1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kafa karıştıran işsizlik rakamları
Kafa karıştıran işsizlik rakamları

Kafa karıştıran işsizlik rakamları

Çalışma Bakanı Ahmet Erdem işsizlik oranının düşük olduğunu, kadın ve genç istihdamının arttığını iddia ederken, DİSK-AR verilerine göre ise son 3 yılda iki işsizin yanına bir işsiz daha eklendi, işsizlik kadınlarda da arttı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, dünya ekonomisinin ve buna bağlı iş gücü piyasalarının çalkantılı günler geçirdiğini belirterek ILO verilerine göre, 2015 yılı ağustos ayında işsizlik oranının Türkiye’de yüzde 9,8 olarak gerçekleştiğini belirterek, “Devam eden ekonomik büyümenin etkisiyle son 13 yılda 7 milyon 752 bin ilave istihdam oluşturulmuş.

2015 Temmuz dönemi TÜİK rakamlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 9,8 olarak gerçekleşmiştir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere ülkemizde işsizlik oranı hem AB işsizlik oranından hem de Avrupa ülkesinden düşük seyretmektedir” diyor.


İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı ise “İŞKUR tarafından 2007 yılında 111 bin kişi işe yerleştirilmişken 2015 yılının 10 ayında 745 bin işe yerleştirdiklerini söyledi.


Bakan Erdem “Rakamlardan da anlaşılacağı üzere işsizlik düşük” dese de DİSK Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Anketi Temmuz 2015 dönemi sonuçlarını değerlendirmesinde durum aynı değil.
 
DİSK-AR aynı şeyi söylemiyor


Öte taraftan, DİSK-AR’ın değerlendirmesinde resmi işsizliğin yüzde 9,8 ve tarım dışı işsizliğin de yüzde 12 olarak açıklandığına işaret edilerek, “Resmi işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 103 bin kişilik artış göstererek 2 milyon 970 bine ulaştı” denildi. DİSK-AR önceki yıllarla ilgili yaptığı kıyaslamada şu bilgileri verdi:
“Temmuz 2015 dönemi için işsiz sayısı Temmuz 2012 dönemine göre yüzde 47 artmış durumunda. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 2 milyon 20 bindi. Türkiye ekonomisi 3 yılda 950 bin yeni işsiz yarattı. Temmuz 2015 dönemindeki işsiz sayısı 2009 krizindeki Temmuz döneminden sonra en yüksek işsizliğin olduğu Temmuz dönemi oldu”


DİSK-AR’ın hesaplamalarına göre, temmuz döneminde resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayan umutsuzlar da eklendiğinde işsizlik oranı yüzde 16,5, işsiz sayısı da 5 milyon 418 bin kişi olarak gerçekleşti. İşinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar ile birlikte işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 6 milyon 416 bin kişiye çıkıyor ve geniş işgücü içindeki payı ise yüzde 19,6’yı buluyor.
 
İşsiz kadın sayısı arttı


Bakan Erdem ise, son 13 yılda kadınların iş gücüne katılma oranının yüzde 30’un üzerine çıktığını, 2009’da yüzde 25,3 olan genç işsizlik oranının 2015’in Temmuz ayında yüzde 18,3’e indiğini söylüyor. Oysa DİSK-AR’ın verilerine göre kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 24,2 oldu. İşsiz kadın sayısı son 1 yılda 123 bin kişi arttı. Gençler için (15-24 yaş) geniş tanımlı işsizlik oranı resmi genç işsizlik oranı olan yüzde 18,3 rakamının 7,7 puan üzerinde % 26 seviyesinde gerçekleşti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler