarını, “Şüphesiz çok büyük bir yoğunluk ve bizdeki bilgilerin savcılıktaki bilgilerden daha fazla, korkumuz o ki bilgilerin paylaşılması ile delillerin karartılması noktasındaki endişemizden dolayı paylaşımda bulunulmadı” denildi.
 
Toplantıya kameralar alınmadı


Kamera ve fotoğraf makinesinin alınmadığı toplantıda basın mensuplarına projektör yardımıyla Elçi dosyasında bulunanlar ve gelişmeler hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı. Bu güne kadar neden paylaşım yapılmadığını, “Bizdeki bilgiler savcılıktaki bilgilerden daha fazla, korkumuz o ki bilgilerin paylaşılması ile delillerin karartılması noktasındaki endişemizden dolayı paylaşımda bulunulmadı” dedi.
 
Elçi için uzman ekip kuruldu


Diyarbakır Barosu tarafından Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayını araştırması için bir komisyon kurulduğunu anlatan Özmen, 20 kişilik ekip içerisinde ceza hukukuna hakim avukatların yanı sıra, adli tıp uzmanı ve teknik konularda uzmanlarla birlikte çalıştıklarını dile getirdiler.
 
Görüntü ve fotoğraflar üzerinden anlatım


Özmen daha sonra sözü Elçi komisyonunda görevli avukatlara verdi. Avukatlar görüntü ve fotoğraflar üzerinden basın mensuplarına detaylı bilgiler paylaştı. Komisyon üyelerinden avukat Mahsuni Kahraman, Başkanlarının öldürülmesi olayının üzerinden günler geçmesine ve birçok polisin ifadesi alınmasına rağmen tek bir şüphelinin olmadığını söyledi.
 
Deforme mermi çekirdeğinin alakası yok


Balıkçılarbaşı'ndan başlayarak Tahir Elçin'in katledildiği yere kadar 83 delilin numarasının verildiğini ancak bu delillerden 43’ünün toplandığını anlatan Kahraman, olay yerinde bulunduğu söylenen deforme merminin 16 nolu delil olduğunu ve Elçi'nin vurulduğu yerden çok uzak bir yerde bulunduğunu kaydetti. Kahraman, “43’e kadar toplanması tesadüfî değildir. 43’e kadar toplandı sonra bırakıldı. Şunu net olarak söylüyorum. 16. delil olan deforme olmuş mermi çekirdeğinin Elçi cinayetiyle yakından uzaktan alakası yoktur” dedi.
 
Bir tanık var


Baro olarak yürüttükleri soruşturmanın savcılığın yürüttüğü soruşturmanın önünde olduğunu söyleyen Avukat Mahsuni Karaman, kendilerine gelen bir tanığın beyanları ile 8 Aralık’a kadar tespit edilmeyen, Elçi’yi cepheden görebilecek yerde silahla ateş eden, 12 gün boyunca ifade vermeyen ve olay yeri tutanağına imza atmayan bir polis tespit ettiklerini belirtti.
 
“İfadeye gelmeyen polis tanığa göre: 1 şarjör boşatmış”


Tanığın ifadesi üzerine görüntüleri çok dikkatli izlediklerini anlatan Kahraman şöyle dedi:
 

“Görüntülerde görülen çatışan yaralı polis Dökümcüler Sokak’ta bir polisin daha olduğunu söylüyor. Verilen polis ifadelerinde ve olay yeri tutanağında istihbarattan bir polis yine ortada yok. 8 Aralık'ta bu kişinin savcılıkla ifadesinin alınmasını istedik. Ancak 12'nci gün bu şüpheli polisin tanık olarak ifadesi alınabildi. Bu şahıs ya gizlenen ya da amirleri tarafından gizlenen bir kişidir. 12 gün ifadesine başvurulmamış, olay yeri tutanağına imza atmamış. Bir şarjör boşattığını söyleyen tanığın ifadesine rağmen bu 26’ncı silahı da alınmış değil.

 

Tanık beyanı alındı ancak. Günler sonra bu polisin ifadesi alındığı için ifadesi çelişkili ve yalan beyanlarla doludur. Şüphelendiğimiz ana kişilerden biri de bu polistir. Bu şahıs tüm şüphelere rağmen 12 gün boyunca gizleniyor. Silahını teslim etmiyor. İfadeye dahi gelmeyen kişi yalan söylüyor. Bu şahısın tutuklanması gerekiyordu. Ancak sadece günler sonra ifadesi alındı. İfadesi alındığı sırada gördüm onu sakal bırakmıştı. İlk andan itibaren herkese görüntülerde silah sıkan 3 polis şüpheli olarak görülüyor. Ancak bizim tespitlerimiz sonrasında ortaya çıkan bu şahıs en büyük şüpheli durumundadır” dedi.
 
“Kamera kayıtları bize verilmiyor”


Dosyada bulunana birçok delilin kendilerine verilmediğini anlatan Karaman, “Dosyada en önemli delil niteliğinde olan PTT ve Mardin Kebap Evi ve foto film şubeye ait görüntüler dosyada olmasına rağmen bize verilmiyor. Biz bu görüntüleri ham haliyle istiyoruz. Çünkü görüntüler üzerinde kimi zaman oynamalar hatta eklemeler bile yapılabiliyor” dedi.
 
Mardin Kebap Evi görüntüsü: Kamerayı bize verin iki saatte çözelim


Mardin Kebap Evi’nin kamera kayıtlarının önce bozuk diye alınmadığını kaydeden Kahraman, sonra kendilerinin baskısıyla savcılık tarafından istendiğini, güvenlik gerekçesiyle polisin oraya gidememesi üzerine kamera sistemlerini işyeri sahibi tarafından sökülerek emniyete verildiğini ifade ederek, “12 gündür Mardin Kebap Evi’nin kayıtlarıyla ilgili bir gelişme olmadı. Yıl 2015 teknoloji çağındayız. Hala Mardin Kebap Evi’nin kamera kayıtları alınmadı güya, kamerayı bize versinler biz iki saatte çözelim” diye konuştu.
 
Olay yeri krokisi neden bize verilmiyor?


Dosyada bulunması gereken olay yeri krokisinin dosyada mevcut olmadığını, ya da kendilerini verilmediğini anlatan Kahraman, “Dosyada önemli yer tutacak olan olay yeri krokisinin neden dosyada olmadığı veya bizlere neden verilmediğine anlam veremiyoruz. Olay yeri krokisi neden bize verilmiyor?” diye sordu. 
 
“Silah kullanan 8 polis olduğunu tespit ettik”


Soruşturmayı yürüten savcılığın 5 polisin silah kullandığı belirtilerek, soruşturmanın farklı yöne çekilmek istendiğini belirten Komisyonda görevli avukat Barış Yavuz ise, arkada bulunan Dökümcüler Sokak'ta bulunan polislerin de ateş açtığını ancak savcılık onların ateş açtığına dair bölümleri numaralandırmadığını söyledi.


Bir polisin beyanında da sokaktaki polisin bir şarjör boşalttığını söylemesine rağmen bu beyanın dikkate alınmadığın ifade eden Yavuz, silah kullanan polislerin 8 kişi olduğunu tespit ettiklerini ancak savcılığın 5 kişi olduğunu aktardığını söyledi. Yavuz, “Emniyetin gönderdiği bazı foto karelerinde numaralandırılmış karelerde boşluklar var. Bazı numaralar deliler eksik olduğunu gösteriyor bize. Yine polise ait 25 silaha el konuldu. Sonra 4 polis daha eklendi. Ancak 26 polisin beyanı var” dedi.
 
 “Polisler korunuyor”


Komisyonda görevli bir başka avukat olan Gamze Yalçın ise, savcının ilk andan beri soruşturmayı bir çatışma üzerinden yürütmek istediğini ifade ederek, “Sokağa giren iki kişi tarafından ateş açılmamasına rağmen savcı farklı bir algı yaratmak istiyor. Savcı tarafından soruşturmanın etkin yürütüldüğüne inanmıyoruz. 25 silah balistik incelemeye gönderilmiş. Ancak ortada dört silah yok. Polislerin korunduğunu düşünüyoruz. Bu kadar şüphe olmasına rağmen polisler şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınmıyor ve kimse tutuklanmıyor” dedi.


Diyarbakır Barosu avukatları, Başsavcının Ankara’ya gidip bilgi paylaşımında bulunduğuyla ilgili soruya da “Başsavcı Elçi dosyasıyla alakalı bilgileri Ankara’ya götürüyor.


Diyarbakır Barosu avukatları, Elçi olayıyla ilgili olarak sorulması gereken çok sorunun bulunduğunu, bundan sonraki süreçte haftalık veya 10 günde bir olmak üzere Elçi dosyasıyla alakalı basına bilgi paylaşımında bulunacaklarını ifade ettiler.

 

HABERE YORUM KAT