1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalp ve damar’ın ardından “Kanser” ikinci sırada
Kalp ve damar’ın ardından “Kanser” ikinci sırada

Kalp ve damar’ın ardından “Kanser” ikinci sırada

Kanser Haftası olması münasebetiyle Dicle Üniversitesi Tıbbı Onkoloji Bilim Dalı tarafından konferans düzenlendi.

A+A-

Kanser hastalığının tarihi hakkında bilgi verilen konferansta, çağımızın en sık rastlanılan ve en önemli sağlık sorunlarının başında kanser hastalığının geldiğini, kanserin her geçen gün arttığına dikkat çekildi.
 
 
Başhekimlik konferans salonunda gerçekleştirilen ve sağlık çalışanlarına yönelik olan konferans Dr. Mehmet Küçüköner tarafından verildi. “Giderek Artan ve Daha Da Önem Kazanan Bir Sağlık Sorunu: Kanser” başlığı altında verilen konferansta kanser hastalığının tarihi hakkında bilgi veren Küçüköner, çağımızın en sık rastlanılan ve en önemli sağlık sorunlarının başında kanser hastalığının geldiğini, kanserin her geçen gün arttığını söyledi.
 
Küçüköner, “Türkiye’de1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edildi. Her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla ülkemizde ve tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir” diyerek, Türkiye’de ölüm oranlarına bakıldığında Kalp-Damar Hastalığından sonra kanserin ikinci sırada yer aldığını söyledi.
 
Kanser hücrelerinin katlanarak büyüdüğünü, yaş ilerledikçe kanser riskinin de arttığını sözlerine ekleyen Küçüköner, kadınlarda meme ve rahim kanserinin erkeklerde ise prostat ve akciğer kanserinin en sık rastlanan türler olduğunu belirtti. Kanserin belirtilerine de değinen Küçüköner, kanser teşhisinin nasıl koyulduğu hakkında salonda bulunanlara bilgiler verdi.

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT