1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. Kafkasya'daki Savaş'ın seyri
Kafkasya'daki Savaş'ın seyri

Kafkasya'daki Savaş'ın seyri

Gürcistah'ın Güney Osetya'ya saldırması ile başlayan Rusya Gürcistan savaşıyla ilgili günün tüm gelişmelerini bu haberden takip edebilirsiniz. Haberimiz her yeni gelen gelişme alta kaydedilerek güncellenecektir..

A+A-

GÜNÜN ANA BAŞLIKLARI

Gürcü birliklerinin, tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya bölgesinde başlattığı kapsamlı askeri harekat devam ediyor. Gürcistan parlamentosu "savaş hali" ilan ederken, ABD başta olmak üzere birçok ülkeden "ateşkes ilan edilmesi" yönünde çağrılar gelmeye devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev dün, Güney Osetya'daki Rus vatandaşlarının ölümünden sorumlu tutulacakların cezalandırılacağı yönünde açıklamada bulunurken, Avrupa Konseyi ve AB dönem başkanı Fransa "hemen ve koşulsuz" ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu ve krizin çözümlenebilmesi amacıyla temasların artırılacağını bildirildi.

Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerinin Komutanı Murad Kulahmedov, başkent Tshinvali'nin "yerle bir edildiğini" açıklarken, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ülkesinin hava sahasına giren 2 Rus savaş uçağının düşürüldüğünü, Güney Osetya'ya 150 Rus tankının girdiğini kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerine takviye gönderdiklerini açıkladı ve Rus savaş uçaklarının, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Vaziani üssünü ve 30 kilometre mesafedeki Marneuli havaalanını bombaladığı bildirildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Gürcistan-Osetya çatışmasının savaşa dönüşebileceği uyarısında bulunurken, Rusya Savunma Bakanlığı, Güney Osetya'daki Gürcü saldırısında 10'dan fazla Rus barış gücü askerinin öldüğünü bildirdi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, "Rusya, bizim topraklarımızda bize karşı savaş halinde" açıklamasında bulundu ve Gürcistan'ın yeniden entegrasyondan sorumlu Devlet Bakanı Temur Yakobaşvili, Gürcü askerlerinin Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de kontrolü ele geçirdiğini söyledi.

Güney Osetya tarafından çatışmalarda yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği açıklaması gelirken, BM Güvenlik Konseyi'nin, Güney Osetya'daki durumu görüşmek üzere acilen toplanacağı açıklandı.

ABD'den ise Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediği ve Güney Osetya'da patlak veren çatışmalarda hemen ateşkes ilan edilmesi gerektiği yönünde açıklamalar geldi. ABD Başkanı George Bush, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini vurguladı.

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı senatör Barack Obama da Rusya'yı, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermeye çağırdı.

Rusya ABD'den yardım istedi ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Osetya'daki tavrına son vermesi için Gürcistan'ı ikna etmesini istedi.

AB, ABD ve AGİT temsilcilerinin, Güney Osetya'da  ateşkesi sağlamaya yönelik girişimlerde bulunmak amacıyla Gürcistan'a gideceği açıklanırken, ABD'den dün son açıklama Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'dan geldi. Rice, Rusya'ya, Gürcistan'daki muharip güçlerini geri çekmesi ve Gürcistan'a yönelik hava saldırılarını durdurması çağrısı yaptı.

Gürcistan'ın Marneuli askeri havaalanında görevli 4 personelin Rus uçaklarının bombardımanında öldüğü bildirildi ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, "Güney Osetya bölgesini, yüksek kesimdeki Cava kenti dışında tamamen denetim altına aldık" dedi.

Çatışmada bölgede görev yapan Rus Barış Gücü askerlerinden dün 12'sinin öldüğü 150'sinin yaralandığı bildirilirken, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in çatışmalarda zarar görenlere insani yardım gönderilmesi talimatı verdiği kaydedildi.

Rus hava kuvvetlerinin, Gürcistan'ın Karadeniz'deki önemli limanı Poti'yi bombalamasıyla güne başlayan bölgede, bugün de çatışmalar devam ediyor.

Poti limanının kullanılamaz hale geldiği bildirilirken, Rus savaş uçaklarının Güney Osetya bölgesinde Gürcü mevzilerini bombalamaya devam ettiği açıklandı.

Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçakları, bölgenin sınırındaki Gori kentini de bombaladı ve bombalamalarda ölenlerin olduğu bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Gürcü birliklerinin, Güney Osetya'ya düzenlediği saldırıda bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini söylerken, Rus güçlerinin, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'den Gürcü askerlerini çıkarttıkları öne sürüldü.

Rusya ayrıca, Gürcü birliklerine bombardıman düzenlediği Güney Osetya'da 2 uçaklarının Gürcü askerleri tarafından düşürüldüğünü ve çatışmalarda şimdiye kadar 12 askerlerinin öldüğünü açıkladı.

Saakaşvivili, "Rusya ile savaş halinde olduklarını" açıklarken, çatışmaların son verilmesine ilişkin Avrupa ve ABD'den gelen çağrılar devam etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kafkasya'daki şiddete derhal son verilmesini isterken, ABD Başkanı Bush, Rusya'dan bombardımanı derhal durdurmasını isteğini tekrarladı ve konuyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ile telefon görüşmesi yaptı.

Gürcistan parlamentosu, Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin Gürcistan'ın savaş halinde olduğu yönünde almış olduğu kararı oy çokluğuyla onaylarken, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya, Gürcülerin kontrolündeki Yukarı Kodori bölgesine operasyon düzenlediklerini açıkladı.

Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Alexandre Lomaia ise 10 Rus jetinin düşürüldüğünü, 30 Rus tankının imha edildiğini açıkladı.

Lomaia, bir Rus pilotun yaralı olarak ele geçirildiğini ve hastanede tedavi altına alındığını, Gürcistan askerlerinde 40 ölü, 100 kadar yaralı olduğunu söyledi.

Ruslar tarafından bombalanan kentlerde sivil insan kaybının giderek arttığını belirten Lomaia, Gürcülerde sivil ve asker toplam ölü sayısının 100'ü bulduğunu ifade etti.

Lomaia ayrıca, Gürcistan'ın gerekirse doğrudan askeri yardım talebiyle uluslararası topluluğa başvurmayı düşündüğünü bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, "Anlaşmak için tek yok Gürcistan'ın geri çekilmesi" dedi.

Birleşmiş Milletler uzlaşma çağrısında bulundu.

ABD Başkanı George W. Bush’un, bugün Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

HABER AYRINTILARI

GORİ'DE RUS UÇAĞINDAN ATILAN BOMBA BİR APARTMANA İSABET ETTİ: 2 ÖLÜ

Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçaklarının, bölgenin sınırındaki Gori kentinde attığı bombalardan birinin, bir apartmana isabet ettiği ve olayda ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü bildirildi.

Reuters muhabiri, Gori'deki bombardımanda 5 katlı bir binaya isabet eden bombanın, 2 kişinin ölümüne, 3 kişinin yaralanmasına yol açtığını söyledi.

Ölü ve yaralıların askerler tarafından bölgeden taşındığı belirtildi.

Gori'nin dış mahalleleri Rus uçakları tarafından bombalanıyor. (AA)

Güney Osetya sözcüsü: “Ölü sayısı 1600 kişiye ulaştı”    TSHİNVALİ(CİHAN)- Gürcüstan'a bağlı ayrılıkçı bölge Güney Osetya hükümeti sözcüsü İrina Gagloyeva, bölgede yaşanan çatışmalar sonucu ölü sayısının 1600 kişiye ulaştığını söyledi.Gagloyeva, İnterfaks Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, bölgenin başkenti Tshinvali'de ölü sayısının 1600 kişiye ulaştığını duyurdu. Şuan kentin top ateşine tutulduğunu da belirten sözcü Gagloyeva, "Elimizde olan bilgilere göre, kentte ölü sayısı 1600'e ulaştı. Tshinvali hastanesinde ise 90 yaralı tedavi ediliyor." dedi.

Daha önce açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Osetya'da yaşanan çatışmalarda ölü sayısının bin 500'e ulaştığını ve daha da artmakta olduğunu söylemişti. Lavrov, bölgedeki durumun giderek bozulmakta olduğunu da kaydetmişti. 

Gürcistan: Bir Rus uçağını düşürdük

Gürcistan ordusu, bir Rus uçağını vurduğunu ve pilotu esir aldığını duyurdu. Gürcistan güvenlik Konseyi Sekreterliği'nden yapılan açıklamada bir Rus uçağının düşürüldüğü ve pilotun ele geçirildiği belirtildi. (Cihan)

Rus General: Gürcüleri Tshinvali'den çıkarıyoruz    Üst düzey bir Rus Generali, Gürcü askerlerini Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'den çıkarmak üzere olduklarını ve kentte durumun yavaş yavaş savaş öncesindeki haline dönmekte olduğunu söyledi. Rus Kara Kuvvetleri Komutanı General Vladimir Boldyrev, Itar-Tass ajansında yer alan açıklamasında "Usta birlikleri, Tshinvali'yi Gürcü askerlerden tamamen kurtarmıştır ve Gürcü askerlerini barış gücü askerlerinin sorumlu olduğu bölgenin dışına itmeye başlamıştır" dedi.

Gürcistan ordusu, Rus barış gücü askerlerinin 1990'lardan bu yana görev yaptığı Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de bulunan ayrılıkçılara yönelik kente bir operasyon düzenlemişti. (Cihan)

AGİT: "GÜNEY OSETYA'DA GÖRÜNÜRDE ATEŞKES YOK"

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Güney Osetya'da görünürde bir ateşkes olmadığını söyledi.

AGİT'in dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Güney Osetya'daki durumla ilgili Aamulehti gazetesine yaptığı açıklamada, "Daima umut ediyoruz, ancak şu anda bir ateşkes, en azından kısa dönemde çok zayıf ihtimal görünüyor" dedi.  (AA)

RUSYA BAŞBAKAN YARDIMCISI SOBYANİN: "30 BİNDEN FAZLA İNSAN GÜNEY OSETYA'YI TERK ETTİ"

Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin, 30 binden fazla insanın Rusya'ya sığınmak üzere Güney Osetya'yı terk ettiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı, Rusya'nın Güney Osetya'ya insani yardımıyla ilgili Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev başkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, son 36 saat içinde 30 binden fazla insanın Rusya sınırını geçtiğini belirtti.

Sobyanin, insani durumun çok kötü olduğunu kaydetti. (aa)

RUS KOMUTAN: "GÜNEY OSETYA'NIN BAŞKENTİNDEN  GÜRCÜ ASKERLERİNİ ÇIKARTTIK"

Rus güçlerinin, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'den Gürcü askerlerini çıkarttıkları öne sürüldü.

Rus Kara Kuvvetleri Komutanı Vladimir Bolderev, Itar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, "Taktik birlikler, Tshinvali'yi Gürcü ordusundan tamamen kurtardı ve Gürcü birliklerini barış gücü askerlerinin bulunduğu bölgenin ötesine göndermeye başladı" dedi

"Sivilleri bombalamıyoruz"

Rus ordusu, "Gürcistan'da sivil halkı bombaladığı" yönündeki açıklamaları yalanladı. Genelkurmay Başkanı Yardımcısı General Anatoli Nogovitsin, bu açıklamaları doğrulamadığını, sivil halka karşı savaşmadıklarını belirtti.

Gürcistan televizyonu, Gürcistan'ın kuzeyindeki Gori kentinde düzenlenen bombardımanda birçok sivilin öldüğünü duyurmuştu. (aa)

GÜRCİSTAN SAVAŞI RESMİ OLARAK İLAN ETTİ

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rusya ile "savaş halinde" olduklarını açıkladı. (AA - 12.05)

RUS UÇAKLARI BİR APARTMANI VURDU: 5 SİVİL ÖLDÜ

Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçaklarının, bölgenin sınırındaki Gori kentinde attığı bombalardan birinin, bir apartmana isabet ettiği ve olayda ilk belirlemelere göre en az 5 kişinin öldüğü bildirildi.Askerlerin, çöken apartmana gelerek bazı yaralıları askeri ciplerle hastanelere götürdükleri kaydedildi.

Reuters muhabiri, Gori'deki bombardımanda 5 katlı bir binaya isabet eden bombanın, 5 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açtığını söyledi.

Ölü ve yaralıların askerler tarafından bölgeden taşındığı belirtildi.

Gori'nin dış mahalleleri Rus uçakları tarafından bombalanıyor.

Gori kenti, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin 50 kilometre güneyinde bulunuyor. Görgü tanıkları, şehrin yakınlarında özellikle Gürcü askerler ile ayrılıkçı Güney Osetya birlikleri arasında çatışmalar yaşandığını aktarıyor. Gürcistan'ın ana askeri üssü orada bulunuyor.  (Cihan)

''SARP KAPISIDAKİ İNSAN VE YAYA TRAFİĞİ NORMAL SEYRİNDE SÜRÜYOR''

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Kafkasya'daki çatışma nedeniyle Hopa ilçesindeki Sarp Sınır Kapısı'nda tüm tedbirleri aldıklarını belirterek, ''kapıdaki insan ve yaya trafiği, normal seyrinde sürüyor'' dedi.

Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kafkasya'da süren çatışmaların, sınırın öte yanındaki Gürcistan'ın Batum kentinde olağanüstü bir duruma sebebiyet vermediğini belirterek, ''biz Sarp Sınır Kapısı'nda tüm tedbirlerimizi aldık. Kapıdaki insan ve yaya trafiği, normal seyrinde sürüyor. Herhangi bir sıkıntı yok'' diye konuştu.

Tırların giriş ve çıkışında herhangi bir yığılma olmadığını kaydeden Aydoğdu, gelişmeleri adım adım takip ettiklerini sözlerine ekledi.

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL, DERHAL ŞİDDETE SON VERİLMESİNİ İSTEDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kafkasya'daki şiddete derhal son verilmesini istedi.

Merkel, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, taraflara ihtiyatlı davranmaları çağrısında bulunarak, şiddete derhal son verilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel, gelecek Cuma Güney Osetya'daki krize rağmen Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile Karadeniz sahilindeki Soçi kentinde yapacağı görüşmeyi iptal etmeyeceğini de belirtti.

Başbakanlık sözcüsü de bu durumda Rus tarafıyla bir görüşmenin önemli olduğunu ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in de Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvivili ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. (aa)

ABHAZYA'DA GÜRCİSTAN KORKUSU

Gürcistan'ın tek taraflı bağımsızlığını ilan sorunlu bölgelerinden Abhazya'nın Gürcü saldırısından korktuğu bildirildi.

Abhazya lideri Sergey Bagapş'ın yardımcılarından Ruslan Kişmaria Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, ''Gürcü tarafı son birkaç gündür sınırlarımızdaki askeri yığınağını artırmakta'' dedi.

Bagapş, Güney Osetya krizinin ortaya çıkmasından sonra sınırlarındaki Gürcü askeri sayısının en az 4 kat artırıldığını söyledi.

Gürcistan'ın Güney Osetya'ya yönelik operasyonun başlamasının ardından tüm ordusunu sınır bölgesine yığan Abhazya, Gürcü güvenlik güçlerine karşı savaşması için bin gönüllüyü Güney Osetya'ya göndermişti.

SAAKAŞVİLİ ATEŞKES İSTEDİ

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ülkesinin Rusya ile savaş halinde olduğunu, ancak kendilerinin ateşkesin sağlanmasından yana olduklarını söyledi.

Saakaşvili yaptığı açıklamada, ateşkes istediklerini ve Güney Osetya'daki çatışma bölgesindeki tarafların birliklerinin çatışmayı bırakmaları ve mevzilerini geri çekmelerinden yana olduklarını ifade etti.

Öte yandan Gürcistan yanlısı sürgündeki Abhazya yönetimi başkanı Malhas Akişbaya, yaptığı açıklamada, Yukarı Kodori bölgesinin de Rus uçakları tarafından bombalandığını ifade etti.

Akişbaya, bombardımanda ölü ya da yaralı olup olmadığı hakkında bilgi vermedi.

Abhazya'daki Yukarı Kodori bölgesi, Gürcistan İçişleri Bakanlığına bağlı birlikler tarafından 2006'da düzenlenen operasyonla Gürcistan'ın denetimine geçmişti.

BİR SALDIRI DA ABHAZYA'DAN

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya, Gürcülerin kontrolündeki Yukarı Kodori bölgesine operasyon düzenlediklerini açıkladı.

Abhazya yönetimi "Dışişleri Bakanı" Sergey Şamba yaptığı açıklamada, ''Abhaz silahlı kuvvetleri Gürcüleri Yukarı Kodori bölgesinden çıkartmak için operasyon düzenlemiştir'' dedi.

Şamba, Abhaz güçlerinin operasyonda ağır toplar kullandığını söyledi.

Abhazya lideri Sergey Bağapş da daha önce yaptığı açıklamada, Yukarı Kodori bölgesinin bombalaması için savaş uçakları gönderdiklerini belirtmişti.  (AA)

ABD, RUSYA'DAN BOMBARDIMANI DERHAL DURDURMASINI İSTEDİ

ABD Başkanı George Bush, Rusya'nın Güney Osetya'da çatışma bölgesi dışındaki bölgelere düzenlediği saldırıların, krizin "tehlikeli bir şekilde tırmanması" olduğunu belirterek, Rusya'dan bombardımanı derhal durdurmasını istedi.

Bush, Olimpiyat Oyunlarının açılışı için bulunduğu Pekin'de yaptığı açıklamada, "Gürcistan'daki durumdan derin endişe duyuyorum. Saldırılar Güney Osetya'daki çatışma bölgelerinden çok uzaktaki Gürcistan topraklarında meydana geliyor. Bu krizin tehlikeli bir şekilde tırmandığını gösteriyor" dedi.

Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Bush, "Rusya'nın bombardımanlarının sona ermesini istiyoruz" dedi.

Bush, Avrupalı müttefikleri ile uluslararası bir arabuluculuk girişiminin başlatılması için görüştüklerini belirterek, ABD'nin diyaloğu başlatmak için ayrıca çatışmanın bütün tarafları ile ilişki içinde olduğunu söyledi.

(AA)

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN UZLAŞMA UYARISI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Kafkasya'daki çatışmanın bütün taraflarını, sivillerin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

Guterres, çatışmalardan kaçan sivillerin güvenliğinden kaygı duyduğunu belirterek, çatışan taraflardan sivillere zarar vermemelerini ve serbest geçişlerine izin vermelerini istedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Ron Remond ise Cuma gününden bu yana 2 bin 400 kadar sivilin Güney Osetya'dan çatışmalar nedeniyle kaçtığını ve Gürcistan'da sığınacak bir yer aradıklarını söyledi.

Remond, 4-5 bin kadar sivilin de Rusya topraklarına geçtiğini belirtti.

Sözcü, bu bilgilerin kendilerine Gürcü ve Rus yetkilileri tarafından verildiğini söyledi.

-KAYIPLAR, MÜLTECİLER-

Bu arada, tarafların açıklamalarına göre, şimdiye kadar çatışmalarda bin 500 kadar sivil, onlarca asker öldü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bin 500 kadar sivilin öldüğünü, ölü ve yaralı sayısının artmakta olduğunu söylerken, Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin, 30 binden fazla insanın Rusya'ya sığınmak üzere Güney Osetya'yı terk ettiğini bildirdi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Anatoly Nagovitsin, 12 Rus askerinin öldüğünü, 150 askerin yaralandığını açıkladı.

Gürcistan yetkilileri ise 40 kadar Gürcü askerinin öldüğünü, 100 askerin yaralandığını bildirdi.

Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Kakha Lomaia, sivil ve asker kayıplarının 100'ün altında kaldığını belirtirken, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rus uçaklarının bombardımanında 30 kadar Gürcü askerin öldüğünü bildirdi.

Medvedev: Tek çözüm Gürcistan’ın bölgeyi terk etmesi

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in ABD Başkanı George Bush’a, Güney Osetya krizinin tek çözüm yolunun Gürcistan’ın çatışma bölgesini terk etmesi olduğunu söylediği bildirildi.

Kremlin Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Medvedev’in Bush ile telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, "Rusya Başkanı, Gürcistan yönetimi tarafından yaratılan trajik krizden çıkmanın tek yolunun Tiflis’in çatışma bölgesindeki tüm silahlı güçlerini geri çekmesi olduğunu özellikle vurguladı" denildi.

Güney Osetya lideri Eduard Kokoeti ise çatışmaların başladığı Cuma gününden bu yana bin 400 kadar kişinin öldüğünü söyledi.

Bush, Saakaşvili ve Medvedev ile görüştü

ABD Başkanı George W. Bush’un, bugün Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, yaptığı açıklamada, Başkan Bush’un iki liderle de yaptığı görüşmede, ABD’nin Güney Osetya konusundaki tutumunu bir kez daha taraflara anlattığını söyledi.

Bush bugün daha önce yaptığı açıklamada, iki taraftan da çatışmalara son vermelerini ve çatışmaların başlamasından önceki mevzilerine geri dönmelerini istemişti.