1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kağıt toplayarak eğitimini karşılıyor
Kağıt toplayarak eğitimini karşılıyor

Kağıt toplayarak eğitimini karşılıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, anne ve babasının boşanmasından sonra eğitiminin yarıda kalmasını istemeyen 15 yaşındaki genç, kağıt toplayarak eğitim masraflarını karşılıyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Anzele semtinde dört yıldan beri kağıt toplayarak eğitimini sürdürmeye çalışan 15 yaşındaki Ferhat İpek, anne ve babasının boşanmasının ardından yarım kalan eğitimini tamamlamak için mücadele verdiğini söyledi.

Babasının kendisini okula geç yazdırmasından dolayı henüz 5. sınıf öğrencisi olduğunu belirten İpek, anne ve babasının şiddetli geçimsizlik nedeniyle 4 yıl önce boşandığını, eğitim masrafları ile beraber 5 kardeşi ve annesinin geçimini sağlamak için kağıt topladığını kaydetti.

Sabahları okula gittiğini kaydeden İpek, öğleden sonra ise kağıt toplamak için sokaklara çıktığını ve gece saatlerine kadar kağıt topladığını anlattı.

Babasının kendilerine maddi yardımda bulunmadığını ifade eden İpek, "Annem sokaklarda çalışmamı istemiyor, çünkü başıma kötü bir olayın gelmesinden endişe ediyor. Hafta içi 8 saat, hafta sonu 14 saat boyunca sokaklarda kağıt toplamaya çalışıyorum.

Topladığım kağıtları fabrikalara kiloyla satıyorum. Kimselerin kapısında annemi ve kardeşlerimin elini açtırmamak için bu işi yapıyorum. Eğitim benim için çok önemli, eğer ben okul okumazsam ileride kendi çocuklarıma iyi bir gelecek sağlayamam. Okul okuduktan sonra iş adamı olacağım. Belki o zaman bu yoksul hayattan kurtulurum ve insanlar bana acıyarak bakmazlar" dedi.

Sokakların üzerinde kötü ve büyük deneyimler kazandığını kaydeden İpek, ailelerin çocuklarına sahip çıkmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


(EMA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT