1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar hem öğreniyor hem de tasarlıyor
Kadınlar hem öğreniyor hem de tasarlıyor

Kadınlar hem öğreniyor hem de tasarlıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, İŞKUR’la açtığı tekstil atölyesine kadınlar büyük ilgi gösterdi.

A+A-

İki aydır atölyede eğitim gören kadınların ürettiği ürünler, belediyenin Mardinkapı’daki iki mağazasında satışa sunuldu. 


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü ile İŞKUR, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda tekstil atölyesi açtı. 22 Haziran’da açılan Tekstil Atölyesi’nde 50 kadın, iki ay boyunca eğitmenler aracılığıyla dikiş-nakış eğitimi alarak, el becerilerini geliştirdi, tasarım yapmayı öğrendi. Kadınların ürettiği ürünler, tekstil atölyesi içinde kurulan teşhir odasında sergilenirken, Büyükşehir Belediyesi’nin Mardinkapı’da bulunan iki mağazasında da satılmaya başlandı.

“25 BRANŞTA KURS DÜZENLİYORUZ”


Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, 25 branşta kurs düzenlediklerini belirterek, kursları, istihdama ve bireylerin kişisel gelişimine katkı sağlamak, daha sosyal ve özgüvenli bireylerin toplum içerisinde yer almasını sağlamak amacıyla düzenlediklerini ifade etti. Kurslarımız günün belirli saatlerinde devam ettiğine ve hafta sonları da sürdüğüne dikkat çeken Kıratlı, bunlardan birinin de tekstil atölyesi olduğunu kaydetti.

“KADINLAR ÖZGÜN TASARIMLAR GELİŞTİRİYOR”


Tekstil atölyesindeki kursiyerlerin tamamının kadınlardan oluştuğunu anlatan Kıratlı, “Kursta kadınlara, makine dikişi, piko, özgün kalıp tasarımlar, kalıp çıkarma gibi eğitimler veriliyor. Özellikle özgün tasarımlar yapmalarını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda kumaştan ve keçeden çantalar, iğne oyasından ve mekikten otantik takılar, şallar yapıyorlar. Kendi özgün tasarımlarını çok önemsiyoruz” dedi.


(MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler