1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar Küçe Sofrasında buluştu
Kadınlar Küçe Sofrasında buluştu

Kadınlar Küçe Sofrasında buluştu

Sur İlçesi’nde kadınlar “Küçe Sofrası”nda bir araya geldi. Cami Kebir Mahallesi Müze Sokak’ta oturan kadınlar evlerinde hazırladıkları yemekleri, sokakta ortak bir sofra kurarak beraber iftarlarını açtılar.

A+A-

KJA öncülüğünde organize edilen ‘Küçe Sofrası’na, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek, Sur Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Naşide Buluttekin Can, belediyenin kadın çalışanları ve Surlu kadınlar katıldı.

Ramazan ayı vesile ile kadınların birbiri ile dayanışma, birbiriyle ortaklaşma birbirleri ile sofralarını paylaşma amacıyla Sur’da kadınlarla bir araya geldiklerini belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel KJA öncülüğünde, Sur Belediyesi ve kadın örgütlerinin ortak çalışması ile Sur’da kadınlar, aileler ve çocuklarla bir buluşma gerçekleştirdiklerini ifade etti.

KÜÇE SOFRESİ İLK KEZ KURULDU

Demirel, “Ramazan ayı vesilesi ile herkesin evinde yapmış olduğu yiyecekleri birbiri ile paylaşma adına Diyarbakır’da kadınlar öncülüğünde “Küçe Sofrası” ilk kez yapıldı. Ve bundan sonraki süreçte de devam edecek. Şimdi biz Sur’da küçelerdeyiz. Sur küçelerinde hem yol almak, hem birlikte olmak, hem de Sur küçelerinde sofralarımızı ortak paylaşmak, yeryüzü sofralarında buluşmak bizim için çok anlamlı ve önemlidir. Bunu İlk başaranda kadınlardır.

Diyarbakır’da, Amed’de, KJA öncülüğünde bunu kadınlar gerçekleştirdi.  Aslında bunun amacı Sur’da Sokak aralarında kadınlarla dayanışma içerisinde olmak, sofraları, yiyecekleri birbiri ile paylaşmak ve ortaklaşmak, kolektif bir çalışmayı açığa çıkarmaktır. Birbirleri ile ortaklaşan ve paylaşılan sofraların aslında bundan sonraki dayanışmanın, birlikteliğin de önünü açan bir süreçtir. O yüzden KJA öncülüğünde gelişen bu çalışmanın ilk durağı, ilk alanı burası oldu” dedi.
 
KADINLARIN BULUŞMASI ANLAMLI
 
Sur mahallesindeki sokaklarda kadınlarla buluşmanın anlamının büyük olduğunu ifade eden Demirel, halkla birlikte sofralarını, ekmeklerini, yemeklerini paylaşan bir ruhla, bir kolektif anlayışla bunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Demirel, şöyle dedi:
 
“Hem yerel yönetimlerin, hem kadın kurumlarının, hem de halkın birbiri ile yaklaşımı, birbiri ile olan dayanışma ruhu, paylaşama ruhunu daha fazla açığa çıkarıyor.  Bu “Küçe Sofrası” Ramazan ayında gerçekleşti ama Ramazan ayı sonrasında da özelde sokaklarda, mahallelerde bundan sonraki süreçlerde de gerçekleşmesi gerekiyor.  Kadın örgütlerimizin ve KJA öncülüğünde yapılan bu çalışmanın bundan sonraki süreçte de halkımızla birlikle mahallelerde kadınların kolektif bir sofrayı hazırlama ve yemekleri paylaşma çok anlamlı.

Bu aslında ekolojik anlamda, kapitalizm açısından da düşündüğümüzde önemli bir davranış. Yani tüketim anlayışını, birlikte ortak hareket etme, daha doğal, evde yapılmış yemekleri birlikte paylaşmak ve bununla birlikte ortak olarak Ramazan sofrasını hazırlama bu anlamda ilk olarak Sur’da gerçekleştirilmesi bizim için çok anlamlı ve önemli. Biliyorsunuz Sur’un hala abluka altında olan mahalleleri var. Sur’da çok yoğun bir savaş süreci yaşandı. Burada kadınların birbiri ile kenetlenen bir ruhla, direnişle, birbiri ile ortak hareket eden anlayışın bir parçası aslında bugün yeryüzü soframızın Sur’da olması.

Bu anlamda ben emeği geçen bütün halkımıza, kadınlara ve KJA öncülüğünde yapılan, kadın kurumlarımızın öncülüğünde yapılan halkımızla birlikte bütünleşen bu sofra için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yerel yönetimlerin burada önemi çok büyük, yerel yönetimlerle halkın buluşması, kadın kurumlarımızın halkla birlikte hareket etmesi ortak sofralarda aynı payda altında birleşmek ve hazırlamak birlikte aynı mücadeleyi yürütmek bizim için çok önemli. Hem kadınlar hem çocuklar açısından bu birlikteliği sağladık bugün” 

HABERE YORUM KAT