1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Kadir Gecesi'nde ümmetin birleşmesi için dua edelim”
“Kadir Gecesi'nde ümmetin birleşmesi için dua edelim”

“Kadir Gecesi'nde ümmetin birleşmesi için dua edelim”

Diyarbakırlılar Kadir Gecesi hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirerek, bu geceyi fırsat bilip ümmetin birleşmesi ve vahdet için Allah’a Teâlâ’ya bol dua edilmesi gerektiğini belirtiler.

A+A-

Ramazan ayının son 10 gününe denk gelen Kadir Gecesi hakkında duygu ve düşüncelerini dile getiren Diyarbakırlılar, bu günlerin fırsat bilinmesi gerektiğini belirterek, bu gecelerde çokça Kur’an- ı Kerim okuyarak, ümmet ve mazlumlar için dua edilmesi gerektiğini söylediler.


“Allah’ın dininin yükselmesi için elden ne geliyorsa yapmalıdır”


Kadir Gecesi’nin anlam ve önemine dikkat çeken esnaf Recep Erhaka, bu gecede ümmet için birlik beraberlik için bol bol dua edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Müslümanlar bu güne yetişiyorsa ve son 10 günü muhakkak Kadir Gecesi’ni aramalı ve yaptığı ibadetleri çoğaltmalı bu konuda eksiklikleri olanlar ise ibadetlerine yoğunlaşmalı. Toplumdaki kimsesiz fakir miskin ve yetimleri düşünmeli ve ona göre bir program yapılmalı. Dünyadaki bütün Müslümanlara çokça dua edilmeli ve Allah’ın dinin yükselmesi için elinden ne geliyorsa yapmalıdır.” dedi.


“Bin aylardan daha kıymetli olan bir gecedir.”


İslam ve Kur’an için çok önemli olan bu gecede Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğunu hatırlatan diğer bir esnaf M. Selim Oral ise, “Bu gecenin fazileti ve önemi ile ilgili yüzlerce hadis vardır. Kur’an’ı Kerim’in Kadir Suresinde bu gecenin bin aydan daha kıymetli olduğu ifade edilerek meleklerin gökten indiği belirtiliyor. Allah’u Teâlâ’dan dünyadaki tüm Müslümanların birleşmesi ve vahdet  içinde olunması için hep beraber dua edelim. Mazlumlar, mustazaflar, düşkünler ezilenler ve Kudüs’ün özgürlüğü için, bol bol dua edelim. Kur’an-ı Kerim’i okuyabileceğimiz kadar fazla okumak ve Allah’tan rahmet ve merhamet dileyelim.” İfadelerini kullandı.


Çetin Karakuş da Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğunu belirterek, “ Kadar Gecesi Kur’anın indiği gecedir. Bu geceyi Kur’an okuyarak geçirelim ve bu geceyi fırsat bilip değerlendirelim. Allah’u  Teâla cömerttir. Dua edip isteklerimizi yüce yaradanımıza sunalım.” Diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler