1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkahı Erkan Azizoğlu ile yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

A+A-
Yılmaz ziyaretinde "Halkımız neyi hayırlı görüyorsa ona oy versin. Yeter ki insanlar kimsenin baskısı altında olmadan sandığa gidip oyunu kullansın" dedi. Azizoğlu ise çözüm sürecinin seçimlerdeki yüzde 1 ya da 2 puana heba edilmeyecek kadar önemli olduğunu belirterek “Sürecin kalıcı barışla noktalanmasını arzuluyoruz” diye konuştu.
 
 
Kalkınma Bakanı ve AKP Diyarbakır milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, Bakan Yılmaz, beraberinde bir grup partiyle Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nı ziyaret etti. Burada açıklama yapan Bakan Yılmaz, seçimin huzur ve barış ortamı içerisinde tamamlanmasını temenni ettiklerini söyledi.
 
 
Seçimin sonucuna herkesin saygı duyması gerektiğini belirten Yılmaz, "Sonuç bizim lehimize de aleyhimize de olsa saygılı oluruz. Bizim anlayışımız böyle. Geçmişte gördük, bazı partiler halktan yeterince oy alamadıkları zaman halkı suçluyorlardı. Biz öyle düşünmüyoruz. Yeterince oy almazsak, yanlış bizdedir deriz. Halkımız neyi hayırlı görüyorsa ona oy versin. Yeter ki insanlar kimsenin baskısı altında olmadan, sandığa gidip oyunu kullansın" diye konuştu.
 
 
Bakan Yılmaz, huzur ve barış ortamının Türkiye için önemli olduğunu ifade ederek, Diyarbakır'daki tüm kesimlerin kendilerinin de destek verdiği çözüm sürecinin arkasında olduğunu dile getirdi.
 
"Diyarbakır için bir kalkınma platformu kuralım diyoruz"
 
 
Çözüm sürecinde kararlı olduklarını ve Diyarbakır için kalkınma platformu kurmak istediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:
 
 
"Bu sadece siyasetle ilgili bir konu değil. Bölgemizin refahı ve kalkınması için kararlı bir şekilde destek olacağız. Bu süreci başlatan bizim hükümetimiz, adını koyan da bizim hükümetimiz. Güçlü hükümetler olmadan böyle zor meseleler çözülemez. Diyarbakır için özel bir seçim beyannamesi hazırladık. Diyarbakır için bir kalkınma platformu kuralım diyoruz. İçinde merkezi idareler, yerel yönetimler, üniversite, iş dünyası, sivil toplum olsun istiyoruz. Belli noktalarda işbirlikçi olamazsanız, ortak hedefler koyamazsanız, başarılı olamazsınız. Bu yüzden bir kalkınma platformu kurmalıyız" dedi.
 
 
Bakan Yılmaz, ziyarette Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Erkan Azizoğlu'ndan odanın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Azizoğlu, konuşmasında bölge işadamlarının karşı karşıya kaldığı genel sıkıntıların yanında meslektaslarının da sorunlarını anlattı. Oda üyelerinin yaşadığı sorunlara dair Bakan Yılmaz'a bir de rapor sunan Azizoğlu, istihdam ve bölgesel gelişmişlik farkının azaltılması ve bölgesel ekonomik kalkınma için bölgesel ve illere göre teşvik sistemi uygulanmasını istediklerini kaydetti.
 
 
Konuşmasında kalkınmanın barış ve demokrasi olmaksızın bir anlamı olmadığını da dile getiren Azizoğlu, çözüm sürenin bu nedenle ekonomiden bile daha önemli olduğunu belirterek “Süreç yüzde 1 ya da 2 puanlık oya heba edilmemelidir. Bu bölge için çözüm süreci kalkınma ve ekonomik hamleler kadar değerli ve önemlidir. Bu yüzden çözüm süreci seçimlere kurban edilmemelidir. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları olarak en temel arzumuz, çözüm sürecinin kalıcı bir barışı sağlayarak sonuçlandırılmasıdır. Sizden ve hükümetimizden öncelikli isteğimiz bu nedenle çözüm sürecine bu hassasiyetle yaklaşılmasıdır” diye konuştu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT