1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlardan barış bildirgesi
Kadınlardan barış bildirgesi

Kadınlardan barış bildirgesi

Türkiye’deki kadın örgütleri, yazar, sanatçı, akademisyen, gazeteci, sivil toplum örgütü ve siyasetçinin bulunduğu 718 kadının imza attığı barış bildirgesi kamuoyuna deklere edildi.

A+A-

Toplantıda konuşan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, muhatapların eşit koşullarda bir araya gelerek müzakereleri başlatmaları gerektiğinin altını çizerek, “Müzakerelerin kalıcı barışa evirilebilmesi için Dolmabahçe Deklarasyonu’nun maddeleri taraflarca ivedilikle yaşama geçirilmelidir” dedi.
 
Türkiye’deki kadın örgütleri, yazar, gazeteci, akademisyen, sanatçı, sivil toplum örgütü ve siyasetçi kadın tarafından 17 Ağustos’ta “Barış’a sen de ses ver” şiarıyla başlatılan imza kampanyasının sonuçları Sümer Park Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

 

 718 kadının imza attığı barış bildirisi basına deklara edilmeden önce konuşan Özgür Kadın Derneği Başkanı ve KJA Yürütme Kurulu üyesi Ayla Akat Ata, son 3 yıldır yaşanan gelişmeler ve geldiği nokta itibari ile barışın bir hayal olmadığını belirterek, “Barışın hep beraber ödenecek bedel ve emekle gerçekleştirilebilir olduğunu mümkün olmadığını söyleyenlere rağmen mümkün olduğunu paylaşmak için buradayız” dedi.

 

Kadınların bu savaşın kararını vermediğini ama savaşta en fazla etkilenen kesimin kadın olduğuna dikkat çeken Akat Ata, her savaş sürecinde kadın bedeninin bir ganimet olarak algılandığını ve savaş sürecinde tüm saldırıların kadın üzerinden geliştiğini söyledi.


“Tarihi bir hata yapılıyor”


Akat Ata’nın ardından kampanyanın ortak metnini okuyan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, erkek egemen zihniyetin, demokrasiye, barışa, çözüme, eşitliğe ve özgürlüğe sırtını dönerek, tarihi bir hata yapmakta olduğunu ve insanlık karşısında büyük bir suç işlediğini söyledi.

 

Çözüm görüşmelerine son verilerek çatışmalı sürecin tekrar yürürlüğe konduğunu anlatan Köse, “Her gün onlarca gözaltı, bombalı saldırı, siyasi ve askeri operasyonlar, orman yangınları, güvenlik bölgesi ilanı, halkın göçe zorlanması sonunda, içinde sivillerin ve çocukların da olduğu onlarca can yitirilmekte ve tüm yaşam tahakküm altına alınmaktadır” diye konuştu. Kadınlar olarak her şeye rağmen halen demokratik çözüm ve barışın mümkün olduğuna inandıklarını belirten Köse, her savaşın eninde sonunda kendi barışını yarattığını söyledi.


 “Savaşı kabul etmeyeceğiz”


Tarihin kendi barış deneyimlerini yaratan halkların ve kadınların mücadeleleri ile dolu olduğunu aktaran Köse, şunları aktardı:


“Biz bu deneyim ve mücadele mirasını devralan her dilden, her inançtan, her kültürden kadınlar olarak, bu coğrafyada erkek egemen zihniyetin, kendi iktidarını devam ettirmek uğruna dayattığı savaşı kabul etmeyeceğiz.”


 “Dolmabahçe Deklarasyonu yaşama geçirilmelidir”
Savaş çığırtkanlığına karşı, halkların kardeşliği, eşit yaşam, adalet, demokrasi, özgürlük ve barış iradesinin kadınların pusulası olacağını aktaran Köse, bir an önce çatışmasızlık koşullarının sağlanarak demokratik çözüm ve barış sürecine geri dönülmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Muhatapların eşit koşullarda bir araya gelerek müzakereleri başlatmaları gerektiğinin altını çizen Köse, “Müzakerelerin kalıcı barışa evirilebilmesi için Dolmabahçe Deklarasyonu’nun maddeleri taraflarca ivedilikle yaşama geçirilmelidir” diye belirtti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler