1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kalecik TOKİ'nin sorunları çözülüyor
Kalecik TOKİ'nin sorunları çözülüyor

Kalecik TOKİ'nin sorunları çözülüyor

VAN - AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, Kalecik TOKİ'de yaşanan su sorununun kısa sürede çözüleceğini söyledi.

A+A-

Açıklamalarda bulunan Mustafa Bilici, 2011 yılında meydana gelen depremler nedeniyle depremzede vatandaşların barınmaları için Kalecik bölgesinde TOKİ tarafından 2 bin 456 adet konut yapıldığını hatırlatarak, “Bu konutlarda vatandaşlarımız 2012 Ekim ayı itibariyle oturmaya başladılar.

Ancak konutların yapıldığı tarihte Kalecik bölgesi belediye sınırların dışında olduğundan buradaki konutlar için Alabayır köyünden 7 kilometrelik bir isale hattı ile içme ve kullanma suyu temin edildi. Ancak zaman içinde isale hattının imalat hataları ve açılan kuyuların bir kısmının kuruması nedeniyle burada oturan vatandaşlarımız su sıkıntısı yaşamaya başladı. Öncelikle yaşanan mağduriyeti gidermek amacıyla geçici olarak tankerlerle su taşındı.

AFAD Müdürlüğü tarafından farklı bir şebeke suyu bağlandı. Mevcut isale hattındaki sorunlar tamir edildi. Yaklaşık 3 milyon 800 bin TL'lik bir kaynak kullanılmasına rağmen sorun çözülemedi. Bu süreçte isale hattındaki sıkıntılar nedeniyle Van Büyükşehir Belediyesi de işi teslim almayarak çözüme katkı sunmaktan kaçındı.

Kalecik bölgesindeki su sorununun kalıcı bir çözüme kavuşması için bu bölgenin Van şehir şebekesine bağlanılması hususunda Van Valiliği tarafından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı'na yazı yazıldı. Yaptığımız görüşmeler neticesinde AFAD Başkanlığı'nca yatırım programına alınan ve TOKİ Başkanlığı'nca proje çalışmaları tamamlanan yeni isale hattı 3 kilometre olup İskele'den Kalecik bölgesinde konutların su deposuna bağlanacaktır. Aralık ayı içinde ihalesi yapılması planlanan yeni isale hattının tamamlanması ile birlikte inşallah Kalecik bölgesinin su sıkıntısı bitecektir” dedi.


(MSA-Y)

HABERE YORUM KAT