1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalkınma Bakanı Hazro'da
Kalkınma Bakanı Hazro'da

Kalkınma Bakanı Hazro'da

DİYARBAKIR (İHA) - Kalkınma Bakanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, seçim çalışmaları kapsamında Hazro ilçesini ziyaret etti.

A+A-
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, milletvekili adayları M. Selim Ensarioğlu, Oya Eronat, Seyyid Haşim Haşimi, Dürdane Yalar, Ali İhsan Merdanoğlu, Mustafa Elgörmüş, Netice Arslan, Alaattin Parlak, Abbas Barış, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları ve İl Başkanı Muhammed Akar ile birlikte Hazro ilçesini ziyaret etti. Hazro İlçe Kaymakamı Sercan Gökdemir'den ilçedeki çalışmaları ve projeler hakkında brifing alan Bakan Yılmaz, sorunları ve sıkıntıları tek tek not aldı.
 
“HAZRO SÜREÇLE BİRLİKTE YARALARINI SARACAK”
 
 
Bakan Yılmaz, kaymakamlıkta yaptığı konuşmada, Hazro'nun çok büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, “Hangi ilçemiz, hangi beldemiz geçmişte büyük sıkıntılar yaşamışsa bu çözüm sürecinde huzur ortamında en fazla istifade edecek ilçelerimiz de bunlar olacak.
 
Geçmişte ne kadar büyük sıkıntı yaşanmışsa bedel ödenmişse bu çözüm ve huzur ortamında istifa edecek. Yaralarını saracak ve inşallah ciddi bir şekilde kalkınacak ve gelişecek. Huzur ve güvenin olmadığı bir yerde ekonomiyi ve güveni sağlamak mümkün değil. Gerçekçi olmamız lazım. Biz kamu yatırımlarını ortam ne olursa olsun yapıyoruz. Ama kamu yatırımlarla bir bölgenin istenilen düzeyde gelişmesi mümkün değil.
 
Kamunun yanına mutlaka özel yatırımları koymamız lazım. Turizmi daha fazla destekleyip insanların gelerek, kültürel yerleri daha fazla değerlendirmesini, tarım potansiyelinin harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Hayvancılık ve meyveciliği geliştireceğiz. Diğer taraftan Hazro'nun çok iyi terzileri var.
 
Niye burası konfeksiyon ve tekstil merkezine dönüşmesin. Bunları bizim geliştirmemiz lazım. Ama hepsinin temelinde huzur ve güven ortamı var. Kararlı bir şekilde hükümetimiz sürdürdüğü çözüm süreci tamamlanınca buralarda çok farklı bir canlanmayı da hep beraber göreceğiz” dedi.
 
“HAZRO'NUN YANINDA OLACAĞIZ”
 
 
Kalkınma Bakanlığı olarak son yıllarda yeni yeni kurumlar ve yeni programlar oluşturduklarını, Karacadağ Kalkınma Ajansı desteklerini yanında yeni GAP Eylem Planı'nın ilan ettiklerini belirten Bakan Yılmaz, “Bunlarla da Hazro'nun yanında olacağız. Bu bölgede geri kalmış yerlere daha fazla yoğunlaşıyoruz. Buralara daha fazla ilgi gösteriyoruz. Buradaki tarımsal ürünleri çeşitlendirmemiz lazım. Bunlara bizde azami önceliği vereceğiz. Bunlarda kalkınma dediğimiz insan ile gerçekleşir.
 
Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımızın çok önemli destekleri var. Bir taraftan hububatta daha verimli şeyler yaparken, buradaki tarımsal çeşitlilikleri değerlendirmemiz gerek. Biz de bunlara azami önceliği vereceğiz. Hazro'daki yeni hastanemiz devreye girdiğinde sağlıkta kaliteli bir yere geleceğiz” diye konuştu.
 
“DİYARBAKIR'IN MENFAATİ İÇİN HERKESLE İŞBİRLİĞİ YAPARIZ”
 
TOKİ konusunda yerel yönetimlerinde hükümetlerine destek çıkması gerektiğini vurgulayan Bakan Yılmaz, “Bunun altını çizmek istiyorum. Kentsel dönüşüm meseleleri yerel yönetimlerle birlikte yapılması lazım. Diyarbakır'ın menfaati söz konusu ise, herkes ile işbirliği yaparız. Yeter ki insanımıza bir fayda üretelim, hayatını kolaylaştıralım.
 
Aynı anlayışı yerel yönetimlerden de bekliyoruz. Yerel yönetimler Diyarbakır'ın menfaati söz konusu olduğu zaman siyaseti bir kenara bırakıp, bu menfaatin gereğini yapmak zorundadırlar. Yapmazlarsa da Diyarbakır ve Hazro halkının bunun hesabını sorması lazım. Biz kendi anlayışımızı çok net bir şekilde ortaya koyuyoruz.
 
Yeter ki Diyarbakır'ın ve Diyarbakırlının menfaati söz konusu olsun. Biz elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Hazro önemli bir ilçemiz. Sıkıntılı şeyler yaşamış bir ilçemiz. Bu dönemde el birliği ile inşallah ilçemize el birliği ile yapacağız” şeklinde konuştu.
 
“BİZ ANLAYIŞI İLE HAREKET EDİYORUZ”
 
Kaymakamlıktaki temaslarını tamamlayan Bakan Yılmaz, daha sonra Hazro Aile Destek Merkezi'nde STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.
 
Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 'biz' anlayışı ile hareket ettiğini belirterek, “Ekip olarak çalışıldığında dağları yerinde oynatırız. Bizim için mevki önemli değil. Geriye doğru baktığımızda ne yaptığımıza bakacağız. AK Parti her zaman çok önemli şeyler yaptı. İnanç özgürlüğü açısından her şeyi yaptı. Anadil önündeki engelleri AK Parti kaldırdı. Başörtü yasağını kaldırdı.
 
Sırf bunun için AK Parti'ye oy vermeye değmez m? Bizim derin yapılanmalarımız yok. Kökü dışarıda olan bir parti değiliz. Birileri Taksim'i başka yerlere benzetiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldıralım diyor. Kürtlerin böyle bir talebi var mı, yok.
 
Çoğu derki niye kaldıralım. Kur'an-ı Kerim'in Kürtçe mealini yapıyoruz. Kaldı ki orada çalışanlar bugün aday olmuş durumdalar. Madem kötü bir kurumdu ise niye orada çalıştınız peki? Biz insanımızın dini ve inancı ile uğraşmıyoruz. İsteyen dinini ve mezhebini istediği şekilde yaşayabilir” dedi.
 
“KENDİSİNE FAYDASI OLMAYAN BAŞKASINA FAYDALI OLAMAZ”
 
GAP eylemi başlattıklarını dile getiren Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:
 
“Yollar, hastaneler yapıyoruz. Tarlalarımızı suluyoruz. Geçmişte de devlet vardı. Ama niye yapmadı? At sahibine kişner. Hesap sormayı bilmemiz lazım. Kobani'deki olaylarda Kürtlere sahip çıkan ve destek veren Türkiye'ydi. Ama Diyarbakır sokaklarını karıştırıyorlar.
 
Diyarbakır güçlü olacak ki Kobani'ye el atsın. Kendisine faydası olmayan başkasına faydalı olamaz. Sandıkta bunun hesabını sormamız lazım. Demokratik siyasete inanıyoruz. Hiç kimse kimseye baskı yapmasın. Ama başkaları bunu yapıyor. Bunu yapanlar hem kendisine hem de başkasına saygı duymayanlardır.
 
Artık eski devlet zihniyeti geride kaldı. Şimdi yeni bir Türkiye var. Ancak bunu istemeyenler var.”
Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Bakan Yılmaz, daha sonra Hazro esnafını ziyaret ederek, 7 Haziran seçimleri için destek istedi.
 
 
(YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT