1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kamer Genç Diyarbakır'a geldi
Kamer Genç Diyarbakır'a geldi

Kamer Genç Diyarbakır'a geldi

Çözüm Süreci'ne olan karşıtlığı ile bilinen CHP Milletvekili Kamer Genç ve İşçi Parti'li yöneticilerin köylüler arasında arazi anlaşmazlığı yaşanan Bismil'in Türkmenhacı Köyü'ne gitmesi kafalarda soru işaretleri bıraktı. Kamer Genç ve beraberindekiler Diy

A+A-

Genç,köylülerin daveti üzerine geldiğini ifade ederek amacının bu soruna çözüm üretmek olduğunu söyledi.Arazi anlaşmazlıkları nedeniyle önemli kavgaların ve ölümlerin yaşandığı bu günlerde Diyarbakır'a sıra dışı bir ziyaret gerçekleşti. 90 yıldır yapılmayan Toprak Reformu ve bölgenin hassas noktası olan arazi anlaşmazlıklarını bahane ederek daha önce bölgede faaliyetler gösteren İşçi Partisi ve aynı çizgideki yapıların tekrar bölgede olması ve bu olayın zamanlaması dikkat çekici bulundu.

Silahların susmasını ve huzur ortamının gelmesini sağlayan çözüm sürecine olan muhalefeti ile bilinen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve İşçi Partili yöneticilerin, bir süre önce arazi anlaşmazlığından dolayı gerginlik yaşanan Bismil'e bağlı Türkmenhacı Köyü'ne gitmesi kafaları karıştırdı.

VATANDAŞLAR PROTESTO ETTİ
Kamer Genç ve beraberinde bulunan İşçi Partililer, Bismil ilçesine bağlı Türkmenhacı köyünü ziyaret etmek üzere geldiği Diyarbakır Havaalanı'nda vatandaşlar tarafından protesto edildi.Havaalanı çıkışında vatandaşlar Kamer Genç'e seslenerek, çözüm sürecine destek vermemesini eleştirdi.
Genç ise, vatandaşların eleştirisine, "'Çözüm sürecinin ne olduğu belli değil' diyerek yanıt verdi. Türkmenhacı köyüne hareket etmeden önce gazetecilerin soruların yanıtlayan CHP'li Genç, köyde bir takım arazi anlaşmazlığının olduğunu ve yerinde tespit etmek üzere kente geldiklerini söyledi. Genç, "Köylüler benim özellikle gelmemi istediler. İşçi Partili arkadaşlarla beraber Türkmenhacı köyünü ziyaret edeceğiz. Köyde vatandaşların sorularını dinleyeceğiz. Koşullarımız el verdiği şekilde çözüm üreteceğiz. Türkmenhacı köylülerinin arazi konusunda büyük bir haksızlığa uğradığını biliyoruz" dedi.

KONUYU MECLİSE TAŞIYACAĞIZ
Türkmenhacı köyünde tapu davasında 7 yıldır sonuç alamayan ve haksız bir şekilde arazilerinin kendilerinden alındığını ileri süren köy sakinlerinin sorunlarını dinleyen Genç, konuyu mecliste soru önergesi olarak sunacağını söyledi.

15 yıl Danıştayda hakimlik yaptığını, hukuku bildiğini anlatan Genç, şöyle devam etti:"Başlangıçta veraset uygulamasını yapan hakim görevi suistimal etmiştir. Bana göre bilerek yapmıştır. En büyük hatayı kendisi yapmıştır. Tapu iptal davası 3 yıldır sürüyor. Tapu iptal davasına bakan hakimin art niyetli olup olmadığını bilemiyoruz ancak belgeler okunması suretiyle öğrenilebilir. Dolayısıyla burada tapu iptal davasının bir an önce karara çıkması lazım. Bu tapu iptali kararının çıkması için Adalet Bakanlığına soru önergesi sunacağız. Bu tarlalarda ekimin olmadığı halde gidip destekleme almalarıyla bir sahtekarlık daha ortaya çıkıyor. Bu davada organize bir sahtekarlık var.Bir an önce tapu iptal davasının karara bağlanması lazım. Biz bu konuyu mecliste sürekli dile getireceğiz."

TÜM KÜRTLERİ SUÇLAYAMAYIZ
İşçi Partisi (İP) Genel Sekreteri Serhan Bolluk ise davanın 7 yıldır çözülemediğini belirtti.
Türkmenhacı köyü muhtarı Resul Koluman da Alevi olduklarını, Kürt komşuları bulunduğunu aktararak, "Sadece bir kişinin yapmış olduğu sahtekarlık yüzünden Kürt komşularımızı suçlamamız doğru değildir çünkü burada kardeşçe yaşıyoruz. Yapılan yanlışlıklar için hukuk çerçevesinde mücadelemizi vereceğiz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT