1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar, kadın katliamına karşı yürüdü
Kadınlar, kadın katliamına karşı yürüdü

Kadınlar, kadın katliamına karşı yürüdü

Kongreya Jinên Azad (KJA) bileşeni kadınlar, son dönemde kadınlara yönelik saldırılar ve şiddeti düzenlediği yürüyüşle protesto etti.

A+A-

Açıklamayı yapan KJA Üyesi Derya Özgül, "Özyönetime sonuna kadar sahiplenmenin ağır bedelini ödedik ve ödüyoruz. Özyönetim kadının iradesidir, özyönetim kadının erkek egemen zihniyete karşı var olmasıdır" dedi.


Kongreya Jinên Azad (KJA) bileşeni kadınlar son dönemde kadınlara yönelik saldırılar ve şiddete karşı yürüdü. DBP Diyarbakır İl Binası önünde bir araya gelen ve aralarında KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata, HDP Diyarbakır Milletvekili ile DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek'in de aralarında bulunduğu yüzlerce kadın Koşuyolu Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

 

Yürüyüşte katledilen kadınların fotoğraflarının yer aldığı pankartı taşıyan kadınlara sık sık "Jin jiyan azadî" sloganları attı. Koşuyolu'nda son bulan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.
 
'Medya katliamları örtbas ediyor'


Açıklamayı okuyan KJA üyesi Derya Özgül, tüm dünyanın gözü önünde bir katliam yaşandığını söyleyerek, "Sokaklarımız, mahallelerimiz, okullarımız, evlerimizin içlerine kadar bombalar atılıyor, yakılıyor, yıkılıyor ve geleceğimiz hayatlarımız yok ediliyor" dedi.

 

Tüm dünyanın katliamlar karşısında sessizliğini koruduğuna dikkat çeken Derya, "Sokaklarımızda kentlerimizde ilçelerimizde tomalar, panzerler, akrepler kol geziyor.

 

'JÖH-PÖH' çoluk çocuk, kadın tüm sivilleri hedef seçerek tek tek katlediyor. Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, Birleşmiş Milletler, Avrupa en önemlisi de muhalefet susuyor. Söz konusu Kürtler olunca Yasaması-Yürütmesi- Yargısı- Muhalefeti-Medyası ortaklaşıyor. Medya katliamları örtbas ediyor" diye konuştu.
 
'Katil devlettir'


Cizre, Silopi, Şırnak Nusaybin, Sur, Silvan ve İstanbul'da kentlerin altı üstüne getirildiğine ve katledilen yurttaşlara dikkat çeken Derya, "Kalan insanları ise aç susuz bırakıp ölüme terk etmektedirler. Kadınlar keskin nişancılar, özel harekat timleri tarafından öldürülüyor. Katili aramayın katil JÖH, katil PÖH ve katil devlettir. Çocukların hayatlarına el koydular. Gülücükle devam eden hatıra pozu devletin duvarında asılı kaldı.

 

Kadına dönük uygulanan bu vahşet bir insanlık suçudur. Yaratılan bu korku karşısında kadınların direnişi insanlığın yeni umudu oluyor" diye konuştu. 
 
'Kadınlar yalnız değildir'


Kürdistan'da ilan edilen özyönetimlere değinen Derya, "Özyönetime sonuna kadar sahiplenmenin ağır bedelini ödedik ve ödüyoruz.

 

Özyönetim kadının iradesidir, özyönetim kadının erkek egemen zihniyete karşı var olmasıdır. Gelin hep birlikte direnişi ve mücadeleyi yükseltelim. İnsanlığın yeni umudu kendi kendini yönetmek olduğunu dünyaya gösterelim. Kürdistanlı kadınlar yalnız değildir. Tarih her zaman direnenlerin tarihidir" şeklinde konuştu. 
 
'Mücadeleye sahip çıkılmazsa katliama ortak olunur'


Açıklamanın ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, öz yönetim alanlarında direnen tüm kadınlara selam gönderdi. Son 40 yılın en büyük vahşetinden geçtiklerine dikkat çeken Sibel, 24 gündür Sur'da katliam yaşandığını ancak halkın katliamlara rağmen direniş alanlarını terk etmediğini kaydetti.

 

Sibel, "Kürt halkı tarafından halkların eşit olduğu bir mücadele yürütülüyor. Bu mücadele Türkiye halklarının en büyük ihtiyacıdır. Eğer bu direnişe sahip çıkmazsak tekçi, faşizan bir zihniyetle karşı karşıya kalacağız. Biz bir halkız ve halk olarak bizim bir kimliğimiz var. Bu kimliğe sahip olana kadar mücadele edeceğiz. Mücadeleye sahip çıkılmazsa eğer katliama ortak olunur" dedi.


Haklı bir mücadele verdiklerini dile getiren Sibel, Kürt halkının hafızasının taze olduğunu ve kimsenin bu taze hafızayı silemeyeceğini belirtti.

 

Katliamların tek sebebinin AKP hükümeti olduğuna vurgu yapan Sibel, halkların mutlaka AKP'ye hesap soracağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler