1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar iş ve güç birliğine gidiyor!
Kadınlar iş ve güç birliğine gidiyor!

Kadınlar iş ve güç birliğine gidiyor!

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi’nin işbirliği ile ‘Gelecek Geliyor!’ Çalıştay’ı düzenlendi.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi’nin işbirliği ile Karacadağ Kalkınma Ajansı-Ankara Kalkınma Ajansı arasında yürütülen Sosyal Etkileşim programı kapsamında yürütülen “Gelecek Geliyor” projesinin 2. Çalıştayı ve kapanış toplantı düzenlendi.

İlk Ankara’da yapılan projede hedef, Ankara ve Diyarbakır’daki kadın derneklerinin ortak gelecek kurmak ve sosyal ağ kurma konusunda çalışma yapılması bekleniyor. Hilton Otel’de düzenlenen 2. Çalıştay ve kapanış toplantısına, DOGÜNKAD Başkanı Nevin İl, Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şube Başkanı Meral Güler, İş kadın Ferda Cemiloğlu ile Dernek üyeleri katıldı.
 
İl: Kadınlar Arası İş ve Güçbirliğini Oluşturmayı Hedefliyoruz
 
DOGÜNKAD Başkanı Nevin İl, Çalıştay’ın açılışında yaptığı konuşmada, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın işbirliği ile bizim de başvurucu olduğumuz ‘Gelecek Geliyor’ projesinin ikinci ayağında olduklarını ifade ederek, “İlk çalıştayımız Ankara’da gerçekleşti. İşbirliği yapmanın, geleceğimiz planlamanın ortak yaşam kültürünü oluşturmanın çabaları için bu çalışmayı yapıyoruz. Bunun yanında ötekileştirmenin önüne geçebilmek, aynı sınırlar içerisinde birlikte kendi kimlikleriyle insanların yaşayabilecekleri mesajlarını vermek. Diğer yandan katılımcıların büyük çoğunluğu iş kadını. Kendi sektörlerimiz arasında işbirliği ve güç birliği, iyi bir ağ oluşturmak çabası içerisindeyiz” dedi.
 
Güler: “Barış Diliyle Konuşmayı Öğrenmeliyiz”
 
Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şube Başkanı Meral Güler ise, Çok faydalı bir proje olduğunu düşündüğünü belirterek, “Konumuz barış…Özelikle herkesin savaş diliyle konuştuğu birortamda barış diliyle konuşmayı öğrenmemiz gerekiyor. Ben Egeliyim. Gafur denilen kesimdenim. Doğu ve Batı arasında köprüyü kurmak çok önemli. Biz şimdi ilk toplantıda Ankara’daki katılımcılarla Diyarbakır’dan gelen kadınlarımız böyle bir birliği tanımlama sürecinde çok anlayamadılar ne olduğunu biraz çatışma ortamı oldu.Fakat iki gün sonraki günkü güzel ortamdan sonra bütün kadınlar birbirine sarılmıştı. Ve ayrılmayalım ve bir dahaki toplantıya çok güzel gelelim diye. Böyle bir ortam oluştu. Yani birbirimizle konuşarak bunu çözmemiz gerekiyor. Birbirimize gerçekten dokunmak denir ya. Bu öyle bir toplantı ve inşallah geleceğimizi hep birlikte biz kadınlar olarak daha da güzel yaratacağız” diye konuştu.
 
Hasgül: ‘Ankaralı ve Diyarbakırlı Kadınlar İşbirliğine Gidiyor
 
Gelecek Geliyor’ adlı Projenin Koordinatörü Yurdum Hasgül de, Karacadağ ile Ankara Kalkınma Ajansının ortaklaşa yürüttüğü sosyal etkileşim programı kapsamında Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları derneği ile Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara şubesinin birlikte yer aldığı projenin Ekim ayından itibaren uygulanmaya başladığını vurgulayarak, “Projenin amacı Ankara ve Diyarbakır’daki kadın dernekleri arasında işbirliği sağlayarak Türkiye nin 2023 ve 2071 gelecek vizyonunda katkı sağlamak için ortak hedef belirleyip birlikte stratejik planlarını yazarak, işbirliği yapmak ve gelecek geldi adlı network ağı oluşturmak amacındadır. Projenin ilk bölümünde Diyarbakırlı 20 kadın Ankara’ya gelerek Ankaralı 20 kadın ile birlikte 3 gün İnovasyon ve sürdürülebilir teknolojik yenilikler, vizyon belirleme ve stratejik planın nasıl yapılacağı konusunda eğitim aldılar. Projenin ikinci kısmında ise, Ankaralı kadınlar Diyarbakır’a gelerek mentörlük, ortak gelecek ve sosyal ağ kurma konusunda çalışmalar yapacaklar” diye konuştu.
 
Çalıştay’da, ‘Barış Kültürü’ başlıklı oturumda konuşan Sevna Sonuncuoğulları, kadınların sorunlarına değindi. Çalıştay daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Çalıştay yarın düzenlenecek basın toplantısı ile sona erecek.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT