1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlardan 'mutabakata sahip çıkın' çağrısı
Kadınlardan 'mutabakata sahip çıkın' çağrısı

Kadınlardan 'mutabakata sahip çıkın' çağrısı

Cumhurbaşkanı ve düşük AKP hükümetinin başlattığı savaş konseptine karşı yürüyüş düzenleyen Diyarbakır'daki kadınlar, devleti Dolmabahçe'de açıklanan mutabakata sahip çıkmaya çağırdı.

A+A-

Amed Barış İçin Kadın Girişimi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla geçici AKP hükümetinin devreye koyduğu savaş politikalarına karşı barış mücadelesini büyütmek amacıyla Sümerpark'tan 5 Haziran'da HDP mitinginde bombalı saldırının gerçekleştiği yere yürüyüş düzenledi. "Savaş değil müzakere hemen şimdi" pankartını açarak yürüyüşe geçen kadınlar, patlamanın olduğu noktada açıklama yaptı. 

Kadınlar adına açıklama yapan Amed Barış İçin Kadın Girişimi aktivisti Çiğdem Ertak, barış için mücadele eden kadınlar olduklarını ve erkek egemen sisteme karşı mücadele ettiklerini belirterek, "Yaşanan son gelişmeler karşısında, halklarımızın özgürlük ve demokratik taleplerinin yaşam bulması için halklarımıza ve insanlığa karşı sorumluluk taşıdığımızın bilinci ile savaşa karşı tutum alıyoruz" dedi. 

Devlete 'mutabakat' çağrısı 

Başlatılan savaşın en çok acı çekenleri olarak "Savaşa dur" dediklerini dile getiren Ertak, çözüm sürecinin toplumda olumlu karşılandığını söyledi ve şöyle devam etti: "Ancak Sayın Abdullah Öcalan ve devlet heyeti ile yapılan görüşmeler sonucunda gözlemci heyetin de yer alacağı müzakere aşamasına gelinmişken müzakere masası tek taraflı olarak terk edildi. Dolmabahçe Mutabakatı olarak bilinen yükümlülükler yerine getirilmedi. Barıştan yana olan kadınlar olarak, devleti; Dolmabahçe'de açıklanarak kamuoyuna duyurulan mutabakata sahip çıkmaya çağırıyoruz." 

'Kürt sorunu müzakerelerle çözülür'

Kürt sorununun barışçıl yöntem, diyalog ve müzakerelerle çözüme kavuşabileceğine inandıklarını ifade eden Ertak, "Biz kadınlar; bütün canlılar için yaşanılabilir bir ülke için Türkiye demokratik kamuoyunu, kurumları, siyasi partileri, aydınları, evladı polis ve asker olan anneleri, özgürlükçü ve barıştan yana olan medya organlarını kadınların yanında saf tutarak yeni bir savaşa karşı tutum almaya ve bize dayatılan savaşı değil, elimizle emeğimizle yarattığımız barışı alma çağrısında bulunuyoruz" dedi. 

'Savaş çığırtkanlarına karşı sesimizi yükselteceğiz'

"Barışın sesi yok edilmeye çalışılıyor bu nedenle biz kadınlar bu topraklara barış gelene kadar barış için, savaş çığırtkanlarına karşı sesimizi yükselteceğiz" diyen Ertak, ölümün ve öldürmenin değil, yaşamanın ve yaşatmanın konuşulmasını istediklerini ve bu yüzden bir an önce çatışmasızlık ortamının sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler