1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalp hastalarına yeni umut
Kalp hastalarına yeni umut

Kalp hastalarına yeni umut

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi'nde iki hastaya kasık damarından girilerek kapalı yöntemle aort kapağı takıldı.

A+A-

DÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Habib Çil bu operasyonların hem üniversite hem de bu tür hastalar için önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Çil, “Çünkü aort kapak fonksiyonları bozulan hastalar genellikle yaşlı ve başka birçok hastalığı bulunan kişiler. Dolayısıyla birçok hastamız bu hastalık tespit edildiğinde ameliyat yapılamayacak kadar yaşlı ve düşkün olabiliyor. Bu durumda şiddetli nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve çabuk yorulma nedeniyle maalesef hayat kaliteleri bozuluyor ve her an hayati riskle karşı karşıya kalıyorlar. Bu yöntemle hem hastalar açık kalp ameliyatının risklerine maruz kalmıyor, hem de 1-2 gün içinde evlerine dönebiliyorlar'' dedi.

Operasyon yapılan hastalardan Mahmut Vural (65) ise, “Doktorlar 2 yıldır açık kalp ameliyatı ile kalp kapağımın değişmesi gerektiğini söylüyorlardı. Ama Ankara'da bile akciğer problemim nedeniyle operasyon yapamayacaklarını söylediler. Doktorum bana bu yeni yöntemden bahsettiğinde bir umut oldu benim için. Operasyondan çıkıp yatağıma alındığımda bile çok ciddi rahatlama hissettim. Artık rahat bir şekilde merdiven çıkabiliyorum. Çok şükür bugün de taburcu oluyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT