1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlardan Silvan için acil çağrı
Kadınlardan Silvan için acil çağrı

Kadınlardan Silvan için acil çağrı

Silvan’a yola çıkan Kadın Özgürlük Meclisi, “bulundukları yerden bu katliam girişimine karşı çok acil ses çıkar” çağrısında bulundu.

A+A-

Şırnak’ın Silopi’ye giden Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM) heyeti, Diyarbakır’da süresiz sokağa çıkma yasağı uygulanan Silvan’a gitme kararı aldı.

KÖM açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre ilçeye giriş çıkış engellenmiş durumda, internet ve telefonlar da kesik. Silvan girişinde biriken halkın içeriye girmesine izin verilmiyor. Başlangıçta ilçeye girmeleri engellenen HDP milletvekilleri İdris Baluken’in yaptığı görüşmeler sonucunda ilçeye girebildi.

“Üç mahallesinde ağır çatışmaların sürdüğü ilçede durumu izleyip denetleme, halkın durumuna çare olma amacıyla Silvan’a giren vekil heyetinden telefonlar kesik olduğu için birkaç saattir haber alınamamakta. İlçe merkezinden top, mermi, her türlü silah ve çatışma sesi yoğun bir şekilde geliyor. Silvan’a çok sayıda tank, kirpi ve çeşitli zırhlı araçlar, özel harekât timleriyle büyük bir yığınak yapıldığı bildiriliyor.”

“Diyarbakır Valisi ve İlçe Kaymakamı ile yapılan görüşmelerde milletvekillerine gelişmelerin doğrudan Ankara’dan yönlendirildiği, kendilerini aştığı, duruma Ankara’dan müdahale edilmesi gerektiği söylenmiş. Bir grup milletvekili Ankara’da temaslarda bulunuyor.

“Tüm kadınları bulundukları yerden bu katliam girişimine karşı çok acil ses çıkarmaya çağırıyoruz.”

Heyette yer alanlar

Aktivistler, gazeteciler ve milltevekillerinin olduğu 15 kişilik heyette şu isimler yer alıyor:

Nimet Tanrıkulu, Işıl Özgentürk, Mehveş Evin, Filiz Kerestecioğlu, Gönül Korkmaz, Hatice Ödemiş, Macide Şimşek, Evrim Kurdoğlu, Güneş Engin, Ceylan Bağrıyanık, Yüksel Mutlu, Ayşe Acar Başaran, Dilek Öcalan, Dilan Çetinkaya, Fatma Yalçın. (İMC Tv)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler