1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Kadınlar gününü buruk kutluyoruz'
'Kadınlar gününü buruk kutluyoruz'

'Kadınlar gününü buruk kutluyoruz'

Ana parti (ANAPAR) Genel başkan yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Fikri Yontürk, 8 mart dünya kadınlar günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

A+A-
Mesajında tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Fikri Yontürk, 'Böyle bir günün kadınlara atfedilmesi çok güzel tabi ki.
 
Ama bu güzel günde kadınlara karşı sosyal, ekonomik, psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddeti ve ayrımcılığı konuşuyor olmak da, son derece üzüntü verici bir durumdur' dedi.
 
GÜN GEÇMİYOR Kİ, ÜLKEMİZDE KADIN CİNAYETLERİ İŞLENMESİN
 
Ana parti Genel başkan yardımcısı Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı Fikri Yontürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
 
'Yüce Rabbimiz, erkeği, kadından fiziki anlamda güçlü yaratmıştır. Ancak şunu belirtmem gerekir ki, erkeğin bu gücünü kendinden fiziksel olarak daha güçsüz olan kadına, şiddet olarak uygulaması bir erkeklik göstergesi değildir. 
 
Bu manada kadın, ne erkeğin kölesi, ne gücünü deneyeceği bir nesne ne de dört duvar arasına hapsedip talimatlar vereceği bir varlık olamaz. Buradan şunu özellikle söylemek istiyorum ki, kişinin, eşine ya da bir kadına olan sevgisi, saygısı, hayatta en değerli varlık olan annesine olan sevgisinden ileri gelmelidir. Bir erkek annesine, kız kardeşine olan sevgisi, saygısı ve şefkatiyle eşine ve tüm kadınlara yaklaşmalıdır.
 
Onu korumalıdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) son nefesinde veda hutbesinde ashabını çağırarak, 'Kadınlarınız Sizlere Allah'ın Emanetidir' buyurmuştur. Bir başka hadiste ise 'Cennet Annelerin Ayakları Altındadır' buyurmuştur. Dinimizce de oldukça değerli varlığımız olan kadınlarımıza şiddet uygulamak suretiyle yaşam haklarını ihlal etmek, erkeklik kisvesi altına sığınmış acizlerin yaptığı davranıştır.
 
Ancak kadına karşı şiddetin halen kanayan bir yaramız olduğunu bilmeliyiz. Bu sebeple birey ve toplum olarak hepimize ciddi görevler düşmektedir. Kadına veya herhangi bir canlıya şiddet uygulayan, onun canını yakan, yaşam hakkını ihlal eden herkes nefretle kınanmalıdır.
 
Kadınların hak ve hukuk mücadelesi açısından, önemli ve anlamlı bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, ne yazık ki artan kadına yönelik şiddet olaylarının gölgesinde buruk bir şekilde kutluyoruz.
 
GEREKLİ YASAL DÜZENLEMELER HAYATA GEÇİRİLEMEDİ
 
Gün geçmiyor ki, ülkemizin herhangi bir kentinde veya İlçesinde kadınlarımız şiddete maruz kalmasın.
 
Ancak giderek artan kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önüne geçilemedi.
Hükümet sadece söylemlerle topu taca atarak, sorunların sosyo-ekonomik boyutlarına inemedi. Her gün yaşanan kadın cinayetleri ve şiddet olayları gün be gün artarken, hükümet yetkilileri sonu 'cek-cak' ile biten göstermelik demeç vermekten ileri gidemediler.
Adalet, hak ve hukukun egemen kılındığı bir Türkiye ve dünya dileklerimle, bütün kadınlarımızın 8 mart dünya kadınlar gününü en kalbi duygularımla kutluyorum'.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT