1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalp ameliyatı ile tümörden kurtuldu
Kalp ameliyatı ile tümörden kurtuldu

Kalp ameliyatı ile tümörden kurtuldu

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da aniden başlayan aşırı kilo alma ve terleme şikayetiyle hastaneye başvuran 30 yaşındaki Zülfiye Kıyar, böbrek üstü bezlerinde tümör olduğunun belirlenmesi üzerine yapılan kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu.

A+A-

Kıyar, ameliyat edildikten iki gün sonra ise taburcu edildi.
Aniden başlayan aşırı kilo alma ve terleme şikayetleri ile Diyarbakır Memorial Hastanesi'ne başvuran Zülfiye Kıyar'ın, yapılan tetkiklerin ardından böbrek üstü bezinde tümör olduğu belirlenerek, kendisine ameliyat olması gerektiği bildirildi.

Ancak ameliyat korkusu yaşayan Kıyar, hastanenin Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Gedik'in kapalı ameliyat yapacaklarını söylemesi üzerine ikna oldu. Kıyar, gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu.

Kapalı ameliyat sayesinde sağlığına kavuştuğunu belirten Kıyar, “İlk başlarda çok korkmuştum. Ancak doktorumla konuştuğumda ameliyatımının kapalı olarak yapılabileceğini öğrendim. Hem sağlığıma kısa sürede kavuştum hem de vücudumda ameliyat izi kalmadı. Artık sağlıklıyım” dedi.

2 GÜNDE TABURCU OLDU

Doç. Dr. Abdullah Gedik ise, endokrinoloji uzmanları ile birlikte yaptıkları değerlendirmede hastanın sol böbrek üstü bezinde yaklaşık 4 santimetrelik tümör belirlediklerine dikkat çekerek, “Hastamız Zülfiye Kıyar'a, laparaskopik sürrenalektomi yani kapalı ameliyat yaptık. Ameliyattan sonraki 2'inci gün herhangi bir şikayeti olmayan hastamızı taburcu ettik. 4'üncü ayda kontrole gelen hastamız ameliyattan önce aldığı kiloların neredeyse tamamını vermişti” diye konuştu.

“KAPALI AMELİYAT KONFOR SAĞLIYOR”

Laparoskopik sürrenalektomi ameliyatı hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Gedik, “Ameliyat, minimal invaziv dediğimiz bir girişimdir. Kapalı ameliyat olarak da adlandırılmaktadır. Bu ameliyat, hastanede yatış süresini kısaltıp hastanın psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Hasta için en büyük ayrıcalığı, iyileşme süresini kısaltması ve vücutta büyük ameliyat kesisi oluşturmadığı için konfor sağlamasıdır. Hasta ameliyat sonrası çok kısa sürede normal yaşamına geri dönebilmektedir. Laparoskopik işlemler, cerrahinin birçok alanında kullanılmaktadır” dedi.

“KADINLARDA RİSK ERKEKLERDEN FAZLA”

Böbrek üstünde oluşan tümörlerin, kadınlarda erkeklere göre 1,5 kat daha fazla görüldüğünü de anlatan Doç. Dr. Gedik, şunları kaydetti:

“Hastalığın görülme sıklığı yaklaşık 1 milyonda 1-2 civarındadır. Böbrek üstünde oluşan tümörler aşırı hormon salgıladıkları için halsizlik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, yüksek tansiyon, aşırı kilo alımına bağlı olarak ciltte çatlaklar, ay dede yüz görünümü, kadınlarda kıllanmada artış, adet düzensizliği, depresyon başta olmak üzere bazı psikolojik bozukluklar ile bazen de şeker hastalığına neden olabilmektedir”.


(MP-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT