1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadınlara seçim vaatleri
Kadınlara seçim vaatleri

Kadınlara seçim vaatleri

HDP'nin kadınlara yönelik vaatlerinde, yeni çalışmaya başlayan kadınlara gelir vergisi muafiyeti, düşük gelirliye doğrudan destek, gündelikçi ve mevsimlik tarım işçisine emeklilik hakkı öne çıkıyor.

A+A-
Halkların Demokratik Partisi (HDP) bir ilke imza atarak, sadece kadınlarla ilgili seçim bildirgesi hazırladı.
 
Al Jazeera'nın haberine göre, bildirge İstanbul Taksim Hill Otel'deki toplantıyla açıklandı. HDPli kadınlar tarafından hazırlanan seçim bildirgesini HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ okudu.
 
 
Kadınlar için somut projeler
 
 
HDP, “Kadın Çalışma Destek/Danışma Merkezleri” oluşturularak, kadın dostu kentler, kadın dostu Organize Sanayi Bölgesi, işyerleri, fabrikalar ile kadın kooperatifleri destekleyerek,  kadının ekonomik hayatta daha fazla yer almasını sağlama sözü verdi. Taşeron işçi kadınlar, kadroya alınacak, kayıt dışı çalışan kadın işçilerin kayıt altına alınması için denetimler sıkılaştırılacak, sosyal güvenceye kavuşmaları sağlanacak.
 
 
Ücretsiz çocuk kreşleri
 
 
En az 50 işçi çalıştıran kamu ya da özel tüm işyerlerinde ücretsiz kreşlerin de açılması zorunlu hale getirilecek. Ayrıca her mahallede 24 saat ücretsiz hizmet verecek kreş açılması için belediyelere yasal zorunluluk getirilecek.
 
 
HDP'nin bir diğer vaadi, her kentte kuracakları ücretsiz hizmet verecek bakım evleri. Burada çalışanlar sigorta, emeklilik, asgari ücret gibi bütün işçi haklarından yararlandırılacak. 8 Mart ücretli tatil ve bütün kadınlar için ücretsiz ulaşım günü olarak ilan edilecek.
 
 
Kadınlar bildirgesinde, ev işçisi kadınlar da unutulmadı. Gündelikçi ya da aylıkla çalışan tüm kadınlar, iş yasası kapsamına alınacak, emeklilik hakkı verilecek. Ev işçisi olarak çalıştırılanlara ise 5 yıl boyunca sigorta prim teşviki verilecek. Ev işçileri için ayrıca “acil şikâyet hattı” oluşturulacak.
 
 
Mevsimlik kadın işçiler için ise hedeflenen proje, yaşadığı yerde iş imkanı. Ayrıca, sağlıksız, trafik kurallarına ve güvenliğe aykırı koşullarda işçi taşıyan firmaların ruhsatları ile sürücülerin ehliyetleri iptal edilecek.
 
 
Şiddet mağduru kadınlara aylık
 
 
Geliri yoksulluk sınırı altındaki kadınlarına doğrudan destek sözü veren HDP, sosyal güvencesi ve geliri olmayan, eşi vefat etmiş kadınlara ise asgari ücretten az olmayacak şekilde aylık bağlayacak. Aynı destek, eşinden boşanmış, eşi tarafından terk edilmiş, eşi cezaevinde olan, eşi kayıp kadınlara, yalnız annelere ve şiddet mağduru kadınlara da verilecek. Bu kadınlara sağlık hizmetlerine erişim ve barınma desteği de verilerek, çocuklarının giyim, çanta, kırtasiye, servis ücreti gibi okul masrafları karşılanacak.
 
 
Engelli kadınlara vaatler
 
 
Kadınlar seçim bildirgesinde, engelli kadınlara da ayrı vaatler yer alıyor. Buna göre, HDP engelli kız çocuklarının okul öncesi eğitimden yükseköğrenime kadar, her türlü eğitimi ücretsiz verecek, ayrıca anadilde eğitim hakkı sunacak. 1475 sayılı İş Kanunu gereğince yüzde 3 oranında engelli istihdamını zorunlu kılan yasal düzenleme, yüzde3'ü kadın, yüzde 3'ü erkek olmak üzere değiştirilecek. Nüfusu elli bini geçen her kentte Kadın Bakanlığı'na ya da yerel yönetimlere bağlı kadın “sığınağı” açılacak, açmayanlar hakkında yaptırım uygulanacak.
 
 
Hakimlere cinsiyet eğitimi
 
 
Şiddet mağduru kadınlar için de vaatte bulunan HDP, kadın cinayetlerini önlemek için öncelikli olarak kapsamlı bir eylem planı hazırlayarak, hayata geçirecek. Kadın ve çocuklara yönelik her türlü cinsel ve fiziksel şiddet davalarına bakacak ihtisas mahkemelerinin kurulması sağlanacak. Hakim savcı ve avukatların toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi zorunlu hale getirilecek.
 
 
Yargıtay'da toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi almış ve sadece bu mahkemelerin aldığı kararları denetleyecek, onaylayacak bir kurulun oluşturulması sağlanacak. Bir diğer vaat ise toplumsal cinsiyet eşitliği. Bu konuda HDP'nin kadın seçmene sözü, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersini zorunlu hale getirmek. Ayrıca okullarda, toplumsal cinsiyet atölyeleri kurulacak.
 
 
(Al Jazeera)
 
Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT