1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadınlar silahlar sussun diye meydanlarda
Kadınlar silahlar sussun diye meydanlarda

Kadınlar silahlar sussun diye meydanlarda

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısı ile bir araya gelen kadınlar, tef, düdük, tencere, tava, ıslıklar ve zılgıtlarla 13 kentte barış için sokağa çıktı, “Kadınlar değil silahlar sussun” mesajı verdi.

A+A-

Kadınlar dün İstanbul, Eskişehir, Ankara, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Muğla, Erzincan, Çanakkale, Kocaeli, İzmir ve Hatay’da “silahların seslerini susturup, barışın sesini yükseltmek için” alanlara çıktı ve oturma eylemlikleri ile yürüyüşler düzenledi.

İstanbul’da Galatasaray Meydanında gerçekleştirilen yarım saatlik oturma eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan ve Beyza Üstün de katıldı.

Kürtçe ve Türkçe açıklamalar yapılan eylemde katılımcılar “Biz kadınlar olarak susmuyoruz. Silahlar sussun barışa ihtiyacımız var” yazılı bir pankart açtı, üzerinde “Roboski, Diyarbakır, Reyhanlı, Suruç… Barış için ısrarlıyız” yazılı dövizler taşıdı.

“Barışın sesi olmaya ihtiyacımız var”

 

Açıklamanın Kürtçesini Xunav Altun okurken, Türkçesini okuyan Hale Çelebi şunları söyledi:

“Bu bombalar hayatlarımıza düşüyor. Barış umudumuzun bombalanmasına izin vermeyeceğiz diyoruz, çünkü savaşın en ağır sonuçlarını biz kadınlar yaşadık, hala yaşıyoruz.”

“Tam da ölümler durmuşken barışın bir başkanlık hırsına kurban edilmesine göz yummayacağız diyoruz. Barışın sesini yükseltmek için, Bülent Arınç’a inat biz, bir kadın olarak susmayacağız diyoruz. Ses çıkarıyoruz.”

Açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’a söylediği “Bir kadın olarak sus” sözlerine tepki gösterildi.

“Suruç’ta katliam, Kandil’de bombalama, Lice’de yangın, asker ve polis ölümleri, her yerde ölüm, gömülmesi saldırı altında günlerce süren cenazeler, herkese gözaltı, haber alma imkânımıza yasaklar ve kısıtlamalar varken bizim barışın sesini duymaya, barışın sesi olmaya ihtiyacımız var.”

“Savaşın şiddeti ile kadına yönelik şiddet artar. Çünkü savaş kadınlar için ölüm, zorla göç, taciz, tecavüz demektir. Bir kadın olarak, pek çok kadınlar olarak susmuyoruz, susmayacağız, bu topraklarda adil, eşit ve hakiki bir barış kurulana; sözümüz sesimiz duyulana kadar dayanışma içinde, yan yana barış için ısrar edeceğiz. Hemen şimdi! Silahlar sussun, barış konuşsun.” (BİANET)

HABERE YORUM KAT