1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kahraman ‘Savaş insanların yaşama hakkını elinden alır’
Kahraman ‘Savaş insanların yaşama hakkını elinden alır’

Kahraman ‘Savaş insanların yaşama hakkını elinden alır’

Diyarbakır ve bölgede aylardır devam eden çatışmalı süreci değerlendire işadamı Paşa Kahraman, “Savaş, insanların yaşama hakkını elinden almaya kadar ileri boyutlara varır.

A+A-

Nice insanlar ölür, niceleri sakat kalır, evsiz barksız kalır, ailesini kaybeder, sevdiklerinden uzak kalır savaşın İnsan yaşamı üzerinde ki tehditlerini saymakla bitiremeyiz” dedi.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesi’nde 21 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı ve yaşanan çatışmaların kent halkına zarar verdiğini belirten vatandaşlar bir an önce barışın sağlanması gerektiğini savundu.

Diyarbakır’ın İnsanlık ve güzellikler şehri olduğunu belirten ve bir an önce barış ortamının sağlanması gerektiğini savunan İşadamı Paşa Kahraman, “Diyarbakır insanlık şehri güzellik şehri medeniyete beşiklik etmiş evliyalar diyarı olan bir insanlık şehridir.

Ne acıdır ki kirli pis bir savaş içerisinde yaşama devam ediliyor. Bu savaş bizleri ve halkımızı sur ilçesinde yaşayan insanlarımızı mağdur etmektedir. Yaşam hakkını elinden almaktır  esnaflarımız büyük bir zarar içerisinde yuvaları dağılıyor her gün huzursuzluk içerisinde yaşamaktadır. Hazıra dağ dayanmaz savaşlar hiçbir zaman  kazanım getirmemiştir  savaşanın kaybedeni olmuştur geriye aile dramlarını getirmiştir. Biz insanca yaşamak istiyoruz halkımıza insanca yaşamak yakışır  ölümler asla fayda getirmemiştir getirmeyecektir yıllardı bölge halkı eziklerle yaşamıştır  analarımız  kardeşlerimiz dul kalmıştır, babasız çocuklarımız yetim kalmıştır. Günlerdir evlerinden çıkamayan insanlar adeta açlığa terk edilmiştir hayat felce uğramıştır” dedi.
 
Savaş nedeniyle bölgeye yatırımların durduğunu da sözlerine ekleyen Kahraman, “Yatırımlar durdu işadamları artık gelmek istemiyor işçi memur  ilimizi terk ediyor hem Diyarbakır’a büyük zarar veriyor bu çatışmalı ortamlar. Savaş, insanların yaşama hakkını elinden almaya kadar ileri boyutlara varır. Nice insanlar ölür, niceleri sakat kalır, evsiz barksız kalır, ailesini kaybeder, sevdiklerinden uzak kalır savaşın İnsan yaşamı üzerinde ki tehditlerini saymakla bitiremeyiz. Savaş ekonomik düzeni alt üst eder.

Bu da bölge insanlarını doğrudan etkiler. İnsanlar aç susuz kalır. İlaç sıkıntısı baş gösterir. Hastalar ilaç hatta hastane bulamaz. Aç kalırlar öğrenciler eğitimden yoksun kalır. Ruhsal travmalar sonrası psikolojik sorunlarla aileler karşılaşır  her zaman korku içerisinde halkımız yaşar. Burada ailelere büyük görevler düşüyor her kes çocuklarına sahip çıksın Daha sonradan ağıtlar yakılmasın hüzün kederler oluşmasın bunlar hepimizi derinde üzüyor gencecik kardeşlerimiz hiç yoktan ölüyor yani ateş düştüğü yeri yakıyor” diye konuştu.


Komşu ülkeler olan Suriye ile Irak’ın halini görüp ibret alınması gerektiğini de savunan Kahraman, “Görüyoruz yıllardır savaş olan komşu illerimiz Suriye ,ırak ne haldedir binlerce zavallı mazlum insanlarımız  savaştan dolayı evlerinden yuvalarında işlerinden sağlıklarından oldular çevremizde dilencilik yaparak geçinmeye çalışıyorlar bunlar bizlere büyük acıyı yaşatıyor özgürce yaşamak varken hayatlar neden zehir olsun ,barış olsun kardeşlik olsun insanlarımıza yakışır şekilde yaşamak  hakkı olsun. Hergün tvlerde izliyoruz gelişen olayları içimiz kan ağlıyor. Hiç kimse ölmesin barış olsun kardeşlik olsun özgürce yaşamak olsun huzur olsun temennimiz huzurun olması yeniden bir sayfa açalım acıları dramları unutalım zararın neresinden dönersek kardır insanca yaşamak yakışır halkımıza” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler