1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kadir Gecesi’ni Ramazanın son 10 günündeki tekli gecelerde arayın'
'Kadir Gecesi’ni Ramazanın son 10 günündeki tekli gecelerde arayın'

'Kadir Gecesi’ni Ramazanın son 10 günündeki tekli gecelerde arayın'

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçe Müftüsü, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin, Ramazan ayının son 10 günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğini belirtti.

A+A-

Kayapınar ilçe Müftüsü M. Sırrı Şık, İslam inancına göre Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu ve Allah Teâlâ’nın ‘bin aydan daha hayırlıdır’ şeklinde tanımladığı Kadir Gecesi hakkında İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) açıklamalarda bulundu.
Kadir Gecesi’nin Hz. Muhammed’in (sav) ümmetine tahsis edildiğine dikkat çeken Şık, bu gecenin dua, zikir ve ibadetlerle ihya edilmesi gerektiğini belirtti.


Allah’ın kullarına mükâfatı olan bu gecenin ihya edilmesiyle bütün günahların affedileceğini işaret eden Şık, şöyle konuştu: “Kur’an-ı Kerim’in bin aydan daha hayırlıdır dediği bu gecenin değerlendirilmesi esastır.

Bu gece, af ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı bir gecedir. Günahımız ne olursa olsun, anlayışımız ne olursa olsun eğer bu geceyi denk getirebilirsek, Allah her türlü günahımızı affetmeye kadirdir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim bu gecede nazil oldu.

Kur’an bizim gecemize, aklımıza, anlayışımıza, kısacası hayatımızın her yönüne inecek olursa, her alanımızda Kur’an’ın nurundan istifade etme şansımız olur.”


Kadir Gecesi’nin, Ramazan ayının son 10 günündeki tekli gecelerde aranması tavsiyesinde bulunan Şık, “ ‘Kadir Gecesi şu gündedir’ demek için elimizde delil yoktur. Büyük ölçüde 27. gecede olabileceği yönünde anlayış ortaya konmuştur. Ama bununla beraber Resulullah’ın, ‘Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son 10 gününün tekli gecelerinde arayın’ şeklinde beyanatı vardır.

Dolayısıyla 21. , 23. , 25. , 27. ve 29. gecelerin Kadir Gecesi olma ihtimali söz konusudur. Önemli olan bu tekli gecelerin değerlendirilmesi noktasında bir anlayışa sahip olmamızdır. İnşallah Allah bu arayışları boşa çıkarmayacaktır.” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler