1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Kadınlar kendi mücadeleleri ile söz sahibi oldu”
“Kadınlar kendi mücadeleleri ile söz sahibi oldu”

“Kadınlar kendi mücadeleleri ile söz sahibi oldu”

Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Kobane ve Kadın" konulu panel düzenlendi.

A+A-
Panelde konuşan Gazeteci Ruşen Çakır, genel seçimlere dair HDP'nin barajı çok rahat bir şekilde aşabileceğini ancak bunun aksinin yaşanması durumunda Türkiye'nin demokratikleşmesi noktasında kötü bir darbe olacağını ifade etti.
 
Oda başkanı Erkan Azizoğlu ise kadınlar kendi mücadeleleri sayesinde bugün daha etkin ve daha fazla söz sahibi olduklarını ifade etti.
 
Gazeteci Ruşen Çakır, edebiyatçı Müge İplikçi ile gazeteciler Şeyhmus Diken ile birlikte konuşmacı olarak Diyarbakır'da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen "Kobanê ve Kadın Devrimi" başlıklı panele katıldı. Oda binasında gerçekleşen paneli, odaya kayıtlı serbest muhasebeciler ve mali müşavirler ilgi gösterdi. Panele katılan kadınlara 38 yazarın Kobanê için kaleme aldığı "Taşa Fısıldayan Öyküler Kobanê" isimli kitap ve karanfil dağıtıldı.
 
Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda düzenlenen panelde konuşan Edebiyatçı Müge İplikçi, "Hepimizin o özlediği o çok sesliliğin yaşandığı Türkiye'yi geri istiyorsak sadece 8 martta değil 365 günde bu toplum içerisindeki eşitliği, yaşamı öncelikli olarak  paylaşmayı öğrenmek durumundayız" dedi.
 
İplikçi, bu toprakların insanı olarak bu topraklarda tek bir canı kaybetmemek için mücadele etmenin gerektiğine vurgu yaptı.Artık savaştan bıktıklarını belirten İplikçi, şöyle konuştu:
"Savaş çok kolay bir dil, zor olan barışı bilmektir. Çünkü barış içimizde yok. Barış her gün her zaman üretilmesi gereken bir dil. Sadece silahlarla değil içimizdeki egolarla, içimize işlenmiş o çıkarcı yapıyı içine alan ve onu yenmemiz gereken bir dil. O dille buluşabilirsek işte o zaman biz burada cenneti yaşamaya başlayacağız ve bu topraklar bunu çoktan hak ediyor."
 
Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Erkan Azizoğlu ise, kadınlar kendi mücadeleleri sayesinde bugün daha etkin ve daha fazla söz sahibi olduklarını ifade etti. Azizoğlu, kadının toplumdaki bu etkinliğinin artmasına sevinirken çelişkili bir durum olarak kadın yönelik şiddette de artış ile karşı karşıya kaldıklarını da kaydetti.
 
Silahların susması ve barışın en fazla dile getirildiği ve umut edildiği günlerden geçtiklerini anlatan Azizoğlu, "Başta bölgemizde yaşadığımız savaşlar olmak üzere bütün savaşlar en çok zararı yine kadınlara veriyor. Yakın tarihte hemen yanı başımızda Irak ve Suriye'de IŞİD çetecileri tarafından öldürülen, tecavüze uğrayan ve köle olarak satılan insanların kadınların uğradığı insanlık dışı zulümler hafızalardan asla silinmeyecektir." diye konuştu.
Savaşların en çok zararı kadınlara verdiğini dile getiren Azizoğlu, "Kobanê'de vahşi DAİŞ'e karşı insanlık adına direnen savaşan ve tarihe geçen kadınlarımızın mücadelesi ve zaferi de başta Kürtler olmak üzere tüm dünyada kadınların gururu olarak hafızalarımızdan silinmeyecektir" dedi.
 
Azizoğlu'nun konuşmasının ardından ilk olarak Şeyhmus Diken söz aldı. Diken, birçok yazarın öykülerinden oluşan "Taşa Fısıldayan Öyküler Kobanê" isimli kitapta yer alan "Halfeti Gülü" isimli öyküsünü okuyarak, bu öykü üzerine değerlendirmelerde bulundu.
Panelin bir diğer konuşmacısı olan Ruşen Çakır ise sağlık problemlerinden kaynaklı kısa tuttuğu konuşmasında, Kobanê direnişinin DAİŞ'e ilk kez yenilgiyi yaşatan bir direniş olduğunu ifade etti. Çakır, Mayıs ayı içerisinde Musul'a yönelik büyük bir operasyonun planlandığını söyleyerek, bu operasyonun Kürtleri birinci dereceden doğrudan ilgilendirdiğini ve olası Musul operasyonunda Rojava'nın büyük ölçüde rahatlayacağını kaydetti.
 
'Seçimlerin tartışılan tek partisi HDP'
 
Çakır, ardından 7 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimlere ilişkin de değerlendirmede bulundu. Çakır, "Şu anda seçimin tartışılan tek partisi HDP'dir. Kürtler, eğer kendilerini engellemek için çıkartılmış olan 12 Eylül askeri darbeyle çıkartılan büyük engeli aşabilirse gerçekten Türkiye'ye damgalarını vurabilirler" dedi.
 
HDP'nin barajı zorlanmadan rahat bir şekilde aşabileceğinin görüldüğünü de ifade eden Çakır, "Bu gerçekten sadece Kürtler için değil, Türkiye'de demokrasi için çok önemli bir dönüm noktası olacak. Ama bunun başarılamaması, ki bu ihtimal her zaman için var. Türkiye'ye demokrasi için Kürtlerin hak ve özgürlüklerini elde etmeleri noktasında kötü bir darbe olur" ifadelerini kullandı.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT