1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlarımız zaman zaman haksızlığa uğradı
Kadınlarımız zaman zaman haksızlığa uğradı

Kadınlarımız zaman zaman haksızlığa uğradı

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları, Türkiye'de kadınların ülkenin kalkınmasında çok önemli katkılar sağladığını söyledi.

A+A-

Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin yıldönümünü nedeniyle yaptığı açıklamada Hamzaoğulları, "5 Aralık 1934 tarihinde ülkemizde kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Ülkemiz dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Kadınlarımız, seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılından günümüze kadar; eğitim, sağlık, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar her alanında çok başarılı görevler ve sorumluluklar üstlenerek ülkemizin kalkınmasına ve ilerlemesine çok önemli katkı sunmuşlardır" dedi.

AK PARTİ KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ DÜZENLEMELER YAPTI
"Kadınlarımız ne yazık ki zaman zaman haksızlığa, şiddete ve ayrımcılığa maruz kalmışlardır" diyen Hamzaoğulları, bu yüzden kadınların şiddet görmelerini önlemek, yaşam standartlarını yükseltmek, iş hayatındaki sıkıntıları gidermek, kadın istihdamını artırmak, ailenin sürekliliğini sağlamak ve siyasette kadınları daha görünür kılmak için Ak Parti iktidarının önemli düzenlemeler yaptığını ifade etti.

BAŞÖRTÜSÜ İLE ÇALIŞABİLMELERİ SAĞLANMIŞTIR
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 1934'ten bu yana TBMM'de en yüksek kadın temsili Ak Parti iktidarı döneminde gerçekleştiğini kaydeden Hamzaoğulları şunları söyledi:
"Yine Ak Parti iktidarı ile sağlık, sosyal güvenlik ve kadınların eğitimi kapsamında pek çok proje hayata geçirilmiş, aile mahkemeleri kurulmuş, ilk defa TBMM'de "Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu" oluşturulmuştur. Kadınlar pozitif ayrımcılık kapsamına alınmış, Anayasada yapılan değişiklikle; kadınlar, çocuklar, özürlüler, yaşlılar, şehitler, dul ve yetimler ile gazilerin haklarının korunması yönünde alınacak ilave tüm düzenlemelerin "eşitlik" ilkesine aykırı olmadığı anayasal güvence altına alınmış, çıkarılan yerel yönetimler yasasıyla belediyelere sığınma evi açma zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu" çıkartılmış, şiddete uğrayan kadın ve çocuklara danışmanlık hizmeti veren ALO 183 hattı açılarak, ülkemiz genelinde 24 saat, şiddet gören kadınlarımız devlet koruması altına alınmıştır. Eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş bağlanmış, kadın konukevi sayısı ve Aile Danışma Merkezi sayıları artırılmıştır. Yine yapılan düzenleme ile resmi kurum ve kuruluşlarda kadınlarımızın başörtüsü ile çalışmalarının önündeki engel kaldırılarak, başörtüsü ile çalışabilmeleri sağlanmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyorum"

HABERE YORUM KAT