1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar tek çatı altında toplanacak
Kadınlar tek çatı altında toplanacak

Kadınlar tek çatı altında toplanacak

Diyarbakır'da kurulan Ev Eksenli Çalışan Kadınlar ve Sosyal Haklar Derneği (EVÇAD) sayesinde kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayata katılımları sağlanacak.

A+A-

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EVÇAD Başkanı Aycan Cankurt amaçlarının kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayata katılımları sağlamak olduğunu belirterek kadınları tek çatı altında toplamayı hedeflediklerini belirtti.

Edinilen bilgiye göre 2005 yılında kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayata katılımlarını desteklemek amacıyla kurulan Ev Eksenli Çalışan Kadınlar ve Sosyal Haklar Derneği (EVÇAD) 2011 yılında dernekleşerek Diyarbakır'da hizmet vermeye başladı. 70 kayıtlı ve 150 gönüllü üyesi bulunan EVÇAD kadınların hak ve özgürlüklerini talep eder hale gelmelerini sağlayacak toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı yaratmak, kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel, karar alma mekanizmalarına katılımlarını arttırmak, kadın emeğini görünür kılmak.

Geleneksel yapı içinde kadın olmanın gereği olarak öğrenilen ev içi hizmetlere harcanan kadın emeğinin ev ekonomisi ve dolayısı ile ülke ekonomisine katkısını görünür kılmak. Ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenlik haklarından faydalanmak üzere mücadele etmeleri için örgütlenme kapasitelerini güçlendirmek. Ev dışında çalışmak isteyen kadınları mesleki eğitim ve istihdam olanakları ile buluşturmayı amaçlamakta.

Yerel, ulusal ve uluslar arası kurumlarla işbirliği yapmaya özen gösteren EVÇAD Uluslararası Evde Çalışanlar bulunan Avrupa Homenet, Bulgaristan da faaliyet yürüten Assocıatıon of Home Based Workers Derneği ile ittifak halinde çalışmalar yürütüyor. Öte yandan Diyarbakır Kent Meclisi Yönetim Kuruluna üye olan EVÇAD aynı zamanda Yerel Gündem 21 ve Küçük Millet Meclisi gibi çalışmaların bileşenidir.  Çalışma programları doğrultusunda Halk Eğitim Merkezi, AÇEV ve il Valiliği, İş-Kur, KOSGEB ve KARACADAĞ Kalkınma Ajansı ile çalışmalar yürütmüştür.  

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EVÇAD Başkanı Aycan Cankurt amaçlarının kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayata katılımları sağlamak olduğunu belirterek kadınları tek çatı altında toplamayı hedeflediklerini belirtti.EVÇAD olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Dernek başkanı Cankurt şunları söyledi:Önce platform daha sonra da EVÇAD olarak yürüttüğümüz çalışmalar aşağıdaki gibidir.

-Toplumsal Cinsiyet Rolleri Farkındalık Çalışmaları Kadınların geleneksel roller içinde kadın olmanın gereğiymiş gibi yaşadıkları şiddeti fark etmeleri ve bu şiddetle mücadele yöntemleri geliştirmelerini hedefleyen çalışmalardır. Bu program başlığı altında, kadının insan haklarına yönelik farkındalık faaliyetleri, yasal haklar konusunda bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

-Kadın Girişimciliği Çalışmaları Kadınların ekonomik hayata katılımlarını güçlendirmek amacıyla faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar;

-Kadınların ekonomik hakları konusunda farkındalık yaşamalarına yönelik faaliyetler,

-Mesleki eğitimler,

-Kadınların iş kurma aşamaları ile ilgili girişimcilik eğitimleri.

-Kadınların sosyal Güvenlik Haklarını almalarına yönelik faaliyetler

Ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenlik haklarına talep eder hale gelmelerini sağlayacak farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

Yerel ve ulusal bazda ilgili yasaların çıkması, ev eksenli çalışan kadınların örgüt ağlarına katılmaları için faaliyetler uygulanmakta, bu yönde çalışan platform ve kuruluşlarla işbirliği yapılmaktadır.

Uluslar arası Çalışma Örgütü (İLO) ev eksenli çalışanları 177. no lu sözleşme işçi statüsünde kabul etmiştir. Bu sözleşmeye dayanarak karar mekanizmalarının ilgili yasal düzenlemeleri yapmaları için kampanya ve çalışmalara destek vermektedir.Dernek ayrıca:

-Karacadağ kalkınma Ajansı, destekli proje de 50 kadın KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi.

-30 Kadına makine ve el nakış kursu

-20 Kadına okuma yazma kursu.

-30 Genç kadına İngilizce eğitimi.

-50 Kadın toplumsal cinsiyet eşitliliği konusunda eğitim düzenlemiştir.

Son olarak Açık toplum vakfı,nın desteğiyle 21/22/ Haziranda Sümer park yaşam alanında gerçekleştirilen uluslar arası çalışma örgüt(İLO)nun bir temsilci ile (Kadir UYSAL)katıldığı “ Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Örgütleniyor” Başlıklı proje kapsamında bölge kadın sivil toplum örgütleri,ve ev eksenli çalışan kadınların katılımıyla ,uluslararası çalışma örgütünün 1996 da kabul ettiği Evde çalışma sözleşmesi ( no 177)ancak bağlayıcı olabilmesi için devletlerin taraf olması gerektiğine,şu ana kadar sözleşmeyi 10 ülkenin imzaladığına dikkat çekilen çalışmada ayrıca ev eksenli çalışma biçimleri,sosyal güvence arayışları,dünyada ev eksenli çalışma ve sosyal Kazanımlar,dan örnekler verilerek STK ve kadın çalışanlar arasında farkındalık yaratıldı.

Ev eksenli çalışanların iş kanunu kapsamında oldukları, çalışma örgütünün kabul ettiği sözleşme kapsamında işçi sayıldıkları,ancak, örgütlenerek,ve çeşitli kampanyalar düzenleyerek yasalar üzerinde baskı unsuru oluşturmak,ve kadınların aktif olarak karar alma mekanizmalarına katılımlarını sağlamak, yapılan toplantının ana hedefini teşkil etmiştir.
 

HABERE YORUM KAT