1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kaleönü Mahallesi 34 yıl sonra eski ismine kavuştu
Kaleönü Mahallesi 34 yıl sonra eski ismine kavuştu

Kaleönü Mahallesi 34 yıl sonra eski ismine kavuştu

BİNGÖL - Yaklaşık 34 sene önce yeni ismiyle Kaleönü Mahallesi olarak kayıtlara geçen 'Simani', mahallelinin talebi üzerine Belediye Meclis kararıyla eski ismine kavuştu.

A+A-
Bingöl Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı Kültür Merkezi TOGEM salonunda gerçekleşti. Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, Kasım ayı gündemi ile bir araya geldi. Kaleönü Mahallesi isminin 'Simani' olarak değiştirilmesi Belediye Meclisi'nin oy birliği ile kabul edildi.
 
Toplantı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Başkan Barakazi, "Kaleönü Mahallesi sakinlerinin mahalle ismini değiştirmek üzere belediyemize bir talepleri oldu. Kaleönü Mahallesi'nin ismi Belediye Meclisi'mizin oy birliği ile aldığı kararla Simani olarak değiştirilmiştir. Simani mahallemize hayırlı olsun" dedi.
 
KAPI KAYITLARINDA SİMANİ OLARAK GEÇİYOR
 
Mahallenin eski ismine kavuşmasının sevindirici olduğunu belirten Simani Mahallesi Muhtarı Ferhat Aymaz, "Vatandaşlarımız Kaleönü ismini Simani olarak değerlendiriyordu. Ayrıca tapu kayıtlarında mahallemiz Simani mevkii diye geçiyordu. Bizler de mahalle sakinlerimizin görüşlerini alarak mahallemizin eski ismi olan Simani olarak değiştirilmesi için belediyemize müracaat ettik. Bingöl Belediyesi bu haklı talebimizi yerinde gördü ve mahallenin ismini Simani olarak değiştirdi. Bingöl Belediyesi halkın taleplerine uygun olarak çalışma yaptı. Bu konu ile ilgili Belediye Başkanımız Yücel Barakazi'ye ve Belediye Meclis üyelerimize mahallemiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
1980 yılında dönemin Valisi Ahmet Tosun tarafından Kaleönü olarak değiştirilen ve Kültür Mahallesi'ne bağlı olan Simani bölgesi o tarihten sonra mahalle oldu. Halk arasında Simani Mahallesi olarak bilinen Kaleönü Mahallesi'nin adı, Belediye Meclis kararı ile değiştirildi. 
 
(YA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT