1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar gözaltında cinsel saldırıları protesto etti
Kadınlar gözaltında cinsel saldırıları protesto etti

Kadınlar gözaltında cinsel saldırıları protesto etti

Diyarbakır'da gözaltına alınıp Emniyet Müdürlüğü'nde cinsel işkenceye maruz kaldığı iddia edilen Şükren Yıldız ve Gülizar Akad için eylem yapan KJA Diyarbakır İl Kordinasyonu, "Biz kadınlar tehdit, taciz, tecavüz ve şiddet politikalarına asla boyun eğmeye

A+A-

Kongreya Jinên Azad (KJA) Diyarbakır Koordinasyonu, Diyarbakır'da farklı tarihlerde gözaltına alınan Şükran Yıldız (27) ve Gülizar Akad'a (23) yönelik Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen cinsel saldırı iddiaları ile ilgili yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.


DBP il binası önünde toplanan ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne kadar yürüyüş düzenleyen kadınlar yol boyunca "Şiddetsiz bir dünya için isyandayız", "Tecavüzcüler kadınlara yenilecek" ve "Jin dimeşin tekoşîn mezin dikin" dövizleri taşıyarak, "Tecavüzcü polisler hesap verecek", "Tecavüzcü polis Kürdistan'dan defol" sloganları attı.
 
“Her türlü şiddetin hesabını soracağız”


Kadınlar adına konuşan KJA İl Koordinasyon Üyesi Zübeyde Zümrüt, bütün savaş, çatışma ve şiddet ortamlarında olduğu gibi şimdi de erkeğin kadını hedef alarak en alçak şiddet ve işkenceleri uyguladığını ifade ederek, "AKP devletinin kadını köleleştiren politikalarına karşı çıkan erkek egemen tekçi sisteme karşı tekçi sisteme karşı özgürlük mücadelesi veren kadınların şahsında şiddet daha tırmandırılmıştır. Her gün değil artık anlık olarak kadınlar katlediliyor. AKP kendi kadın tipine uymayan tüm kadınları IŞİD'vari şiddet ve işkence ile tehdit etmektedir" dedi.


AKP devletinin bir kez daha iki kadın şahsında kadına yaklaşımını IŞİD'in kadına yaklaşımından farklı olmadığını bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Zümrüt, "Biliyoruz ki örgütlü kadınlardan korkuyorsunuz. Ve biz kadınlar tehdit, taciz, tecavüz ve şiddet politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Direneceğiz örgütleneceğiz ve kadına yönelik her türlü şiddetin hesabını soracağız" diye belirtti.
 
'Kadın yaşamdır ve yaşamdan vazgeçilmeyecektir'


Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Selma Irmak ise, "Sizin bu yaklaşımlarınız bizi korkutmuyor. Arkadaşlarımız her gün bizler için dağlarda, zindanlarda, hendeklerde, mahallelerde ve sokaklarda mücadele ediyor. Mücadele veren arkadaşlarımız hepimizin onurudur" dedi.  Gözaltında cinsel işkenceye maruz kalan kadınların korkusuzca yaşadıklarını anlattığını ifade eden Irmak, "Kadın arkadaşlarımız başlarına gelenleri cesaretli bir şekilde anlattı. Bu yaklaşımlara sessiz kalmayacağız ve cevap vereceğiz. Bu alçak polisler yargı önüne çıkarılıp cezaları verilmediği sürece bunun peşini bırakmayacağız. Kadın yaşamdır ve yaşamdan vazgeçilmeyecektir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT