1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar yürüdü!
Kadınlar yürüdü!

Kadınlar yürüdü!

Diyarbakır`daki kadın kurumları ve temsilcileri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü`nün startını IŞİD saldırılarından kaçan Şengalli kadınlarla birlikte verdi.

A+A-
Diyarbakır'daki kadın kurum ve kuruluşları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü çerçevesinde yapılacak etkinliklerin startını, Şengal'den gelen kadınlarla birlikte, basın açıklaması yaparak verdi.
 
Diyarbakır'da bulunan kadın kurum ve kuruluşlarının oluşturduğu Kadın Platformu bileşenleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında yapılacak olan etkinliklere ilişkin, Şengalli kadınlarla birlikte, basın açıklaması yaptı. Yenişehir Fidanlık Alanı'nda yapılan açıklamaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da katıldı.
 
PANKART VE SLOGANLAR                              
 
Kışanak, DÖKH aktivistleri ve kadın kurumu çalışanlarının bulunduğu kadınlar, "Azadiya jinê azadiya Şengalê'ye de çeteyên DAİŞ'ê hesab bidin" pankartı taşıdı. Alanın girişinde kortej oluşturan kadınlar, "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwadana YPJ" ve "Bijî berxwadana Şengalê" sloganlarıyla açıklamanın yapılacağı alana kadar yürüyüş gerçekleştirdi.
 
KADIN ÖRGÜTLENMESİ
 
Açıklamayı okuyan Ceren Kadın Merkezi çalışanı Şükran Mızrak, erkek egemen anlayışın kendilerini hapsettiği yaşamı kabul etmediklerini belirtti.
 
Mızrak, “Bugün kadına karşı şiddetin geldiği aşama, kadın kimliğine dönük saldırılar mücadelemizi büyütme gerekçemizdir. Biliyoruz ki erkek egemen iktidarcı zihniyetin ürünü olan şiddet, ideolojik bir eylemdir, sistemseldir, bireysel değildir. Bu saldırılara karşı en büyük cevap Rojava'dan gelmektedir. Kadının örgütlü gücünden korkan egemenlerin her türlü gericiliği ve insanlık değerlerine karşı yaptığı saldırılar karşısında Kürdistan'da Filistin'e, Arjantin'den Hindistan'a direnen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, bugün Rojava'dan yükselen kadın devrimiyle selamlanıyor” dedi.
 
Mızrak, bu yıl 25 Kasım'ı Arîn Mîrkan, Reyhan Cabbari ve Kader Ortakaya şahsında tüm direnişçi kadınlara atfettiklerini belirterek, kadına yönelik saldırılar karşısında aynı ruhla mücadele edeceklerini dile getirdi.
 
KADINLAR DİRENİŞİN SEMBOLÜ
 
Kışanak da “25 Kasım hem kadınlara yönelik şiddetin, hem de kadınların direnişini, mücadelesini temsil eden bir gündür” diyerek kadınların Şengal ve Kobanê'de direnişin sembolü olduğunu söyledi. İŞID saldırılarının kadınların tarihi direnişiyle boşa çıkartıldığını belirten Kışanak, "Şengal olmadan Kürdistan güzel değildir. Şengal de, Kobanê de özgürleşecektir. Bu özgürlük mücadelesinin en temel dayanağını da kadınlar oluşturacaktır" dedi. Kışanak şöyle devam etti:
 
“Kürt kadınları, Ezidi Kürtler, Rojava'daki Kürtler boyun eğmedi, kadınlar direnişin sembolü oldu. Kadınlar tüm dünyaya sesini duyurdular. Kadınlar Şengal'de yaşanan acıyı, trajediyi dünyaya duyuran direnişin sembolü oldular. Kadınlar Kobani'de IŞİD vahşetine karşı direnişin sembolü oldular. Tüm dünyaya Kürt halkının haklı davasını ve mücadelesini tanıttılar.”
 
“Şengal'de IŞİD vahşeti Ezidi Kürtleri soykırımdan geçirmek istedi” diyen Kışanak, “Kürt kadınlarını cariye yapmak, köle yapmak için vahşi bir saldırı düzenledi. Şengalli kız kardeşlerimiz büyük acı çektiler. Ama bütün Kürt halkı Kürdistan halkı, Şengalli kız kardeşlerimizin yanındadır. İnsanlık değerlerine sahip çıkan vicdanı olan herkes Şengalli kız kardeşlerimizin yanındadır. Bu IŞİD vahşetini durduracağız” diye konuştu.
 
KAMPTAKİ KADINLARA SESLENDİ
 
Kamptaki kadınlara seslenen Kışanak, “Biliyorum zor günler geçirdiniz, büyük acılar yaşadınız. Ama şimdi kardeşlerinizin yanındasınız. Bütün sorunlarınızı çözmek, ihtiyaçlarınızı karşılamak için bütün halkımız seferber oldu. El ele verirsek, örgütlenirsek çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz yoktur. Vahşi IŞİD saldırılarını durduracağız” şeklinde konuştu. Kışanak sözlerini şöyle tamamladı:
 
“Şengal de özgürleşecek, Rojava Kürdistanı da, Kobane de özgür yaşamına devam edecek. Bütün kimliklere bütün inançlara sonuna kadar özgürlüğü savunacağız. Kürdistan böyle bir ülkedir, çoğulcu bir ülkedir. Ezidi Kürtler var, Alevi Kürtler var, Sünni Kürtler var. Her biri bu toprağın en değerli fertleridir. Ve bunların koruyacağız. Şengal olmadan, Ezidi Kürtler olmadan Şengal güzel değildir.”
 
Ardından Şengalli kadınlar da kendilerini yalnız bırakmayan kadınlara teşekkür ederken duygusal anlar yaşandı.
 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT