1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşıdır
Kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşıdır

Kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşıdır

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Dr. Mehmet S.HAMZAOĞULLARI 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir açıklama yaptı.

A+A-

Hamzaoğluları yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
 
“Kadınlarımız, hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil etmekte olup, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarıdır.
 
Kadın, annedir, şefkattir, insanı yetiştiren, eğiten ve onu topluma hazırlayan ilk öğretmendir. Kadınlarımız toplum içerisinde üstlendikleri rol ve aldıkları sorumluluk ile dünya hayatının gelişmesinde ve güzelleşmesinde önemli bir etken olarak öne çıkmaktadır.
 
Ülkemizin Kurtuluş mücadelesinde ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda Anadolu kadınının oynadığı rol hafızalarımızdan silinmemektedir. Kurtuluş Savaşımızda cepheye mermi taşıyan Anadolu kadını, toplum içinde her alanda öne çıkmış, en önde yer almış ve sosyal hayatımızı dengeleyen çok önemli görevler üstlenmiş ve üstlenmeye devam etmektedir.
 
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de kadınlarımız ne yazık ki zaman zaman haksızlığa, şiddete, ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar.
 
Dünyada demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle kadın hakları mücadelesinde ciddi mesafeler alınmış, Ak Parti iktidarımızın kadın hakları alanında gerçekleştirdiği reformlarla Ülkemiz, dünyada kendine önemli bir yer edinmiştir.
 
İktidara geldiğimiz 2002 yılından bu yana kadınlarımıza büyük önem verilmiş,  yaşam standartlarını yükseltmek, iş hayatında yaşadığı sıkıntıları gidermek, kadın istihdamını artırmak, ailenin sürekliliğini sağlamak ve siyasette kadınları daha görünür kılmak için çok önemli düzenlemeler yapılmıştır.
 
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 1934'ten bu yana mecliste en yüksek kadın katılımı iktidarımız döneminde gerçekleşmiş, Sağlık, Sosyal Güvenlik ve kadınların eğitimi kapsamında pek çok proje hayata geçirilmiştir.
 
Bu kapsamda; Aile mahkemeleri kurulmuş, TBMM'de “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” oluşturulmuş, “Kadın erkek eşitliğinde” devletin sorumluluğu ilk kez tanınarak, kadın erkek eşitliği ilkesi anayasaya girmiştir.
 
Kadınlar pozitif ayrımcılık kapsamına alınmış, Anayasada yapılan değişiklikle, kadınlar, çocuklar, özürlüler, yaşlılar, şehitler, dul ve yetimler ile gazilerin haklarının korunması yönünde alınacak ilave tüm düzenlemelerin “eşitlik” ilkesine aykırı olmadığı anayasal güvence altına alınmış, çıkarılan yerel yönetimler yasasıyla belediyelere sığınma evi açma zorunluluğu getirilmiş, resmi nikahlıyken eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş bağlanmış, kadın konukevlerinin sayısı artırılmıştır.
 
Ayrıca, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu'nu çıkartılarak ilk başta şiddete maruz kadınlarımız olmak üzere ailenin diğer üyeleriyle ilgili, koruma, önleme, kolluk hizmetleri ve yargılama süreçleri ihtiyaca cevap verecek hale getirilmiş, şiddete uğrayan kadın ve çocuklara danışmanlık hizmeti veren ALO 183 hattı açılarak Ülke genelinde 24 saat bir telefonla şiddet gören kadınlarımız  devlet koruması altına alınmıştır.
 
Bu duygu ve düşünceler ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, hayatlarında başarılar diliyorum.    

06/03/2013


                                                                                                                   Dr. Mehmet S. HAMZAOĞULLARI
                                                                                                                     AK PARTİ Diyarbakır Milletvekili

HABERE YORUM KAT