1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Kaliteli Fotokopi Kağıdı Nasıl Anlaşılır?
Kaliteli Fotokopi Kağıdı Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Fotokopi Kağıdı Nasıl Anlaşılır?

İşyerlerinde en çok kullanılan sarf malzeme fotokopi kağıdıdır

A+A-

İşyerlerinde en çok kullanılan sarf malzeme fotokopi kağıdıdır. Pek çok farklı kullanım alanına sahip olan fotokopi kağıtları gramaj, yüzey ve ışık geçirgenliği gibi hususlarda farklılık gösterir. Her fotokopi kağıdının aynı kalitede olduğundan söz edilemez. Haliyle markaları iyi değerlendirmek ve fotokopi kağıdının kalitesi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.
Piyasada onlarca farklı markanın bir o adar A4 kağıt çeşidi bulunuyor. Ofislerde kullanım için en ideal olan kağıt çeşidi ise gramajı 80 gr ve üzerinde olan kağıtlardır. 80 gr fotokopi kağıtları özellikle basımevleri tarafından kullanılır. Çünkü ışık geçirgenliği gayet ideal düzeydedir. Haliyle çift yönlü baskıya müsait bir fotokopi kağıdıdır ve her iki yüzeyine de çıktı alınabilir.
Baskı alındığında diğer tarafında baskı görünümü oluşmaz. Bu yönüyle de ofislerde kullanım için doğru fotokopi kağıdı tercihi olabilmektedir. 80 gr fotokopi kağıdının A3, A4 ve A5 gibi farklı ebatları bulunur. Kullanım amacınıza bağlı olarak aynı gramajda olan ebatları farklı kağıt çeşitlerini tercih edebilirsiniz. İşyerleri için ideal ebat A4 boyutunda olan kağıtlardır.
Gramajı 80 gr’dan daha düşük olan fotokopi kağıtları mürekkebin dağılmasına da sebebiyet verebilir. İnce olması nedeniyle arka yüzüne de baskı çıkar. Dolayısıyla kağıdın arka yüzü kullanılamaz hale gelir. Elbette baskı alınan fotokopi ya da yazıcı makinesinin kalitesi ve kullanılan mürekkep de baskı kalitesinde etkili olabilir. Ancak temiz bir çıktı için en önemli faktör kaliteli bir fotokopi kağıdı kullanımıdır.

Avrupa Bülteni konu hakkında şöyle bir hatırlatma da yapıyor: Ofis ortamında kağıt tüketiminin oldukça yüksek olduğunu düşünürsek kağıdın kalitesi kadar ne kadara mal olacağını da hesaba katmak gerekir. Ekonomik fiyatlı fotokopi kağıtları baskı kalitesini olumsuz etkileyerek daha fazla kağıt tüketimine yol açabilir. Tasarruf etmek amacıyla satın aldığınız kağıtlar, israfa neden olarak daha maliyetli bir tablo oluşturabilir. Bu yüzden fiyat/performans özelliğine dikkat etmek gerekir. Kaynak:

HABERE YORUM KAT