1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadir Gecesi'nde Mısır halkı unutulmadı
Kadir Gecesi'nde Mısır halkı unutulmadı

Kadir Gecesi'nde Mısır halkı unutulmadı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Platformunca "Darbecilere karşı Mısır halkı ile dayanışma ve Kadir Gecesini ihya" etkinliği düzenlendi.

A+A-

Dağkapı Meydan'ında toplanan platforma üye çok sayıda kişi bir arada teravih namazı kıldı, Mısır halkı için dua etti.Namazın ardından Kuran'ı Kerim tilavetiyle devam eden etkinlikte Grup Vuslat tarafından "Cevşen-i Kebir" dinletisi yapıldı.

Mısır'dan gelen Cemaat-i İslami Yüksek İdare Kurulu Üyesi İslam Ahmed El-Gemri, yaptığı konuşmada, Adeviyye Meydanı'nda toplanan Mısır halkının gece gündüz demeden sıcağa rağmen Allah yolunda mücadele için bekleyişini sürdürdüğünü söyledi.

El-Gemri, Mısır halkından Diyarbakır ve Türkiye'ye selam getirdiğini ifade ederek, "Siz Müslüman bir halksınız. Sizin İslam tarihinde farklı bir yeriniz var. İslam dinine yaptığınız yardım ve destekler biliniyor. Değerli yüce komutan Selahaddin-i Eyyubi sizden birisiydi" dedi.

"Tarih tekerrür edecek, İslam tekrar galip gelecektir" diyen El-Gemri, İslam'a karşı küresel bir savaş yapıldığını savundu.

El-Gemri, şöyle dedi:

"Mısır'da meydana gelen kanlı askeri darbe İslama karşı Amerika ve İsrail adına açılmış bir savaştır. Bundan dolayı biz ramazanın 10'uncu gününde yaptığımız gösterilere 'Furkan' adını vermiştik. Çünkü bu mücadele hak ile batılı birbirinden ayırt eden mücadeledir. Biliyoruk ki Mısır'da bize karşı duran ve düşmanlık yapanlar bizden değildir. Ama bizim memleketimizden olmadığınız halde bizimle durduğunuz bize destek verdiğiniz için sizi kendimizden sayıyoruz."

Mısır'da darbeye karşı direnen Mursi ile iftihar ettiklerini vurgulayan El-Gemri, taviz vermesi için baskı yapılmasına rağmen Mursi'nin taviz vermediğini belirtti.

El-Gemri, şunları kaydetti:

"Rabbimizin, 'Sabredin. Çünkü Allah'ü Teala bu yeryüzünü dilediği kişilere miras bırakacaktır. Akıbet takva sahibi olanlarındır. Yeryüzü kimsenin mülkü değildir. Devletler, ülkeler, kimsenin mülkü değil. Bilakis Allah'ın mülküdür. Allah bu toprakları dilediğine verecektir' sözleri bize ümit veriyor. Mısır'daki kardeşleriniz aslanlar gibi sabrediyor, dağlar gibi dimdik ayakta duruyor, gecelerini gündüzlerine katarak 'hak galip gelsin' diye mücadele ediyor. Mısır'daki devrim İslam devrimidir. Mısır'daki mücadele İslam adına yapılan mücadeledir ve Allah'ın izniyle başarı elde edilinceye kadar mücadele sürecektir. Orada bir grup var ki Amerika ve İsrail ile işbirliği yapmışlar, Mısır halkına karşı duruyorlar. Bunlar içerisinde Arap ülkeleri, Suudi Arabistan ve Arap Emirlikleri de var. Burada Türkiye'nin duruşunu takdir ediyoruz. Türkiye'nin halk ve devlet olarak Mısır'daki Müslümanların yanında durmasını takdir ediyoruz. Bu kahramanca bir tavır. Sizin sesinizi duyduğumuzda çok seviniyoruz. Mısır halkı adına teşekkür ediyoruz. Bize destek vererek güzel bir örnek teşkil ediyorsunuz."

El-Gemri, Mısır'daki Müslümanlar için tüm dünya ülkelerini milyonluk gösteriler yapmaya davet ettiklerini belirtti.Etkinliğe katılanlar sık sık tekbir getirerek, Mısır'daki darbe aleyhine slogan attı.

HABERE YORUM KAT