1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalkınma Bakanı Yılmaz Sur çalışmalarını anlattı
Kalkınma Bakanı Yılmaz Sur çalışmalarını anlattı

Kalkınma Bakanı Yılmaz Sur çalışmalarını anlattı

DİYARBAKIR- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yapılacak çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “UNESCO’nun bu bölge ile ilgili kriterleri ne ise biz de aynen o kriterleri esas alıyoruz. Acele kamulaştırma kararı aldık, bu bir yet

A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Valiliği’nin tarihi Sur ilçesinde bulunan çalışma ofisinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarının ardından Sur ilçesi ile ilgili yaptıkları çalışmaları açıklayan Bakan Yılmaz, UNESCO’nun bu bölge ile ilgili kriterlerini esas aldıklarını söyledi.

Bakan Yılmaz, “Yıllarca bir çok slogan söylenmiş ama yerel hizmetlerde şehir planlamasında bölgenin çok sıkıntılı bir durumda olduğunu halkımız yaşayarak görüyor. Bütün çalışmalarımızda evrensel kriterleri hedef alıyoruz, UNESCO’nun bu bölge ile ilgili kriterleri ne ise biz de aynen o kriterleri esas alıyoruz. Burası insanlığın mirası, o kriterler bizim de kriterlerimiz. Sur’da acele kamulaştırma kararı aldık, bunu bir kez daha izah etmek isterim, tamamen bir yetkidir, fiilen bir kamulaştırma anlamına kesinlikle gelmiyor. Bu Türkiye’de değişik kentsel dönüşüm veya kentsel yenileme uygulamalarında da standart bir uygulamadır” diye konuştu.

“SUR’DA BUGÜNE KADAR 16.7 MİLYON LİRA SOSYAL YARDIM YAPTIK”


Sur ilçesinde, bugüne kadar 16.7 milyon lira sosyal yardım yaptıklarını kaydeden Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:
“Bu çerçevede hala otelde kalan 312 vatandaşımız var, burada misafir ediliyor. Sur esnafına sadece 3 milyon 740 bin lira destek sağlanmış durumda. Sur ilçemizde 6 bin 530 kız 6 bin 422 erkek olmak üzere 12 bin 952 öğrenci var. Bu öğrencilerimizi çeşitli okullara taşımak sureti ile eğitimlerini aksatmamak yönünde çalışmalar yapmış bulunuyoruz. Burada bir kentsel dönüşüm yapmayacağız. Çalışmamız, koruma ve yenileme çalışmaları. Sur kesinlikle işlevden yoksun bir yer olmayacak, nitelikli işlerin yapıldığı bir alan haline gelecek. Fatih Paşa Cami çok özel bir mekan bu konu ile ilgili özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü önceliklendirmiş durumda.

Şu anda hazırlıkları yapılıyor, en kısa sürede Fatih Paşa Camii’nin restorasyonu gerçekleştirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız örnek sokak ve ev yapımı konusunda bazı hazırlıklar gerçekleştiriyor. Örnek sokak ve ev yapıp vatandaşlara bunu göstermek istiyoruz. El yapımı bomba gibi zararlı bir takım unsurlar kalmış olabilir. Bundan emin olmak istiyoruz. Güvenlik her şeyin temeli. Güvenli olmadan yarın açarız, Allah korusun yarın bir hadise olur, bu bölge halkımıza bir tehdit teşkil eder. HDP’nin ve temsilcilerinin terörle aralarına bir mesafe koyamadığını hepimiz görüyoruz. Demokratik siyasetle şiddet aynı anda olmaz.”

"AK PARTİ BÜYÜK BİR HAREKETTİR"


AK Parti’nin Olağanüstü Genel Kongre kararı ile ilgili de konuşan Bakan Yılmaz, “AK Parti büyük bir harekettir, geleneği olan değerleri olan bir harekettir. Kendi meselelerini bu değerler ışığında ve bu hareketin büyüklüğü şekilde her zaman yönetmiş bir partidir, bundan sonrada aynı şekilde devam edecektir inşallah” dedi.


(YRT-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT