1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kadınları işsiz bırakırız
Kadınları işsiz bırakırız

Kadınları işsiz bırakırız

Hükümetin kadınların hem çalışıp hem de çocuklarıyla ilgilenebilmesi için hazırladığı Aile Paketi, anneleri ve anne adaylarını sevindirirken; tekstilcilerden tehdit gibi açıklamalar geldi.

A+A-
Özellikle kadınların yoğun olarak çalıştığı tekstil sektörü yeni paketten hoşlanmadı. Birçok yerde asgari ücretin altında ve kayıtdışı çalıştırılan kadınların yeni haklar elde etmesi patronları kızdırdı.
 
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Bu paket, dünün üreten kadınını, yarın işsizliğe mahkum edebilir" dedi. Kadının çocuk 5.5 yaşına gelene kadar yarım gün çalışma hakkından yararlanabileceğini anımsatan Tanrıverdi, programın hazır giyim sektöründeki çalışanları ve şirketleri riske edebileceğini söyledi.
 
Tanrıverdi, "Hazır giyim sektörü olarak yüz binlerce çalışanımızın en az yarısını kadınlar oluşturuyor. Aile Paketi'nin en çok ve doğrudan etkileyeceği sektörlerin başında geliyoruz. Düzenleme, 'hızlı üretim hızlı teslimat' avantajımızı sekteye uğratabilir. Siparişlerde yaşanabilecek gecikmeler, iş ve pazar kayıplarına neden olabilir. Böylesi bir ortamda tam zamanlı çalışan bulmakta zorlanırken, yarı zamanlı personeli nereden temin edeceğiz?" dedi. Tanrıverdi, firmaların erkek personeli tercih edeceğini savundu.
 

HABERE YORUM KAT