1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar toplumsal cinsiyeti tartıştı
Kadınlar toplumsal cinsiyeti tartıştı

Kadınlar toplumsal cinsiyeti tartıştı

Diyarbakır merkez ilçesi Yenişehir’de belediye bünyesindeki Kadın Politikaları Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini yürüten Eğitim Birimi “Toplumsal Cinsiyet Rolleri” farkındalık eğitimlerine başladı.

A+A-

Çınar Belediyesi Kadın Politikalar Müdürü Sosyolog Halide Türkoğlu tarafından verilen eğitime çok sayıda kadın katıldı.


Diyarbakır’da kadınlar, dünyada Dünya’da ve Türkiye’de kadının durumu, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, toplumsal cinsiyet hiyerarşisi ve toplumsal cinsiyet (gender) ile ilgili temel kavramlar tartışılıyor. Kadınların farklı kadınlık hallerinden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığını belirten birim sorumlusu Neslihan Başak, Bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve eril aklı bertaraf etmek adına bu çalışmaları yaygınlaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.


Yenişehir Belediyesi Kadın Müdürlüğü bünyesinde çalışmalar yürüten Eğitim birimi, kadın örgütlüğünü güçlendirmek ve cins bilinci oluşturmak amacıyla belediye bünyesinde çalışan kadınlara “Toplumsal Cinsiyet Rolleri eğitimi verdi. Çınar Belediyesi Kadın Politikalar Müdürü Sosyolog Halide Türkoğlu tarafından verilen eğitime çok sayıda kadın katıldı.


 Yürütülen eğitim çalışmalarına ilişkin bilgi veren Eğitim Birimi Sorumlusu Neslihan Başak eğitimlerin ilk ayağının toplumsal cinsiyet üzerinden verilmesinin sebebinin ”Toplumun yüzde 50’sini oluşturan kadınların yaşam alanlarına bakıldığında toplumda ötekileştirilmenin yanı sıra erkek güdümünde ve onun yasalarıyla bir alan oluşturulmaya çalışılıyor. Bu bağlamda 5 bin yıllık eril mirasın karşısında kadın özgürlük mücadelesini yürütmek temel hedef ve çalışmamızdır. Bu doğrultudan hareketle eğitimlerin ilk ayağının toplumsal cinsiyet üzerinden verilmesini uygun gördüklerini belirtti.


Bu çalışmalarda istatiksel verileri de göz önünde bulundurduklarını belirten Başak şöyle devam etti: ”2002 ve 2015 yılları arasından yapılan araştırmalara göre 5406 kadın erkekler tarafından katledildi.

Yine her iki kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor ve Türkiye kadın erkek eşitliğinde sıralama ölçütünde 142 ülke arasından 125.sırada. Kadınların ekonomik aktiviteye katılımı ve fırsat eşitliği bakımından Türkiye 142 ülke arasında 132.sırada olduğu bir tablo çıkıyor karşımıza. Bununla birlikte kadınlar sistematik olarak ekonomik, siyaset aile din ve medya alanlarında şiddete maruz kalmaktadır. İçinde bulunduğumuz savaş koşulları şiddet ve tecavüzü daha sistematik bir hale getirmektedir. Bunları birlikte ele aldığımızda tüm bunlar ayrımcılıkla mücadele gerekçemizdir. Bu yüzden cinsiyet kimlik mücadelesini her alanda yükseltmek temel hedefimizdir.”


Eğitim çalışmalarını eril aklı bertaraf etmek adına erkeklere de verilmesini planladıklarını belirten Başak şunları söyledi:” Biz Yenişehir İlçesi’nde  alan araştırmaları sırasında  elde ettiğimiz veriler sonucunda kadınların bu eğitimi kadınlardan çok erkeklere verilmesini istediklerini gördük. Çünkü kadın kendisinin eğitim görmesinin yanında erkeğinde bu eğitimleri almasıyla cinsiyet algısının tam olarak yerleşeceğini düşünüyor.Bu değerlendirmeler sonucunda bu eğitimlerin kadınlarla sınırlı kalmayarak  bir sonraki basamağını  belediye bünyesinde çalışan erkekler ve mahallelerde vermeyi amaçlıyoruz.”
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler