1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar eylemlerini güvenciler uçurarak sonlandırdı
Kadınlar eylemlerini güvenciler uçurarak sonlandırdı

Kadınlar eylemlerini güvenciler uçurarak sonlandırdı

Çınar'da, PKK ve PAJK'lı tutsakların 15 Ağustos'ta başlattığı açlık grevi eylemine destek veren kadınlar, 2 günlük eylemlerini "Barış" güvencileri uçurarak, sonlandırdı.

A+A-

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde savaşın durması ve cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla 2 günlük açlık grevi eylemi gerçekleştiren kadınlar, eylemini yaptığı açıklama ile sonlandırdı.

Açıklama öncesi destek ziyaretleri de devam etti. Kadınlarla dayanışmak amacıyla Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Arşimet, Hazro Belediyesi Eşbaşkanı Güler Özavcı Doğu ile Kayapınar ve Hazro Belediyesi Meclis üyeleri, Çınarlı kadınları ziyaret etti.
 
'Savaşa dur diyecek olan kadınlardır'


Ziyaret sırasında konuşan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Arşimet, “Her gün asker, polis ve gerilla cenazesinin geldiği bir Türkiye'nin geleceği pek parlak görünmüyor. Bundan dolayı biz kadınlar, aydınları, sivil toplum kuruluşlarını ve Türkiye'de duyarlı her kesimi sürdürülen bu savaşın, bu kaosun durdurulması için ses çıkarmaya ve burada sürdürülen savaşa 'dur' demek için bütün kadınları el ele vermeye davet ediyoruz. Savaşın en çok acısını çeken kadınlardır. Bundan dolayı bu savaşa 'dur' diyecek olan kadınlardır. Onun için biz bütün kadınları, aydınları ve sivil toplum kuruluşlarının savaşa 'dur' demek için bölgeye davet ediyoruz” dedi.


Yapılan dayanışma ziyaretlerinin ardından KJA bileşenleri kadınlar, sürdürdükleri açlık grevini düzenledikleri açıklama ile sonlandırdı. Çınar Belediyesi Jînwar Kadın Merkezi'nde yapılan açıklamaya, DİYAR TUHAD DER Eşbaşkanı Leyla Ayaz, DBP ve HDP ilçe örgütleri eşbaşkanları ile parti yöneticileri katıldı.

Açıklamayı yapan DBP Çınar İlçe Eşbaşkanı Hayat Akyol, siyasi tutukluların taleplerinin kendi taleplerini olduğunu ifade ederek, devletin bu gerçeklikle yüzleşip acil adımlar atması gerektiğinin altını çizdi. Akyol, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Acilen Kürt Halk Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kalkması, çatışmaların durdurması ve müzakerelerin gerçekleşmesi, YPG ve YPJ'lilerin cenazelerinin bekletilmesinden vazgeçilmesi, halkın seçilmişlerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarının son bulması gerekir.”


Belirttiği taleplerin barış ortamının sağlanması için olması gereken talepler olduğunu söyleyen Akyol, “Diğer türlü sürdürülen savaş konsepti halkların yaşam ve insan haklarına yönelik her gün yeni bir saldırı politikasıyla inanlığa zarar vermektedir” dedi.
 
“Bu coğrafyaya barış gelecekse kadınlar getirecektir”


Ardından konuşan DİYAR TUHAD DER Eşbaşkanı Leyla Ayaz, 93 cezaevinde 5 binden fazla PKK'linin açlık grevinde olduğunu belirterek, açlık grevlerinin 21'inci gününe girmesine rağmen yetkililer tarafından hiçbir olumlu adımın atılmadığını hatırlattı. Açlık grevine girenlerin Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması, savaş konseptinden vazgeçilip müzakerelerin yeniden başlaması taleplerini olduğunu aktaran Ayaz, şunları aktardı:


 “Şu ana kadar devlet ve hükümet yetkililerinden açlık grevlerine ilişkin ağızlarından tek bir kelime çıkmamıştır. Biz cezaevlerinden tek bir tabutun çıkmasını istemiyoruz artık. Ölümü en iyi bilen kadınlardır. Bugün Çınar'da yapılan açlık grevlerini destekliyoruz. Biz biliyoruzki savaşlarda en çok acıyı çeken kadınlardır. Gözyaşı döken kadınlardır. Bundan dolayı kadınların eylemi çok önemlidir. Bu coğrafyaya barış gelecekse, kadınlar getirecektir, kadınların direnişi getirecektir” dedi.


Yapılan konuşmaların ardından kadınlar "Barış" güvercinlerini uçurarak eylemlerini sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler