1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlara yönelik yönlendirem ağı sistemi
Kadınlara yönelik yönlendirem ağı sistemi

Kadınlara yönelik yönlendirem ağı sistemi

DİYARBAKIR- Türkiye İş kurumu (İŞ-KUR), kadın istihdamının geliştirilmesi ve desteklenmesi için ilgili kuruluşların işbirliği ile işsiz kadınların istihdam piyasası ile buluşmasını kolaylaştıracak 'yönlendirme ağı' sistemini başlattı.

A+A-

Daha önce 5 pilot ilde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda hayata geçirilen projenin Diyarbakır ayağı, bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Çalışma ve İş Kurumu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, halk eğitim merkezi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı çalışanlarına, Kadın İstihdamını Destekleme Proje Danışmanı Dr. Mehmet Cemil Özden tarafından eğitim verildi.

AB ve Türkiye tarafından finanse edilen, İŞKUR tarafından WYG Türkiye teknik desteği ile yürütülen ve sözleşme makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı olan Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında 'yönlendirme ağı' sistemini gerçekleştirdiklerini belirten Özden, bu sistem sayesinde, hiçbir iç deneyimi ve eğitimi bulunmayan, normal şartlar altında 10 yıl arasa iş bulamayacak olan kadınlara iş imkanı sağladıklarını söyledi. Eğitime katılan bütün kurumlarla beraber ortak bir havuz oluşturduklarını dile getiren Özden, bu sayede hangi kurum başvuran kadını istihdama yönlendirebilecek ise ona yönlendirilerek kadınlara iş imkanı tanımış olduklarını aktardı. Özden, "Burada eğitime katılan bütün yönlendirme ağı aracılığı ile İŞKUR ve diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen hizmetlerin birbirine bağlanarak işsiz kadınlara daha iyi, daha bütünlükçü ve daha “müşteri odaklı” hizmet verilmesi amaçlanmaktadır. Uygulama sayesinde İŞKUR'a başvuran kadınların ihtiyaçları doğrultusunda farklı kuruluşların verdiği istihdamı destekleyici hizmetlerden de yararlanmasının sağlanması hedeflenmektedir" dedi.

HABERE YORUM KAT