1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Diyarbakır'da

AKP Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çözüm süreci ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kim Çözüm Süreci'nden saparsa, kim Çözüm Süreci'nden yan çizerse tabiri caizse bu süreci zayıflatmaya yönelik hareket ederse, hal

A+A-
Kalkınma Bakanı ve AKP Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, bir dizi temasta bulunmak üzere geldiği Diyarbakır'da basın mensupları ile buluştu.
 
 
DSİ Sosyal Tesislerinde düzenlenen basın toplantısında çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, çözüm sürecinin, birinin açıklamasıyla, oturmasıyla, söylemesiyle bitecek bir süreç olmadığını, büyük resme bakılması gerektiğini söyledi.  Yılmaz şöyle konuştu:
 
 
“Büyük resim Türkiye'nin doğrultusunu gösteriyor. Bunun için de tartışmalar olabilir. Çeşitli zamanlarda çeşitli kesimlerin rahatsızlıkları, eleştirileri olabilir. Bunlar tartışılabilir ama süreç devam eder2. Biz hükümet olarak çözüm süreci ile ilgili kararlılığımızı her fırsatta vurguluyoruz. Çözüm Süreci halkımızın sahiplendiği bir süreçtir. Partimizin seçim beyannamesinde de çözüm sürecine ayrı bir bölüm olarak vurgu yapılmıştır. Tüm Türkiye'nin sahiplendiği ama özellikle de bu yörelerimizde yaşayan insanımızın çok yüksek oranda sahiplendiği bir süreçtir. Ben inanıyorum ki; kim çözüm sürecinden saparsa, kim çözüm sürecinden yan çizerse tabiri caizse bu süreci zayıflatmaya yönelik hareket ederse, halkımızdan gereken en güzel cevabı alacaktır” dedi.
 
 
Silvan Barajı önemli
 
 
Yapımı süren Silvan Barajı'nın önemine değinen Yılmaz, bu barajın tamamlanması halinde GAP'ta Atatürk Barajı'ndan sonraki en büyük sulama projesi olacağını belirtti. Projenin yaklaşık 6 milyar liralık bir yatırım olduğunu, tamamlandığında 2.4 milyon dekar alanı sulayacağını, yüz binlerce insana istihdam sağlayacağını ifade eden Yılmaz "Uluslararası kritere göre bir hektar alanı suladığınızda yaklaşık 2 hektara kadar istihdam etkisi olduğu söyleniyor. Dolayısıyla bu barajın hem Diyarbakır hem de bölgemize çok muazzam bir etkisi var.
 
 
Bu projeye herkesin sahip çıkması lazımAncak Silvan Barajı'na bazı kesimlerce saldırılar gerçekleştiriliyor. Buna benzer başka yatırımlar da daha önce saldırılara maruz kaldı. Bu bizi üzüyor. Biz insanlarımız yoksul, işsiz diye eleştirmiyor muyuz? Bu saldırıların tercümesi bence şu; insanlar işsiz kalsın, insanlar yoksul kalsın. Bu projeye kim saldırıyorsa başka niyeti olamaz. Bir taraftan böyle projelere saldıracaksınız, diğer taraftan 'niye işsizlik var, niye yoksulluk var?' diye şikayet edeceksiniz. Bu tutarsızlık, samimiyetsizliktir. Kim bu projelere saldırıyorsa onun karşısında herkesin durması lazım” diye konuştu.
 
 
Yılmaz, Silvan Barajı gibi projelerin bölgenin kalkınması için önemli olduğunu bir kez daha vurgulayan Yılmaz, Silvan Barajı'nı, "çılgın proje" olarak nitelendirerek, şöyle devam etti:
 
 
“Çılgın proje diyecekseniz bundan daha önemlisi olamaz. Çünkü bu baraj doğrudan insanın refahını artıracak, çiftçimizin daha bereketli ürün elde etmesini sağlayacak, gıda sektörünün gelişimini destekleyecek, bağlantılı olarak ticareti geliştirecek. Bütün bunları düşündüğünüz zaman bu bölgemiz için çok değerli bir proje. Kim Silvan Barajı'na saldırıyorsa işsiz gençlerimize, yoksullara ve çiftçimize saldırıyor demektir. Hükümet ve devlet olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Bedeli ne olursa olsun yatırımlarımızı sürdüreceğiz.
 
 
Bu yatırımlara bölgenin ihtiyacı var”
 
 
Türkiye'nin ekonomisine ve kalkınma yatırımlarına da değinen Yılmaz, Türkiye'nin geçmişte çift haneli hatta üç haneli enflasyon rakamlarını gördüğünü belirtti. Enflasyon oranının artık tek haneye düştüğünü, geçen yılın 8,2 enflasyonla kapandığını belirten Yılmaz "Türkiye son 12 yılda büyürken enflasyonu düşüren bir ülke oldu. Bu öyle kolay değil ama Türkiye bunu başardı. Enflasyon çift haneye çıkar mı tartışmaları vardı, şükür olmadı. Tarım ve gıda sektöründe kuraklık ve don etkisi oluşmuştu.
 
 
Gıda dışı alanların da etkisiyle enflasyon normalin biraz üzerine çıkmıştı. Bu yıl iki bakımdan enflasyonda daha olumlu bir perspektif var. Biri petrol fiyatlarındaki düşüş diğeri tarım sektöründe bu yıl çok daha farklı ortamımız var. Yağış ortalamalarına baktığımız zaman geçen yıldan fazla ve Türkiye'nin tarihi ortalamalarının da epeyce üstünde. İnşallah bu yıl tarım sektöründe çok daha bereketli bir yıl olacak. Bunun da önümüzdeki çeyreklerde fiyatlara yansımasını bekliyoruz” dedi.
 
 
"Bedeli ne olursa olsun yatırımlarımızı sürdüreceğiz"
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT