1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Kadınlar ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’sergisi
‘Kadınlar ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’sergisi

‘Kadınlar ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’sergisi

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi öncülüğünde 22 kadının, 24 sanatçı tarafından anlatıldığı, "Kadınlar ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi", video- fotoğraf sergisi II. Sanat Buluşması kapsamında ziyaretçileri ile buluşuyor.

A+A-

Başta, 1980–1984 döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde kalmış, yakınlarını yitirmiş ya da o döneme farklı biçimlerde tanıklık etmiş kadın ve çocuklardan; o günlerde henüz doğmamış sanatçılara kadar, 48 kişinin birbirine geçen hikâyelerini, bakışları, ışıkları "Kadınlar ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi" sergisinde bir araya geldi.
 
Sanatçıların objektiflerinden, kalemlerinden 1980'den günümüze kadın anlatımıyla ziyaretçilere sunulacak sergi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı çerçevesinde açılacak. Diyarbakır'ın hikâyesini, bitmeyen hikâyeyi, Sakine Cansız şahsında Diyarbakır Cezaevi'nin direnen kadınlarına adanan sergi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı içinde bulunan Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi'nde 7 Mart'ta sanatseverlerle buluşacak.
 
Kadınların açıklamasına polis engeli
 
Diyarbakır'ın Sur Belediyesi kadın çalışanları ve Amida Kadın Danışmanlık Merkezi üyesi kadınlarda, 8 Mart dolayısıyla tutuklu belediye eşbaşkanları ve diğer tutuklu kadınlara dayanışma kartı gönderdi. Diyarbakır Büyük Postane'den katları gönderen kadınların postahane önünde yapmak istediği açıklaması polis tarafından engellendi.
 
 
Duruma tepki gösteren Amida Kadın Danışmanlık Merkezi çalışanı Ezgi Yalçın, dünyanın her yerinde kadınların 8 Mart'ı kutladıklarını ancak burada kendilerinin kısa bir açıklama dahi yapmalarına izin verilmediğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT