1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadınlarımız, ailenin ve toplumun temelini oluşturur
Kadınlarımız, ailenin ve toplumun temelini oluşturur

Kadınlarımız, ailenin ve toplumun temelini oluşturur

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Dr. Mehmet S. HAMZAOĞULLARI 5 Aralık Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin yıldönümünü nedeniyle bir açıklama yaptı.

A+A-

“Ülkemiz dünyada kadına seçme ve seçilme hakkını veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya'daki birçok ülkede kadınlar bu haktan mahrumdular.”

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılından bugüne kadınların, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev aldığını ve almaya da devam edeceğini kaydeden Hamzaoğulları açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Ailenin ve toplumun temelini oluşturan kadınlarımız ne yazık ki zaman zaman haksızlığa, şiddete, ayrımcılığa maruz kalmışlardır. Kadına karşı şiddet ve ayrımcılık ırkçılıktan daha kötü ve tehlikelidir. Bu yüzden AK Parti iktidarında; Kadınların şiddet görmelerini önlemek, yaşam standartlarını yükseltmek, iş hayatında yaşadığı sıkıntıları gidermek, kadın istihdamını artırmak, ailenin sürekliliğini sağlamak ve siyasette kadınları daha görünür kılmak için yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 1934'ten bu yana mecliste en yüksek kadın katılımı iktidarımız döneminde gerçekleşmiştir.Kadın siyasetçi oranımız henüz dilediğimiz seviyeye ulaşmamış olmakla beraber, 2007 Genel Seçimleriyle yüzde 9′lara; 2011 Genel Seçimlerinde ise yüzde 14′lere yükselmiştir. Bugün Meclisimizde bulunan 79 kadın milletvekilinden 46′sının Ak Parti'ye mensup milletvekilleridir.

Ak Parti iktidarı ile Sağlık, sosyal güvenlik ve kadınların eğitimi kapsamında pek çok proje hayata geçirilmiştir.Bu kapsamda; Aile mahkemeleri kurulmuş, ilk defa TBMM'de “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” oluşturulmuş, “Kadın erkek eşitliğinde” devletin sorumluluğu ilk kez tanınarak, kadın erkek eşitliği ilkesi anayasaya girmiştir.

Kadınlar pozitif ayrımcılık kapsamına alınmış, Anayasada yapılan değişiklikle, kadınlar, çocuklar, özürlüler, yaşlılar, şehitler, dul ve yetimler ile gazilerin haklarının korunması yönünde alınacak ilave tüm düzenlemelerin “eşitlik” ilkesine aykırı olmadığı anayasal güvence altına alınmış ve çıkarılan yerel yönetimler yasasıyla belediyelere sığınma evi açma zorunluluğu getirilmiştir.

Ayrıca Kadınların şiddet görmelerini önlemeye yönelik yasal düzenlemeler yapılmış, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu'nu çıkartılmış, Şiddete uğrayan kadın ve çocuklara danışmanlık hizmeti veren ALO 183 hattını açılarak, Ülke genelinde 24 saat bir telefonla şiddet gören kadınımız devlet koruması altına alınmıştır.Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.” dedi.