1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kadınlar Diyarbakır'da buluştu
Kadınlar Diyarbakır'da buluştu

Kadınlar Diyarbakır'da buluştu

Türkiye kentlerinden gelen yüzlerce kadın, "Kadınlar kadınlara sesleniyor" konu başlığı altında forum düzenledi.

A+A-

Foruma Sur'da öldürülen çocuklarının cenazeleri için nöbette olan aileler de katıldı.KESK öncülüğünde Türkiye kentlerinden gelen yüzlerce kadın, "Kadınlar kadınlara sesleniyor" konu başlığı altında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde forum düzenledi.

Forumda "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadınlar kadınlara sesleniyor" pankartlarıyla Silopi'de katledilen 3 kadın siyasetçinin fotoğrafları açıldı. Sur'da öldürülen Rozerin Çukur'un annesi Fahriye Çukur ve 70 yaşındaki Sakine Arat da forma katıldı.
 
Forumun açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Kadın Meclisi'nden Müyesser Gülcemal, çok zor bir süreçten geçildiğini, ama buna rağmen her zaman alanda olacaklarını, omuz omuza vererek bu zor süreci atlatılacağını dile getirdi. Gülcemal, bölgede yaşamını yitirenlerin yolundan gideceklerini belirterek, “Katleden bebeklerimiz, annelerimiz, gençlerimiz var. Onlar direnen ve güzel bir yaşama inanan insanlar. Biz kesinlikle onların yolundan yürüyeceğiz” dedi.
 
“Özgür toplum ancak özgür kadınla kurulur”
 
Ardından konuşan KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, aylardır yürütülen savaşta herkesin güçsüz umutsuz bırakılmak istendiğini ve bu savaşın hakikatleri yok etmeye çalıştığını söyleyerek, “Biz bugün kadınlarla bir araya gelerek bu kirli savaşın örttüğü hakikatleri birbirimizden dinleyerek kadın dayanışmasını güçlendirmek için buradayız. Herkesin kendi diliyle, kendi kimliğiyle var olduğu farklılıkların zenginlik sayıldığı bir örgütsel geleneğin parçasıyız. Biliyoruz ki özgür toplum ancak özgür kadınla kurulur. Savaşın bizim bedenimiz üzerinden yürüten egemenlere karşı her zaman barışın tarafında olacağız” diye konuştu.
 
“Biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz?”
 
Cizre'de kadınların bedenlerinin teşhir edilmesini hatırlatan Sakine Arat, “İnsanlığı bilmeyen, insanlığı düşünmeyenler için ateş vardır. Ben buradan yalnız kadınlara değil, erkeklere de sesleniyorum. Bu zamanda erkekler kadınları soyup teşhir ediyorsa bu ne demek oluyor? Biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz?” sözleriyle tepki gösterdi.
 
“Kızımı elinde defteri ve kalemiyle katlettiler”
 
Forumda söz alan Rozerin Çukur'un annesi Fahriye Çukur, 40 günü aşkındır kendisi gibi birçok ailenin Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda nöbet tuttuklarını hatırlatarak, “Rozerin 16 yaşındaydı. Kızımın hayali doktor olmaktı, onun hayalini yıktılar. Kızımı elinde defteri ve kalemiyle katlettiler. En azından cenazesini ben yıkamak isterdim. Buna bile layık görmüyorlar bizi. Kızımın şuan ki halini görmeye korkuyorum, sokak ortasında ne halde olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Bütün bunlara rağmen ben barış istiyorum” dedi.
 
“Herkesin anadilinde eğitim görme hakkını alanlarda savunmaya devam edeceğiz”
 
Eğitim Sen Diyarbakır Kadın Meclisi Üyesi Arin Zümrüt, 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nü kutlayarak, yeryüzündeki bütün dillerin korunması gerektiğini dile getirdi. Bu coğrafyada asimilasyon politikalarına dilden başlattıklarını ifade eden Zümrüt, “Bunun karşısında önce kadınların yürüttüğü bir mücadeleyle sonra devam eden bir direniş ruhuyla karşı koyduk. Şimdi daha büyük katliamlara yol açtılar. Biz kadınlar olarak bunu durdurabilecek güçteyiz. Biz öncelikle yaşam hakkını savunacağız. Daha sonra herkesin anadilinde eğitim görme hakkını alanlarda savunmaya devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.
 
Başka şehirlerde olup foruma katılamayan birçok KESK ve Eğitim Sen üyesi de internet üzerinden bağlanarak desteklerini sundu.

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler