1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar: “Yasta değil, isyandayız”
Kadınlar: “Yasta değil, isyandayız”

Kadınlar: “Yasta değil, isyandayız”

Yenişehir Belediyesi Kadın Meclisi ve Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şubesi tarafından Suruç’ta SGDF’li gençlere yönelik katliam saldırısı, yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

A+A-

Kadın Meclisi “Gözlerindeki yaşla evlatlarının tabutlarına sarılan annelerin barış sesini duymak istemeyen yetkililer yaşanan her türlü saldırının asıl sorumlusudur. Yasta değil, isyandayız” dedi.


Kobani’de inşa çalışmalarına katılmak üzere İstanbul’dan Urfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin Amara Kültür Merkezi’nde yaptığı basın açıklaması sırasında yaşanan ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısı Yenişehir Belediyesi Kadın Meclisi tarafından basın açıklamasıyla lanetlendi.


Yenişehir Belediyesi Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube yöneticileri, Belediye İş Sendika başkanı Vezir Perişan, Yenişehir Belediyesi Kadın Meclisi üyeleri, DBP, HDP ilçe Örgütü ve belediye personelleri ile meclis üyeleri katıldı.


Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Kadın Meclisi adına açıklama yapan kadın kurulu üyesi Ruken Ünsal, SGDF üyesi gençlerin , “Rojava Devriminde Özgürlüğümüzü Görüyoruz” diyerek Kobani halkıyla yeni yaşamı inşa etmek amacıyla Türkiye’nin farklı illerinden Suruç’a geldiklerini belirterek “Amaçları yaşanan savaşın yaratığı ağır tahribatın etkisini hafifletmek olan duyarlı arkadaşlarımız; çantalarında götürdükleri oyuncak, kitap, ilaç ve umutlarıyla Kobani’ye geçmek isterken engellendiler. Buna dair tepkilerini ortaya koymak için Amara Kültür Merkezinin bahçesinde basın açıklaması yaptıkları esnada haince bir saldırıya uğradılar. Acılarını paylaştığımız Suruç’ta yaşamını yitiren arkadaşlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz” dedi.


 “Yasta değil, isyandayız”


Sınırda kritik bir noktada olan Suruç ilçesinin böyle bir güvenlik zafiyetine düşmesi inandırıcılıktan uzak ve manidar geldiğini belirten Ünsal, seçim öncesinde başlayıp bitmeyen saldırılar, yaşanan katliamlar; savaş çağrısından başka bir şey olmadığını, Türkiye halklarının barışa olan inancı ve mücadelesini kırmaya yönelik bir politika olduğunu söyledi. Hiçbir hain saldırının bu inancı kıramayacağına değinen Ünsal ” Gözlerindeki yaşla evlatlarının tabutlarına sarılan annelerin, barış sesini duymak istemeyen yetkililer yaşanan her türlü saldırının asıl sorumlusudur. Yasta değil, isyandayız” dedi.


Ünsal ayrıca Roboski, Diyarbakır ve Suruç olmak üzere ardı arkası kesilmeyen tüm katliamların sorumlularının bir an önce bulunup, hesap sorulana kadar bunun takipçisi olacaklarının altını çizerek “Ortadoğu’yu kasıp kavuran Kürt Halkına yönelik saldırıları ve bunun karşısında başta Kürt kadınlarının güçlü direnişiyle yenilgiye uğrayan ve yenilgisini böyle haince saldırılarla kırmaya çalışan İŞİT çetelerinin ve onu destekleyen uzantılarının amacına ulaşamayacaklardır” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler