1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınların sağlık eğitimi sürüyor
Kadınların sağlık eğitimi sürüyor

Kadınların sağlık eğitimi sürüyor

Diyarbakır Valiliği himayesinde, Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy Koordinatörlüğünde, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi çalışmaları kapsamında, Kayapınar Vehbi Koç İlkokulu Toplantı Salonunda Kayapınar ilçesind

A+A-
Programa Hülya Aksoy'un yanı sıra Kayapınar Kaymakamı Süleyman Yıldırım'ın eşi Selda Devrim Yıldırım, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İnci Sobi Yavaş ve çok sayıda kadın davetli katıldı.
 
Programda bir konuşma yapan Hülya Aksoy, toplantıyı organize ettiği için Kaymakam Yıldırım ve eşine teşekkür ederek başladı. Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ile esas hedeflerinin, kadınları kendi sağlıkları konusunda özellikle onları en çok tehdit eden kanser türlerinin başında gelen meme kanseri hakkında bilgilendirmek olduğunu kaydeden Aksoy şöyle dedi:
 
“Burada özellikle kadınlarımızın her ay kendi muayenelerini yapmalarını istiyoruz. Sadece meme kanseri değil, rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, obezite ve son olarak hiçbir gerekçe ile savunulamayacak olan kadına yönelik şiddet konusunda ve bu tür durumlarda nerelere başvuracakları hakkında bilgilendireceğiz.
 
Anne sütünün yararları konusuna da değineceğiz. Kadını ilgilendiren belirli konularda sizleri fazla sıkmadan aktaracağız. Benim sizlerden bir ricam olacak, bazı şeyleri biliyoruz ama bilmek yetmiyor, uygulamamız da gerekiyor. Mutlaka uygulamamız gerekiyor ve etrafınızda bilmeyen kadınlarla da paylaşın. Kendinizi ihmal etmeyin”
 
Aksoy'un konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğünden Dr. Kevser Ateş tarafından bir sunum yapıldı. Sunumda meme kanseri ve tanı yöntemleri, Kendi kendine meme muayenesi, Rahim Ağzı Kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıldı. Sunumun sonunda “Kendi Kendine Meme Muayenesi” konusunda video gösterimi yapıldı.
 
Kadınlar tarafından büyük ilgi gören toplantı, kadınlardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla tamamlandı.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT