1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kalite+Hizmet= Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
Kalite+Hizmet= Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Kalite+Hizmet= Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Bölge illerine hizmet veren Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hizmetleri ile adeta göz kamaştırıyor.

A+A-

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi son zamanlarda yaptıkları hizmet ataklarıyla vatandaşın takdiri kazanmaya devam ediyor.


Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yöneticisi Opr. Dr. Mehmet Şükrü Budak yaptığı açıklamada şunları söyledi “ Göreve geldiğimiz günden bu yana, hastanemizi baştan sona teknolojinin tüm imkânlarını seferber edip, vatandaşımızın hizmetine sunmaya gayret ediyoruz.


ÇOCUK YOĞUN BAKIM SERVİSİNİ AÇTIK
img-20160420-wa0001.jpgHastanemizde 72 yatak yenidoğan yoğun bakım, 10 yatak anestezi yoğun bakıma ek olarak üç ay önce açtığımız 20 yatak çocuk yoğun bakım ile yoğun bakım yatak sayımızı 102 yatağa çıkardık. Böylece hasta sevk oranlarımızı iyice düşürdük. 2014 yılında acilden sevk sayımız 384 iken 2015 yılında bu sayı 61 düştü.


Hastanemiz 454 yataklı olup tüm bölgeye hizmet vermektedir. Yatak doluluk oranımız %100 üstünde olduğundan dolayı 2015 yılında bakanlığımız ile yapılan görüşmeler neticesinde ek binamız proje kapsamına ve akabinde ihale kapsamına alınarak ihale süreci tamamlanmıştır. İhaleyi alan firmaya yer teslimi yapıldı. Yapılacak olan ek bina ile birlikte 454 olan yatak kapasitemizi 550 yatağa çıkarmayı planlıyoruz. Yapılacak ek bina ile kadın doğum ve çocuk acilimiz daha modern bir alana dönüşecek.


DOKTOR SAYIMIZI YÜKSELTTİK
Görevi devir aldığımızda  12 uzman çocuk hekim sayımızı 19 ,  22 olan Kadın doğum  hekim  sayımızda 29 kadın doğum hekimine yükselttik.Doktor sayılarımızı yükselterek poliklinik sayımızı artırdık. 2015 yılında 458.000 hastaya poliklinik 76.575 hastaya da yatarak hizmet verdik. Doktor sayımızı Sağlık bakanlığımız yetkilileriyle görüşerek özellikle çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında daha da yükseltmeyi  ümit ediyoruz .

MODERN CİHAZLARLA HİZMET VERİYORUZ
Radyoloji birimimizde hizmet alımını sonlandırıp bakanlığımızın bize sağladığı dört adet dijital cihazla( iki adet dijital rötgen, bir adet dijital mamografi ve dijital portabıl röntgen) daha nitelikli bir hizmet vermeye başladık.  Ayrıca kadın doğum polikliniklerimizde ki eski ultrason cihazlarını yeni dopler ultrasonografi cihazları ile değiştirdik. Hastalarımıza doğru teşhisinde bu son modern cihazların faydasını bir hayli fazla görmekteyiz. 

A grubu ameliyat sayımız 2014 yılında sadece 4 iken, 2015 yılında 90 vakaya çıkardık. Laparaskopik ameliyatlar rütin yapılır hale getirildi.Toplamda 2015 yılında ameliyat sayımız 32.687 oldu. 

PRİMER SEZARYEN ORANIMIZI DÜŞÜRDÜK
2015 yılında toplam 22.531 doğum sayımız oldu. Türkiye'de primer sezaryen  oranı %28, Diyarbakır genelinde bu oran %19 olurken, hastanem %10.19'lık  oranla büyük bir başarıya imza attı. Bu süre zarfında anne ve bebek sağlığını korumaya özen gösterdik. Anne ölüm oranı 4.43/100.000 olurken neonatal bebek ölüm oranı 7.27/1000 olarak gerçekleşti. Sağlık bakanlığımız tarafından doğum yönetiminde sağladımız bu düşük sezeryan oranı için takdir belgesi aldık. Bu başarılı doğum yönetiminde emeği geçen tüm sağlıkçı arkadaşlarıma teşekkürü ederim.


VATANDAŞIMIZA HİZMET ETMEK İÇİN BURADAYIZ
Ben ve hastanedeki tüm ekip arkadaşlarımızla, devletimizin tüm imkanlarını kullanarak bölge illerindeki ve kentimizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza 7/24 hizmet etmeye edeceğiz. “ dedi.

Kaynak. Diyarinsesi.org / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT